يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 182972
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1395 12:8
تعداد بازدید : 231

چرا داعش دشمن حماس است؟

داعش

چرا داعش دشمن حماس است؟


چرا داعش  دشمن حماس است؟

عبداللطیف موسی ملقب به ابونورالمقدسی در حال ایراد خطبه در مسجد ابن تیمه شهر رفح جند انصار الله حرکتی تکفیری جهادی بود که در سال 2008 در شهر رفح در نواز غزه اعلام موجودیت کرد. این حرکت در خلال جنگ 22 روزه نوار غزه در همان سال اعلام داشت همانگونه که صهونیست ها کافر هستند، حرکت مقاومت اسلامی «حماس» هم جزو کفار بوده و از این رو هیچ تفاوتی میان آن دو وجود ندارد!بهانه جند انصار الله برای مخالفت با حرکت حماس اجرای شریعت اسلامی عنوان شد و جند انصار الله حماس را متهم به سهل انگاری در این حوزه کرد و اظهار داشت که حماس مشابه حکومت های سکولار شده است. این اختلافات کار را به درگیری های مسلحانه نیز کشاند و نخستین بار در جولای 2009 پلیس حماس با چند تن از اعضای جند انصار الله درگیر شد. هرچند جند انصار الله عملیات های محدودی علیه اسراییل نیز به انجام رساند ـ که قریب به اتفاق آنان با شکست مواجه شدند ـ اما از دیگر سو نیز به بهانه اشاعه فحشا اقدام به بمب گذاری در برخی اماکن عمومی نظیر کافی نت ها کرد.در پی اعلام تشکیل امارت اسلامی توسط این گروه و به رهبری عبد اللطیف موسی، هواداران معدود وی مسجد ابن تیمه شهر رفح را تبدیل به پایگاه خود کردند و به همراه مواد انفجاری و سلاح های مختلف در داخل مسجد موضع گرفتند. حماس در واکنش به این اقدام در روز 14 آگوست سال 2009 با محاصره مسجد ابن تیمیه از اعضای جند انصار الله خواست تا خود را تسلیم کنند که با مخالفت آنان روبرو شد. حماس تلاش کرد تا با میانجیگری یکی از رهبران سرشناس گردان های عزالدین قسام به نام محمد بوجبرییل الشمالی اعضای گروه مذکور را قانع کند تا سلاح خود را بر زمین بگذارند که در پاسخ جند انصار الله هنگامی که ابوجبرییل جهت مذاکره وارد مسجد شد او را مورد هدف قرار داده و کشتند. پس از 7 ساعت تبادل آتش سنگین و تخریب مسجد ابن تیمیه و تمامی اعضای جند انصار الله را که در داخل مسجد موضع گرفته بودند به همراه تعدادی از اعضای حماس کشته شدند2. در این درگیری عبد اللطیف موسی نیز طی انفجاری انتحاری از سوی اعضای این گروه کشته شد. این واقعه تبدیل به اوج اختلافات حماس با جریانات تکفیری جهادی شد.

موج انتقادات حرکت های تکفیری جهادی نسبت به حماس پس از این واقعه شدت گرفت و از این واقعه تحت عنوان قتل عام مجاهدینی یاد شد که همرزمانشان در عراق و سومالی و افغانستان در حال جنگ هستند. سال ها بعد در جریان بحران سوریه و به میان آمدن پای داعش در سوریه که موجی از مبارزین فراوطنی را به سوی خود خواند، آن دسته معدود از تکفیریانی که از فلسطین به داعش پیوستند نام «گردان های ابو النور المقدسی» را برای خود انتخاب کردند.

پوستر شهید محمد جبریل الشمالی که توسط حماس منتشر شد: محمد جبریل الشمالی (ابوجبریل) فرمانده گردان شرقی که بدست جماعت تکفیری در حین میانجیگری برای حل بحران رفح در تاریخ 14/8/2009 به شهادت رسید.ریشه اختلافات میان حماس و حرکت های تکفیری جهادی به مبانی فکری این دو جریان باز می گردد. حماس شاخه جنبش اخوان المسلین در فلسطین به شمار می رود که هرچند در داشتن گرایشات سلفی و نیز اعتقاد به جهاد مسلحانه شبیه به جریانات تکفیری جهادی است لکن نوک پیکان اسلحه این جنبش به سوی دشمن صهیونیستی نشانه رفته است .این در حالی است که امروزه بخش اصلی جریان تکفیری جهادی پیش از آنکه قائل به مبارزه با کفار باشد، پاکسازی امت اسلامی را از آنچه شرک و فساد می داند بر خود واجب می انگارند. برای همین جهاد با اسراییل برای این جریانات تا زمانی که به زعم آنان امت اسلامی شاهد حضور فرق ضاله و نیز حکام دست نشانده و فاسد است اولویت ندارد؛ غافل از آنکه اساسا آنچه آنان شرک و گمراهی در دین خدا می انگارند حاصل کج فهمی و تنگ نظری شان در دین خدا بوده و نیز ریشه حکام فاسد و دست نشانده در امت اسلامی به آمریکا و اسراییل باز می گردد.

این نوع نگاه در جریان جنگ اخیر غزه که مقارن با نخستین ماه های تشکیل دولت اسلامی عراق و شام بود به وضوح خود را به نمایش گذاشت؛ در حالی که حماس در اوج مبارزه علیه دشمن صهیونیستی بود، داعش نه تنها هیچ واکنشی نسبت به رخ دادهای غزه از خود به نمایش نگذاشت بلکه جهاد مذکور را نامشروع خواند.

  صرف نظر از اختلافات اعتقادی میان حماس و حرکت های تکفیری جهادی، نزدیکی حماس به محور مقاومت متشکل از حزب الله و ایران علی رغم وجود اختلاف دیدگاه تحلیلی نسبت به سوریه، امری بوده است که همواره مورد انتقاد شدید حرکت های تکفیری جهادی قرار می گرفته است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرتمندترین کشور منطقه غرب آسیا و نیز کشور محوری جهان تشیع تنها حکومتی بود که رسما از سلاح مقاومت حماس دفاع کرده و طرح تسلیح بیش از پیش فلسطینیان را بی هیچ واهمه ای در دنیا مطرح ساخت. رهبر جمهوری اسلامی ایران آیت الله سید علی خامنه ای در خطبه های روز عید فطر امسال بیان داشت:

«رئیس جمهور آمریکا فتوا صادر کرده است که باید مقاومت خلع سلاح بشود! بله، معلوم است؛ میخواهید خلع سلاح شود تا همین مقدار ضربهای را هم که در مقابل اینهمه جنایت وارد میکند، نتواند وارد کند؛ ما عرض میکنیم بهعکس، همهی دنیا و بخصوص دنیای اسلام، موظفند هرچه میتوانند به تجهیز ملت فلسطین کمک کنند»

حماس نیز صرف نظر از این حقیقت که تنها محور مقاومت و در راس آنان ایران است که فراتر از کمک های پزشکی و غذایی سلاح مقاومت را تقویت می کند، بر مبنای اندیشه تقریبی نهفته در جنبش اخوان المسلمین که از سوی بنیانگذار فقید آن امام «حسن البنا» و دیگر شخصیت های تاثیرگذار در آن مورد تاکید قرار گرفته بود، قائل به وحدت و همدلی میان امت اسلامی در برابر دشمنان اصلی آن یعنی آمریکا و اسراییل است.

جنگ غزه و مساله فلسطین یک بار دیگر سره را از ناسره روشن ساخت و آشکار کرد که نفس قیام و جهاد و ترک دنیا و اندیشه جهان وطنی داشتن ارزشمند نیست؛ آن قیام و جهادی که شکننده کمر امت اسلامی و تقویت کننده دشمنان اسلام است نه تنها هیچ ارزشی نداشته که بی شک موجب عقاب الهی خواهد شد؛ به قول حافظ: نه هر که سر بتراشد قلندری داند.                                       ساحل خلیل الهی طلبه پایه سوم

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :