سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183333
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1395 16:21
تعداد بازدید : 130

مدرسه علميه نورالزهرا سلام الله عليها

دعا برای تعجیل فرج

دعا اظهار عجز و ناتوانی مطلق بندگان ناچیز در برابر پروردگاری است که قادر مطلق است و هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد ودرخواست گشایش واجابت از آستان اوست. هرکجا سخن از ظهور و تعجیل فرج است، سخن از دعاست. دعا برای تعجیل فرج در ظهور درپیش افتادن ظهور حضرت اثر قطعی دارد وشرط وفاداری، محبت، معرفت ودیانت آن است که هرشیعه ای برای تعجیل در فرج امام خویش دعا کند.دعا اظهار عجز و ناتوانی مطلق بندگان ناچیز در برابر پروردگاری است که قادر مطلق است و هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد ودرخواست گشایش واجابت از آستان اوست. هرکجا سخن از ظهور و تعجیل فرج است، سخن از دعاست. دعا برای تعجیل فرج در ظهور درپیش افتادن ظهور حضرت اثر قطعی دارد وشرط وفاداری، محبت، معرفت ودیانت آن است که هرشیعه ای برای تعجیل در فرج امام خویش دعا کند.

سفارش سید بن طاووس به فرزندش

سید ابن طاووس(ره)، خطاب به فرزندش می نویسد:

«... بدان که اهم حوایج، خواسته های آن کسی است که تودر پناه هدایت و حمایت او به سر می بری و آن امام زمان توست. پس باید نماز و روزه ودعای تو اول جهت قضای حوایج آن حضرت باشد و بعد خواسته های خودت ... این که گفتم حاجات امام زمان ارواحنافداه را برخود مقدم بدار، به جهت آن است که بقای دنیا و اهل آن به واسطه ی وجود مبارک اوست ... باز تکرار می کنم: با توجه به آن چه بیان کردم، عذری برای تو در اهمیت ندادن به دعا برای تعجیل ظهور باقی نمی ماند.» (فلاح السائل :44)

آثار شگفت انگیز دعا برای فرج

دعابرای ظهور امام منتظَر موثرترین و ارزنده ترین عملی است که از عهده ی همه ی شیعیان در هر موقعیت و در هر زمان و مکان برمی آید و هیچ عذر و بهانه ای در فروگذاردن و غفلت از آن پذیرفته نیست. روایات معصومین برای دعا کردن، هشدار عجیبی است به مومنان در زمان غیبت که اگر نجات وسعادت خویش و فرج پیشوای خود را می خواهند برآن مداومت نمایند.

نصرت و یاری امام

معتقدان به امامت حجت خدا، متناسب با مقام و منزلت اجتماعی و نفوذ و قدرت سیاسی و توان علمی و فکری و تمکن مالی خویش، در برابر آن حضرت مسئولیت دارند.

یکی از مواردی که می توان با آن امام را یاری داد نصرت مالی است. علی رغم نیاز شدید جامعه شیعی و مردم جهان برای خواندن و شنیدن و دانستن از امام غائب، معارف مربوط به آن موعود جهانی به اندازه کافی در دسترس همگان نیست. از جمله ی بهترین کارها دراین وادی، تالیف وانتشار کتاب های آگاهی بخش راجع به امام و تولید محصولات فرهنگی مرتبط است که سبب پیوند و تمسک به آن منجی منتظر گردد.

ارزش هدیه به امام

امام صادق(ع) فرمودند:

«... یک درهم که با آن، با امام پیوند ایجاد شود از کوه احد وزن (وارزش) بیش تر دارد.»  

(الکافی، ج1، باب صله الامام، ح5، ص538)

آیت الله موسوی اصفهانی می نویسد:

«( باید) مومن بخشی از دارایی خود را برای امام زمانش که سلام خدا بر او باد، هدیه کند و همه ساله به این کار مداومت نماید ودر این عمل شریف، غنی و فقیر و مهتر و کهتر و مرد وزن یک سان اند ؛ الا این که ثروتمند به مقدار توانایی اش تکلیف دارد و فقیر به مقدار استطاعت خود ...در روایات مقدار معینی برای مصرف مال در این کار والا بیان نگردیده است؛ چون ظاهرا این عمل از مستحبات موکدی است که در سخنان معصومین "فریضه" خوانده شده است.» (ترجمه ی مکیال المکارم 351:2)

دعای فردی و جمعی

دعا برای تعجیل فرج بقیه الله الاعظم ارواحنافداه، از بهترین راه های یادکردن آن ذخیره ی آسمانی در خلوت و جلوت و به طور عمومی و خصوصی است و نشانه ی ایمان است.

امام موسی کاظم(ع) فرمودند:

«وجود مبارک او از دیده ها پنهان می گردد؛ ولی یادش از دل های مومنان فراموش نمی شود.» (کمال الدین، ج2، باب34، ح6)

این یاد همچنین باعث در امان ماندن از انحراف و هلاکت در آخرالزمان است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :