دوشنبه - 2018 اکتبر 22 - 12 صفر 1440 - 30 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183334
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1395 16:24
تعداد بازدید : 132

مدرسه علميه نورالزهرا سلام الله عليها

دلنوشته اي خدمت حضرت مهدي ارواحنافداء11

دلنوشته اي از نويسنده كتاب آشتي با امام عصر عج كه به صورت دنباله دار تدوين گشته و در هرروز دراين قسمت بارگذاري خواهد شد .

دعای مستجاب

امام صادق(ع) فرمودند:

«هیچ گاه چهل نفر برای دعا نزد هم اجتماع نکنند و خداوند عزوجل را در کاری نخوانند مگر این که خداوند متعال دعای آن ها را مستجاب می کند. اگر چهل نفر نبودند و چهار نفر بودند (نزد هم جمع شوند) و ده بار خدای عزو جل را بخوانند، خداوند متعال دعایشان را می پذیرد. اگر چهار تن هم نباشند و تنها یکی باشد که چهل بار خدا را بخواند، خدای عزیز و جبار دعای او را اجابت فرماید.»

(الكافي، ج‏2، بَابُ الِاجْتِمَاعِ فِي الدُّعَاء، ح1، ص 487)

دعا برای ظهور در تمام لحظات

درهمه ی لحظه ها، هم در خلوت خویش، با توبه و استغفار، تعجیل ظهور امام زمان(ع) را از درگاه خداوند بطلبیم وهم به طور جمعی در اماکن مقدس، اعم از حرم های معصومین(ع)، مساجد، حسینیه ها و جلسات مذهبی، خالصانه و صمیمانه و به هم راه انابه و ندبه، برای فرج منتقم آل محمد(ع) دعا کنیم و ظهورش را از خدای بزرگ بخواهیم.

سفارش امام عصر(ع) به دعا در مجالس سوگواری سیدالشهدا(ع)

در کتاب مکیال المکارم آمده است که امام عصر(ع) فرمودند:

«اگر مومنی در مجالس سوگواری، پس از ذکر مصایب حضرت سیدالشهدا(ع) برای من دعا کند، من برای او دعا می کنم ."  (صحیفه مهدی، مرتضی مجتهدی، ص59 )

مکر شیطان برای تاخیر فرج

برخی تصور می کنند که دعا برای تعجیل فرج ابتدا نیازمند تزکیه ی نفس و کسب ظرفیت برای دعاست. این اشتباه بزرگی است و چه بسا از دسیسه های شیطان است!

شاید تا کسب ظرفیت مورد ادعا، فرصت از دست برود وظرفیتی هم کسب نشود! به علاوه، دعا خود ابزاری موثر برای یافتن ظرفیت و تطهیر نفس است. مگر اهل بیت عصمت(ع) مصداق آیه ی تطهیر نیستند؟ چه راهی برای تطهیر باطن و تزکیه نفس مطمئن تر از اتصال به آن خاندان پاک؟!

شیطان با تمام ترفندها و با کمک انصارش، از متمرکز شدن توجهات مردم به ولی عصر(ع) مانع می شود و تمام توان خود را برای به تعویق انداختن "روز ظهور" به کار می گیرد.

تذکری سودمند

یکی از نقاط ضعف عمده که در میان گویندگان، نویسندگان، پژوهشگران وروشنفکران مسلمان وجود دارد، پرداختن به حاشیه و غفلت از متن ظهور است. ما به شناخت آن حضرت و متعاقبا دعا برای تعجیل فرج موظفیم و برخی از مسائل حاشیه ای از اهمیت کمتری برخورداراست.

امام حسن مجتبی (ع) در عالم خواب یا مکاشفه به مرحوم آیت الله میرزا محمد باقر فقیه ایمانی سخنانی(به این مضمون) فرمودند:

«در منبرها به مردم بگویید و به آنان دستور دهید توبه کنند و درباره ی تعجیل ظهور (حضرت) حجت ارواحنا فداه دعا کنید. دعا برای آمدن آن حضرت مانند نماز میت نیست که واجب کفایی باشد و با انجام دادن عده ای، از دیگران ساقط شود؛ بلکه مانند نمازهای پنج گانه است. برهر مرد وزن بالغ واجب است برای ظهور امام زمان غایب دعا کند.» ترجمه صحیفه مهدیه، مرتضی مجتهدی، ص51

لزوم توجه، توسل و رجوع به ساحت مقدس امام عصر(ع)

یکی از لوازم توسل و توجه خواندن ذکرهای سفارش شده می باشد؛ صلوات ضراب اصفهانی که سید بن طاووس(ره) علیه توصیه می کند یکی از این موارد است؛ اگر هیچ کدام از اعمال روز جمعه را که در خصوص حضرت صاحب الامر ارواحنا فداه وارد شده است، به جا نیاوردی، هرگز این صلوات را ترک نکن؛ زیرا در این صلوات سری هست و خداوند ما را به آن آگاه فرموده است.

قدر بزرگترین نعمت الهی را بدانیم

توجه وتوسل به سایر ائمه اطهار(ع) نمی تواند توجیه گر بی اعتنایی به امام زمان(ع) باشد و وظیفه ی ما را در برابر پیشوای مهربانی که زنده و ناظر است، ساقط نمی کند. باید نام و یاد امام را فریاد کرد. تنها به هنگام سوگند خوردن به یاد او نیفتیم. آقا همیشه در دسترس است. قدر این بزرگترین نعمت الهی را بدانیم. از ارتباط با او غافل نشویم.

هرکس می تواند این ارتباط و گفت وگو و نجوا را به زبان خویش انجام دهد و در هر مشکلی به ولی خدا متوسل شود و با زنده نگه داشتن یاد و احساس حضور دائم او در قلب و جانش، به وظیفه ی ارتباط و تمسک با امام عصر(ع) جامه ی عمل بپوشاند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :