جمعه - 2018 ژوئن 22 - 9 شوال 1439 - 1 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183616
تاریخ انتشار : 11 خرداد 1395 23:13
تعداد مشاهدات : 325

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلامَ

تبیین شخصیت امام خمینی (ره) بر اساس آیات قرآن کریم

امام راحل (ره) صدها آیه ی قرآن را که در توصیف مخلصین و متقین و صالحین است، مجسم و عینی ساخت. او قرآن را نه فقط در محیط زندگی جامعه و با تشکیل جامعه ی اسلامی، بلکه در نفس خود و زندگی خود تحقق بخشید.

برای تبیین شخصیت اماممان - آن انسان والا و آن مسلمان وارسته - بهتر از آن نیست که به قرآن پناه بریم و او را در لابلای آیه های هدایتگر آن، که به توصیف بندگان صالح خدا پرداخته است، باز جوییم(1):

او با جهاد و هجرت که مؤمنان را در حیطه ی ولایت الهی قرار می دهد، مصداق: «انّ الّذین امنوا و هاجروا و جاهدوا باموالهم و انفسهم فی سبیل اللَّه»(2) شد. او با استقبال از خطر و جان برکف گرفتن در راه خدا، در زمره ی کسانی درآمد که ستایش الهی: «و من النّاس من یشری نفسه ابتغاء مرضات اللَّه»(3) در وصف آنان سروده شده است. او با قیام تاریخیش در راه خدا و تلاش بی نظیرش برای اقامه ی قسط و عدل و نجات مستضعفان از ظلم و تبعیض، پاسخی افتخارانگیز به ندای: «کونوا قوّامین للَّه»(4) و «کونوا قوّامین بالقسط»(5) داد. او خشم و برائت نسبت به مشرکین و کفار عنود، و عطوفت و مودت نسبت به مسلمانان سراسر جهان را مصداق کاملی از: «اشدّاء علی الکفّار رحماء بینهم»(6) ساخت. او با مناجات و تهجد و تضرع مخلصانه، در سلک: «عسی ان یبعثک ربّک مقاما محمودا»(7) درآمد. او آمر به معروف و ناهی از منکر و مجاهد فی سبیل اللَّه بود. او با قطع هر پیوندی که با پیوند محبت حق و فنای در حق ناسازگار بود، مصداق: «رضی اللَّه عنهم و رضوا عنه اولئک حزب اللَّه الا انّ حزب اللَّه هم المفلحون»(8) گردید.

او با عمری که روزها و ساعتها و لحظه هایش با مراقبه و محاسبه سپری می شد، صدها آیه ی قرآن را که در توصیف مخلصین و متقین و صالحین است، مجسم و عینی ساخت. او قرآن را نه فقط در محیط زندگی جامعه و با تشکیل جامعه ی اسلامی، بلکه در نفس خود و زندگی خود تحقق بخشید.

او، آن روح اللَّه بود که با عصا و ید بیضای موسوی و بیان و فرقان مصطفوی، به نجات مظلومان کمر بست؛ تخت فرعونهای زمان را لرزاند و دل مستضعفان را به نور امید روشن ساخت. او به انسانها کرامت، و به مؤمنان عزت، و به مسلمانان قوّت و شوکت، و به دنیای مادّی و بی روح معنویت، و به جهان اسلام حرکت، و به مبارزان و مجاهدان فی سبیل اللَّه شهامت و شهادت داد.

او بتها را شکست و باورهای شرک آلود را زدود. او به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهایعصمت پیش رفتن، افسانه نیست. او به ملتها نیز فهماند که قوی شدن و بند اسارت گسستن و پنجه در پنجه ی سلطه گران انداختن، ممکن است. لمعات قرب حق را صاحبان بصیرت در چهره ی منور او دیدند و طعم برّ الهی را که در حیات و ممات بر او می بارید، همه چشیدند. دعای او مستجاب شد که می گفت: «الهی لم یزل برّک علیّ ایام حیاتی، فلاتقطع برّک عنّی فی مماتی»(9).

با رحلت خود، انقلابی دیگر برپا کرد. ... ده میلیون دل بی قرار را بر جنازه ی خود گرد آورد و صدها میلیون را در سراسر جهان در غم خود عزادار کرد. همان طور که در زندگیش تختهای فرعونی را لرزانده بود، با مرگ خود نیز خواب و خیال باطل را از چشم دشمنان ربود.

از این پس دنیا شاهد شکوفایی روزافزون خمینی کبیر خواهد بود. نهالی که او نشانده و بذری که او پاشیده، همان کلمه ی طیبه یی است که: «اصلها ثابت و فرعها فی السّماء تؤتی اکلها کلّ حین باذن ربّها»(10).

باری، خمینی عزیز ما را کیست که نشناسد؟ و کیست که بشایستگی بشناسد؟ الفاظ من را تحمل آن نیست که آن حقیقت فاخر و آن گوهر نفیس را در خود بگنجاند، و قلم قاصر این جانب ناتوان تر از آن است که سودای ترسیم آن چهره ی ملکوتی را بپروراند. بهتر آن که عنان قلم درکشم و یک بار دیگر این مصیبت بزرگ و جانکاه و این غم فراموش نشدنی را به حضرت بقیةاللَّه(ارواحنالتراب مقدمه الفداء) .... و به خانواده های شهدا و اسرا و جانبازان و مفقودین و به عموم ملت ایران و به امت بزرگ اسلامی تسلیت عرض کنم ...

1) امام خامنه ای  1368/4/23

2) انفال: 72

3) بقره: 207

4) مائده: 8

5) نساء: 135

6) فتح: 29

7) اسراء: 79

8) مجادله: 22

9) مفاتیح الجنان، مناجات شعبانیه

10) ابراهیم: 24 و 25


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :