يکشنبه - 2018 سپتامبر 23 - 13 محرم 1440 - 1 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 183720
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1395 2:28
تعداد بازدید : 322

مدرسه علمیه حضرت ولی عصر (عج)

ره توشه ای از سیره معیشتی امام خمینی (ره)

نوشتار حاضر که با موضوع «سیره امام خمینی(ره) در معیشت» از کتاب انضباط اقتصادی اثر آیت الله ابراهیم امینی انتخاب شده ، به تبیین گوشه هایی از سیره و منش امام خمینی(ره) در مسائل اقتصادی می پردازد.* معلوم نیست فرش خانه امام زمان(ع) چگونه است
من از سال 1326 ش، با امام راحل آشنا شدم. شاگردشان بودم اما رابطه ما از رابطه شاگردی و استادی بیشتر بود و جنبه مراد و مریدی داشت. شدیدا به حضرت امام رحمت الله علیه علاقه مند بودم. به منزلشان رفت و آمد داشتم و با زندگی ایشان مأنوس بودم. امام راحل سال ها در خانه اجاره ای زندگی می کرد، بعدا دستور دادند ملکی را که از پدرِ بزرگوارشان به ارث برده بودند، فروختند و با پول آن خانه ای را در شهر مقدس قم خریدند. منزل امام رحمت الله علیه در قم خانه ای متوسط با مساحت 250 تا 300 متر، با خشت و گل بود. امام تا زمانی که در ایران تشریف داشتند، سال ها در آن جا زندگی کردند. خانه معمولاً با فرش های تمیز و زیبا و ساده و متوسط فرش می شد. امام سال ها با همان فرش ها زندگی کرد. از جهت خورد و خوراک، احساس من این بود که در زندگی شخصی اش صرفه جویی می کرد. بعد از تبعید ایشان به نجف، از دوستان مورد اطمینان با خبر شدم در نجف خانه ای اجاره کرده که محلّ سکونت شان بود. آن منزل بنابر عرف علما، یک بیرونی داشت که از صد متر کمی بیشتر بود با چند اتاق و فرش های قدیمی و زیلو و فرش های کهنه ای هم در اندرونی خانه پهن بود. نقل کردند: زمانی عده ای خدمت امام رحمت الله عرض کردند: اجازه بفرمایید فرشی برای قسمت بیرونی منزل تهیه کنیم. امام فرمود: لازم نیست. اصرار کردند؛ آقا فرمود: مگر من صدراعظم هستم که می خواهید منزل را این گونه فرش کنید؟ عرض کردند: آقا! مقام شما بسیار بالاتر است. شما نایب امام زمان علیه السلام هستید. امام فرمود: معلوم نیست فرش خانه امام زمان هم چگونه است که شما می خواهید زندگی من به عنوان آبروی امام زمان علیه السلام چنین باشد!
نقل می کردند: قسمت بیرونی منزلشان خراب شده و گچ هایش ریخته بود. بعضی افراد خدمت ایشان عرض کردند: اجازه بدهید دیوارها را رنگ کنیم. امام فرمودند: اجازه نمی دهم از بیت المال خرج کنید. یکی از علما نقل می کند: تابستان من رفتم منزل امام. امام در قسمت بیرونی مشغول مطالعه بود و از شدّت گرما عرق می ریخت. عرض کردم: آقا! شما با این سن و سال و وضع جسمی تان چرا اجازه نمی دهید یک کولر برایتان تهیه کنند؟ اصرار کردم. آقا فرمود: فلانی! من از شما انتظار ندارم که بیایید و به من این توصیه را بکنید. مگر همه طلاب نجف کولر دارند که من هم تهیه کنم؟ هر وقت آن ها هم پیدا کردند، من هم تهیه می کنم و عاقبت هم قبول نکرد که کولر (خنک کننده آبی) بخرد.

*امام و احتیاط در مصرف
شخصی می گفت که روزی در بین راه با امام می رفتم، که به من فرمود: فلانی! چرا احتیاط نمی کنی؟ عرض کردم: در چه موردی؟ فرمود: وقتی می شود روی کاغذ کوچک بنویسی، چرا روی کاغذ بزرگ می نویسی؟ اگر می شود روی کاغذ کوچک بنویس یا کاغذ باطله، و بیت المال را ضایع نکن!

*منزل 45 متری فرزند امام درنجف
در مورد فرزند امام حاج آقا مصطفی در نجف هم وضعیت همین گونه بود. کسانی که نجف رفته بودند ملاحظه کردند که فرزند امام یک خانه 45 متری داشت که فرش هایش زیلو بود. حاج آقا مصطفی وقتی از دنیا رفت، هفتاد دینار پول داشت. در وصیت نامه اش نوشته بود: «من نه پول دارم (غير از هفتاد دينار) نه خانه، فقط چند جلد كتاب دارم.»
امام قبل از رحلت در ایام بیماری وصیت کرده بود اموالی که در اختیار من و پول هایی که در بانک است، از وجوهات است و چند قطعه زمین است، که بعد از مرگم همه را در اختیار حوزه علمیه قم قرار بدهید. بعد از ارتحال ایشان همه را به حوزه علمیه قم دادند و حتی یک تومان هم برای خودش و ورثه اش باقی نماند. ایشان نفرمودند اموال را به ورثه ام یا طلبه ها بدهید. اینکه فرمود اموال را به مدیریت حوزه علمیه تحویل بدهید، دارای نکته اخلاقی ظریفی است. نفرمود از طرف من اموال را به طلبه ها بدهید که درِ خانه ام باز باشد و اسم «من» مطرح باشد، بلکه فرمودند به حوزه و مراجع بعدی بدهید؛ آن ها خود مسئول هستند.

* امام اسوه و آبروی روحانیت است
امام در طول زندگی اش خیلی کم کتاب داشت، چون یکی از آفت های بعضی کسان این است که کتاب زیاد تهیه می کنند در صورتی که لازم ندارند. کتاب های امام در قم آن قدر کم بود که گاهی می فرمود: فلان کتاب را برایم امانت بگیرید و بیاورید. وقتی هم که از دنیا رفت، برخی موثّقین بیت امام رحمت الله علیه می گفتند بیش از سی جلد کتاب در خانه نداشت. امام از دنیا رفت و تنها مِلکی که برای ورثه گذاشت همین خانه در محله یخچال قاضیِ قم بود. زندگی این عالم وارسته شبیه زندگی پیغمبر اسلام صلی الله علیه وآله بود؛ شخصیتی که این همه بیت المال در دستش بود. شاید در مرجعیت کسی مانند ایشان نباشد. حقا امام رحمت الله علیه اسوه و آبروی روحانیت است.

* تاثیر زندگی ساده امام در خارج از کشور
من سفری به خارج کشور رفته بودم، شخصی آمد از امام تعریف و تمجید می کرد. امام هنوز زنده بود. زندگی ساده امام را وصف می کرد و می گفت: «چنين افرادى هستند كه مى‏توانند نهضت و انقلاب به پا كنند.» اگر امامرحمت الله علیه این همه محبوب بود و مردم به او علاقه مند بودند، به واسطه این قبیل صفات ممتازش بود. ما طلبه ها باید سعی کنیم زندگی مان شبیه زندگی امام راحل باشد. تجمل گرایی با حیثیت روحانیت و معنویت سازگاری ندارد و آفتی بزرگ برای روحانیت است. ای کاش همه مسئولان نظام اسلامی با تمسک به شیوه زندگی امام رحمت الله علیه ساده زیست و حافظ منابع ملّی و صیانت از حقوق محرومان جامعه باشند.

* در زشتی اسراف و تبذیر، کم و زیاد تفاوت ندارد
امام خمینی رحمت الله علیه در صرفه جویی در مصرف نیز نمونه و اسوه بود، حتی در مورد کاغذ چندان مقید بود که یکی از کارگزارانشان را مورد عتاب قرار داده، فرمودند: چرا برای نوشتن چند خط، از یک کاغذ بزرگ استفاده می کنی؟ چرا روی کاغذ باطله یا کاغذ کوچک تر نمی نویسی؟ خودشان نیز در نوشتن از همین روش استفاده می کردند. ممکن است کسی بگوید یک صفحه کاغذ چه ارزشی داشت که امام این قدر حساس بودند! در جواب عرض می کنیم: اوّلاً در زشتی اسراف و تبذیر، کم و زیاد تفاوت ندارد. به علاوه این روش ائمه علیهم السلام بوده که در همه چیز مقید بودند اسراف نشود و از آنچه می توان در جایی مصرف کرد، استفاده کنند. از جمله در روایات چنین آمده است: بشیر بن مروان گوید: ما بر امام صادق علیه السلام وارد شدیم، امام خرمای رطب خواست. بعضی افراد پس از خوردن خرما هسته اش را پرت می کردند. امام، دست یکی از آن ها را گرفت و فرمود: این کار را نکن، چون اسراف است و خداوند تباهی را دوست ندارد.

*ما واقعا یک ملت اسراف کاریم!

امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند میانه روی را دوست دارد و اسراف مورد خشم اوست، حتی انداختن هسته خرما، زیرا آن هم قابل استفاده است و حتی ریختن آبی که از خوردن، اضافه می آید نیز اسراف است. خداوند در قرآن فرمود: اسراف نکنید که خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد و فرمود: اسراف کنندگان برادران شیطان هستند. همین امور کوچک را وقتی نسبت به یک جامعه بزرگ حساب کنیم، قابل توجه می شود. حساب کنید جامعه ما در صرف کاغذ چقدر اسراف و تبذیر می کند؟ در بخش کارت ها (برگه های تبریک) گران قیمت به مناسبت اعیاد دینی و ملّی، دعوت به مجالس، سمینارها، کارت های گران قیمت، کارت تبریک جشن ها، خبرنامه ها و نشریه های تکراری و غیرمفید، کتاب های درسی یک سال مصرف، و ده ها و صدها مورد دیگر. ما واقعا یک ملت اسراف کاریم!
کشورهای غنی که خود صادرکننده کاغذند، چنین اسراف نمی کنند. از یکی از مسئولان در یکی از کشورهای اروپایی شنیدم که گفت: «از كتاب‏هاى درسى دانش‏آموزان بايد حدّاقل دو يا سه سال استفاده كنند» اگر ما هم این رویّه را در کتاب های درسی انجام می دادیم، هر سال چقدر می توانستیم در خرید کاغذ از خارج صرفه جویی کنیم؟ به مسئولان چاپ کتاب های درسی توصیه می شود در این باره مطالعه کنند. چرا نباید دانش آموزان را به صرفه جوییِ کتاب و کاغذ و دفتر عادت دهیم؟ در کشورهای اروپایی از کاغذهای باطله هم کاملاً استفاده می کنند. در بعضی کشورها زباله ها را در سه پاکت جداگانه می ریزند: 1. کاغذ، پلاستیک و مقوا؛ 2. شیشه و قوطی؛ 3. مواد زاید خوراکی. شهرداری هم آنها را می بَرد و استفاده می کند. چرا شهرداری های ما تازه به فکر استفاده از زباله ها افتاده اند؟ چرا هنوز هم چنین روشی در همه اُستانها اجرا نمی شود؟ مایه تأسّف است که تأکیدات اسلام را درباره اجتناب از اسراف و تبذیر نادیده می گیریم و این همه اسراف می کنیم. اگر ما فقط در مصرف کاغذ میانه روی و صرفه جویی را رعایت کنیم، نیازمان به خرید کاغذ از خارج کم می شود.
در موضوع آگهی های دیواری به ویژه زمان انتخابات، خیلی اسراف می شود. در هند و آفریقا دوره ابتدایی روی لوح چوبی می نویسند و بارها از آن استفاده می کنند تا در کاغذ اسراف نشود و در کشورهای اروپایی غربی، آمریکا، و کانادا حتی گاهی تا نه سال از آنها استفاده می کنند.
اگر در ایران حدّاقل دو سال یک بار استفاده می شد، هر دو سال میلیاردها تومان صرفه جویی می شد. این موضوع نیاز به همکاری اولیای دانش آموزان و معلمان دارد که صرفه جویی و پاکیزه نگه داشتن کتاب ها را به دانش آموزان یاد بدهند.
معارفی از کیهان


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :