يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186340
تاریخ انتشار : 24 شهریور 1394 10:7
تعداد بازدید : 971

تحقیق پایانی مدرسه علمیه کوثر ورامین

تاثير معاد باوري بر زندگي فرد و اجتماع از ديد گاه نهج البلاغه

بحث « معاد » و اعتقاد به آن یکی از ارکان و اصول دین اسلام است و بعد از اصل توحید و یکتاپرستی از اهمیت ویژه ای در ادیان الهی برخوردار می باشد . اهمیت ویژه ی این مسأله از آن روست که این سؤال در ذهن مطرح می شود که «معاد » به عنوان یک اصل اعتقادی در میان ائمه به خصوص از منظر امام علی (علیه السلام ) در چه مرتبه و جایگاهی قرار گرفته است و نظر آن حضرت در مورد معاد و آثار اعتقاد به آن چه می باشد . بنابراین لازم و ضروری است برای پاسخ به این سؤال به بررسی سند ، خطبه ها ، نامه های حضرت علی (علیه السلام ) در این زمینه بپردازیم . هدف از این تحقیق کاربردی ، روش تحقیق توصیفی ـ تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات آن به صورت کتابخانه ای می باشد که در در چهار فصل ارائه گردیده است. «معاد » به معنای رجوع و بازگشت به موطن اصلی است . روایاتی که از امام علی (علیه السلام ) در دست است گواه این مطلب است که انتقال روح از عالم شهادت به عالم غیب حتمی است و همچنین بر اساس خطبه ها ، نامه ها و ... امام (علیه السلام ) ایمان به معاد آثار سازنده ای را برای آدمی چه در امور فردی و چه در امور اجتماعی به ارمغان می آورد تا او بتواند بدون هیچ ترس و اضطرابی به کسب توشه برای آخرت خود برآید . و برای آن که افراد بتوانند از اثرات سازنده ی معاد باوری استفاده ی تام و بهینه ببرند، می بایستی با عوامل معادگریزی آشنا شده تا در دام شبهات گرفتار نشوند .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

تاثیرمعاد باوری بر فرد و اجتماع از دیدگاه نهج البلاغه

 

1394

 

زهرا احمدي نيكو  


حوریه خدایی

 

 

معاد، باور، اجتماع ، شبهه، نهج البلاغه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

بحث « معاد » و اعتقاد به آن یکی از ارکان و اصول دین اسلام است و بعد از اصل توحید و یکتاپرستی از اهمیت ویژه ای در ادیان الهی برخوردار می باشد . اهمیت ویژه ی این مسأله از آن روست که این سؤال در ذهن مطرح می شود که «معاد » به عنوان یک اصل اعتقادی در میان ائمه به خصوص  از منظر امام علی  (علیه السلام ) در چه مرتبه و جایگاهی قرار گرفته است و نظر آن حضرت در مورد معاد و آثار اعتقاد به آن چه می باشد .

بنابراین لازم و ضروری است برای پاسخ به این سؤال به بررسی سند ، خطبه ها ، نامه های حضرت علی (علیه السلام ) در این زمینه بپردازیم .

هدف از این تحقیق کاربردی ، روش تحقیق توصیفی ـ تحلیلی بوده و شیوه جمع آوری اطلاعات آن به صورت کتابخانه ای می باشد که در در چهار فصل ارائه گردیده است.

«معاد » به معنای رجوع و بازگشت به موطن اصلی است . روایاتی که از امام علی (علیه السلام ) در دست است گواه این مطلب است که انتقال روح از عالم شهادت به عالم غیب حتمی است و همچنین بر اساس خطبه ها ، نامه ها و ... امام (علیه السلام ) ایمان به معاد آثار سازنده ای را برای آدمی چه در امور فردی و چه در امور اجتماعی به ارمغان می آورد تا او بتواند بدون هیچ ترس و اضطرابی به کسب توشه برای آخرت خود برآید . و برای آن که افراد بتوانند از اثرات سازنده ی معاد باوری استفاده ی تام و بهینه ببرند، می بایستی با عوامل معادگریزی آشنا شده تا در دام شبهات گرفتار نشوند .نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :