چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186351
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 10:51
تعداد بازدید : 228

ویژگی های ارتباط کلامی در زندگی اجتماعی از منظر قرآن و روایات

نتایج و یافته های تحقیق 1.مهارت های ارتباطات کلامی عبارتند از: رعایت ادب و احترام متقابل ،رسایی کلام،.به نرمی سخن گفتن، همگامی ، شایستگی سخن در برخورد با باورهای اشخاص مختلف. 2. انگیزه و نظر ما، هرچند خیرخواهانه و روا باشد، آن گاه که برای بیان اشتباه دیگران به کار می رود، روند ارتباط را به مخاطره می افکند. واکنش احتمالی مخاطب در این گونه شرایط، موضعگیری تدافعی است و بهترین شیوه در این حالت استفاده ازروش همگام شدن است . 3.در مجموع می توان معیارهای "سخن شایسته" را در موارد ذیل دانست: الف) صراحت در گفتار ب)علم و آگاهی ج)صداقت و راستگویی در گفتار د)عمل به گفتار هـ)فروتنی و ادب در گفتار و)اعراض از سخن لغو ح) انصاف در سخن گفتن ط)آسان گویی در گفتار ی)رعایت تناسب ها، شرایط و اقتضائات

چکیده

تحقیق پیش رو با عنوان ویژگی های ارتباط کلامی در زندگی اجتماعی از منظر قرآن و روایاتو با به کارگیری روش تحلیلی در صدد پرداختن به این مبحث می باشد که ویژگی های ارتباط کلامی در زندگی اجتماعی خانواده ،جامعه،فرهنگ وسیاست را شامل می شود.

لذا این پایان نامه در یک بخش و چهار فصل تنظیم شده است. بخش اول کلیات است که در تبیین موضوع پرداخته شده است.در قصل اول به ویژگی های ارتباطات کلامی در خانواده و تعریف خانواده پرداخته است.سپس نحوه ی ارتباط کلامی زن و مرد با یکدیگر ،والدین با فرزندان و فرزندان نیبت به والدین بیان شده است.

در قصل دوم به ویژگی های ارتباطات کلامی در جامعه و اهمیت زندگی بررسی شده است.سپس نوع ارتباط کلامی افراد نسبت به انسان های مافوق،برابر و مادون مشخص شده است.

در فصل سوم به اهمیت و تعریف فرهنگ پرداخته وجایگاه فرهنگ لسانی در قرآن را تبیین کرده ایم.

در فصل آخر به موضوع سیاست پرداخته شده است و ویژگی های ارتباط کلامی حاکمان با افراد جامعه مورد پژوهش قرار داده شده است.

 

کلید واژه :ارتباطات کلامی،خانواده،جامعه،فرهنگ،سیاست.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :