دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186370
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 11:28
تعداد بازدید : 270

اضطرار به حجت از منظر نقل

در فصل اول به اثبات اضطرار به وسیله چند برهان پرداخته شده است،اضطرار به حجت از منظر نقل با توجه به آیات ،احادیث است. در فصل دوم به جایگاه وجود امام در زندگی انسان،ولایت امام،اجرای حدود الهی توسط امام،امام مفسر قرآن و روایات،جدایی حق از باطل با وجود امام پرداخته شده است.در فصل سوم به مسئله نیاز جامعه به سرپرست،رهبری جامعه توسط امام،و مسئله هدایت (تکوینی و تشریعی) پرداخته شده است. خالی از حجت خداوند فرض کرد ودر زمان غیبت امام معصوم نیز امام مانند خورشید پشت ابر به هدایت جامعه می پردازد.

چکیده

تحقیق پیش رو با عنوان اضطرار به حجت از منظر نقل(آیات و روایات) با به کا گیری روش یادداشت برداری مستقیم از منابع درجه یک در صدد پاسخگویی به این سوالات می باشد:

علل اضطرار به حجت از دیدگاه آیات و روایات چیست؟  اضطرار به حجت به چه معناست؟

چرا نمی توان زمین را خالی از حجت فرض کرد؟   نقش امام معصوم در هدایت جامعه چگونه است؟  نقش امام معصوم در حفظ آموزه های دینی چیست؟

لذا این نوشتار در پاسخ به این سوالات در سه فصل تنظیم شده است:بخش اول کلیات است:که در آن به تبیین موضوع پرداخته شده است. در فصل اول به معنای اضطرار وبه اثبات ادله اضطرار به حجت با چند برهان ،ادله نقلی اضطراربه حجت به استناد(آیات، احادیث،روایات)وادله عقلی اضطرار به حجت ،تثبیت توحید،رابطه امامت و اکمال دین،معیت امام در قیامت  پرداخته شده است..در فصل دوم به پاسخ این سوال که چرا نمی توان زمین را خالی از حجت فرض کرد؟به جایگاه وجود امام در زندگی انسان،ولایت(تکوینی،تشریعی)،اجرای حدود الهی،امام مفسر قرآن و روایات وجدایی حق از باطل پرداخته شده است.و در فصل سوم در پاسخ سوال نقش امام معصوم در هدایت جامعه چیست؟به معنای هدایت ،انواع هدایت، نیاز جامعه به سرپرست، ورهبری پرداخته شده است.

با بررسی و انجام این پژوهش مشخص شد که با توجه به اهمیت نقش حجت خداوند در زندگی انسانها و هدایت بشر به سوی خداوند وتاکید قرآن و روایات بر این مطلب ،هرگز نمی توان زمین را خالی از حجت خداوند فرض کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :