دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186399
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1392 1:37
تعداد بازدید : 149

پایان نامه - کوثر تهران

مسئولیت پزشک در فقه و حقوق ایران

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

مسئولیت پزشک در فقه و حقوق ایران

فقه و اصول

92/06/19

نرگس یوسفی راد

محمدرضا رضانیا معلم

معصومه مظاهری

غلامرضا نورمحمدی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

از مسائل مهم فقه و حقوق پزشکی، مسئولیت پزشک است و آن یعنی تعهد به پاسخگویی هر پزشکی که امکان سئوال و مواخذه در خصوص فعل یا ترک فعل عمل پزشکی اش وجود داشته باشد . از همین روی، محور موضوع شناسی شامل تعریف عمل پزشکی، معاینه پزشکی، تشخیص پزشکی و ... پیش بینی شده است. محور دوم به مبانی، ادله و قواعد حاکم بر مسئوليت پزشك اختصاص پیدا کرده است و در این زمینه نظریه های مختلفی از سوی فقها و حقوق دانان و نقد و نظر فقها و مواد قانونی طرح و بررسی گردیده است. محور سوم به بررسی اركان و شرايط مسئولیت پزشک و ادله اثبات آن از منظر  فقها و مواد قانونی جاری کشور اختصاص یافته است .

در این پژوهش نظر مشهور فقها را که در قوانین پذیرفته  شده ، یعنی مسئولیت محض يا بدون تقصير پزشک در مواد 319 ، 320 و 321 قانون مجازات اسلامی مقید بر تقصیر گردیده ، مورد بررسی قرار گرفته و سعی شده بر مصادیق گروه های پزشکی و اعمال پزشکی تطبیق داده شود .    البته در ماده ي 322 قانون موصوف شرط برائت از ضمان، براي تعديل مسئوليت پزشك گنجانده شده است، لیك نبايستي اين شرط را به مفهوم معافيت از تقصير دانست، بلكه باید برائت را به منظور جابه جايي بار اثبات دليل از پزشك به بيمار دانست.

 هم چنین مطابق این ديدگاه ممكن است رضايت آگاهانه ي بيمار به درمان داراي كاركرد يكسان با شرط برائت از ضمان باشد و منوط به ماهيت و حدود و ثغور اذن بيمار دانسته شد كه گاه اذن در اتلاف است و گاه اذن مقيد يا مشروط به سلامت است. شایان ذکر است از دیدگاه مشهور و غیر مشهور از فقها رضایت بیمار به زیان ناشی از درمان در فرض "اخذ برائت" محرز دانسته، و پزشك غير مقصر را مسئول شناخته نشده است.

واژگان کلیدی: مسئوليت، ضمان، پزشكي، مسئوليت كيفري، مسئوليت قراردادي، مسئوليت قانوني ‹قهري›، مسئوليت انتظامي، رضايت بیمار، برائت پزشک


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :