چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186406
تاریخ انتشار : 5 مهر 1393 3:2
تعداد مشاهدات : 334

پایان نامه - کوثر تهران

نقش غذای حلال و حرام در سعادت و شقاوت انسان

پایان نامه سطح سه

عنوان اثر

گرایش

تاریخ دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد مشاور

نام و نام خانوادگی استاد داور

نقش غذای حلال و حرام در سعادت و شقاوت انسان

تفسیر و علوم قرآنی

93/07/05

سمیه عباسی

علی غضنفری

مرضيه جزايري مجد

حسام الدین خلعتبری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

توجه به غذای حلال و حرام یکی ضرورترین بحث ها در زندگی انسان می باشد.زیرا تأثیراتی که از آن به جا می ماند درسعادت و یا شقاوت او اثر مستقیم خواهد داشت. تاجایی که می توان گفت: غذای حلال و طیب در روح و قلب انسان اثر نیکو و غذای حرام وآلوده درآنها پیامدمنفی ومخربی بوجود می آورد. و باخوردن حتی یک لقمه غذای حلال یاحرام این اثررابه خوبی حس می کنند.

آنچه که مسلم است اینکه که غذا هم درجسم انسان اثر می گذارد و موجب رشد آن می گردد، وهم در روح تاثیرگذار می باشد. همانطور که غذای سمی جسم را مسموم می کند، غذای حرام نیز روح را آلوده می سازد و در سنگینی ، کدورت و کسالت جان و عبادات و سایر اعمال به خوبی مشهود است.

هدف از این تحقیق، معرفی غذاهای حلال و حرام از منظر قرآن و روایات است تا در سایه این معرفی مشخص گردد که خوردن آنها چه پیامدهایی (در لقمه حرام) و چه اثراتی (در لقمه حلال) در تکامل و زندگی انسان خواهد داشت؟

دراین پژوهش به بررسی انواع خوردنی ها ونوشیدنی ها (اطعمه واشربه)و کسب و درآمدهای حلال وحرام ازمنظر آیات و روایات شده. وازآنجایی که قصد داریم بیان نماییم لقمه ی حلال وحرام تاثیر مستقیمی در سعادت وشقاوت انسان دارد ، این نظر و هدف کلی درقالب اثرات و پیامد غذاهای حلال وحرام آورده شده است. تا آدمی به این مهم برسد، که باید در غذایی که می خورد، دقت لازم راداشته باشد و چنانچه شارع خوردن غذایی را حرام نموده، حتماً مصلحتی درکار بوده و اگر از جانب خود آن را حلال بدانیم و بخوریم، موجب شقاوت دنیا و آخرت انسان می شود.

لقمه حرام از اصلی ترین و بزرگترین هلاک کننده ها و موانع انسان برای رسیدن به سعادت محسوب می شود.و غذای حلال هم جسم و هم روح انسان را راضی و خشنود می سازد. تا جایی که یک لقمه حلال از نظر حفظ سلامت و نشاط بدن و روح چنان مؤثر است که صدها لقمه حرام به پای آن نمی رسد.

واژگان کلیدی: غذا،حلال،حرام،سعادت،شقاوت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :