دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186424
تاریخ انتشار : 21 تیر 1395 15:7
تعداد بازدید : 402

برگزاری جلسه دفاع پایان نامه « جامعه مهدوی تکامل یافته جامعه بشری» در مجتمع کوثر

برگزاری جلسه دفاع پایان نامه « جامعه مهدوی تکامل یافته جامعه بشری» در مجتمع کوثر

به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از طلاب سطح ۳ در رشته کلام اسلامی برگزار شد. صیادی معاون پژوهش کوثر گفت:پایان نامه خانم الهام نصرت زادگان از طلاب سطح ۳ با موضوع « جامعه مهدوی تکامل یافته جامعه بشری » با راهنمایی حجت الاسلام حسن معلمی و استاد مشاور حجت الاسلام مسلم محمدی و با داوری حجت الاسلام محمدمهدی موفق به کسب نمره ۱۹/۵ گردید.
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر، جلسه دفاع پایان نامه یکی از  طلاب سطح ۳ در رشته کلام اسلامی  برگزار شد.

صیادی معاون پژوهش کوثر گفت:پایان نامه  خانم الهام نصرت زادگان از طلاب سطح ۳ با موضوع «  جامعه مهدوی تکامل یافته جامعه بشری » با راهنمایی حجت الاسلام  حسن معلمی و استاد مشاور حجت الاسلام مسلم محمدی و با داوری حجت الاسلام محمدمهدی  موفق به کسب نمره ۱۹/۵ گردید.

وی تصریح کرد: در این جلسه که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید، استاد راهنما  و استاد داور در قم و طلبه درتهران به بحث پرداختند.

ایشان در توضیح عنوان این پایان نامه به چکیده آن اشاره کرده و گفت: اثبات حرکت عمومی جامعه بشری به سوی تکامل، امکان ایجاد جامعة مهدوی در آینده را برای غیرشیعیان نیز قابل باور خواهد نمود و امید به آینده روشن و تلاش برای دستیابی به آن را تقویت خواهد گرد.تکامل حقیقی، اشتداد است که تنها در افراد جامعه ونه در ابزار و... تحقق خواهد یافت ومعیارهای جامع فردی و اجتماعی ایجاد جامعه مطلوب بر همین اساس در تعالیم اسلام یافت می‎شود.

صیادی در ادامه افزود: گروهی از اندیشمندان جامعه بشری را روبه سوی تکامل می‎دانند و شواهدی بر آن ارائه می‎دهند. از جمله اینکه: رشد عقول بشریت در طول تاریخ، او را در همه جنبه‎های علمی، ارتقاء داده و زمینه‎های فطری انسان نیز همواره موجب تداوم کمالات معنوی او بوده است. یکی از امیال فطری بشری، گرایش او به سوی کمال لایتناهی خداوند است که او را در هر وضعی که باشد به طلب کمالات بیشتر می‎خواند و گرچه گاه دریافتن مصداق کمال اشتباه نموده است ولی در مجموع به سوی ایمان و آزادی و آگاهی بیشتر پیش‎ رفته است. «نظریه قانونمندی جامعه و تاریخ» که به شیوه‎های «دیالکتیک» و «انسانی» تفسیر می‎شود نیز، مؤید تکامل تدریجی جامعة بشری است. بر شیوه دیالکتیک این نظریه نقدهایی وارد است ولی تفسیر انسانی آن با توجه به نکاتی چون: ماهیت یگانه جوامع انسانی، جایگاه تضاد در تکامل و تکامل همه جانبه با فطریات، نقش مهم بشر در تکامل جوامع را نشان داده و با آیاتی از قرآن نیز همخوانی دارد.

معاون پژوهش کوثر ضمن اینکه سنت‎های مطلق و مشروط الهی در آیات و روایات، خود شاهد دیگری برتکامل تدریجی جامعه بشری است گفت: البته این حرکت در بسترهای مناسبی چون: همراهی باخواسته‎های بشری، اعتقاد به پروردگار و اعتقاد به منجی، تسریع شده و در بسترهای نامناسب اخلاقی، سیاسی، اقتصادی و... به کندی خواهد گرایید.

وی در پایان واژه های کلیدی این تحقیق را جامعه، تکامل، تکامل اجتماعی، جامعه مهدوی بر شمرد.

 گفتنی است این جلسه ۲۱ ماه جاری ساعت۸/۳۰ صبح در مجتمع آموزش علوم اسلامی کوثر برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :