دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186434
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 10:13
تعداد بازدید : 297

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

شیوه های راهبردی حضرت زینب  در جاودانگی قیام کربلا

در این رساله سعی شده تا با بررسی شیوه های راهبردی حضرت زینب در جاودانگی قیام کربلا، الگویی برای مقابله با ظلم و دشمنان اسلام ارائه گردد چرا که این مقابله به سال61 ه.ق و روز عاشورا منحصر نمی گردد بلکه در تمام تاریخ وجود داشته و در هر دوره شکل آن تغییر کرده است. این مقابله در زمان قیام سیدالشهدا علنی آشکار شد که طاغوت ها و مستکبران همان دوره با تمام قوا در مقابلش صف آرایی کرده و با استفاده از دستگاه های تبلیغاتی شان، سعی در وارونه جلوه دادن حقایق کردند. به سبب اهمیت موضوع در این دوران و حرکت به سوی این هدف، نیازمند نقشه صحیح راهیم تا در این مسیر با کم ترین خطا روبرو شویم. به همین جهت شیوه هایی را که حضرت زینب در قیام کربلا و در مقابله با طاغوت زمانشان به کار بردند را ارزیابی کردیم چرا که ایشان پس از مادرشان در فصاحت، بلاغت، زهد، عقل، دانش، صبر و دیگر فضایل روحی و اخلاقی، سرآمد زنان و بسیاری از مردانند و این ویژگی ها را به وضوح می توان در تاریخ کربلا و بعد از عاشورا در تمامی عملکردهایشان دید.نقش آفرینی در کربلا و در کاروان اسرا و تاثیر حضورشان در مغلوبه کردن آثار طف و خطبه های بی نظیرشان در کوفه و شام و خدماتشان در قیام می تواند الگوی جامعی در ظلم ستیزی و بیداری جهانی –ونه اسلامی- باشد. روش جمع آوری مطالب به صورت کتابخانه ای و روش تحقیق، تاریخی-تحلیلی می باشد. در فصل اول پاره ای از ویژگی های حضرت زینب که در پیش برد اهداف قیام کربلا موثر بوده، بررسی شده، فصل دوم به برخی از شیوه هایی که ایشان در ابلاغ و جاودانگی پیام عاشورا به کار بردند، اشاره شده و فصل سوم خطبه های حضرت زینب در کوفه و شام ارزیابی شده است.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

شیوه های راهبردی حضرت زینب K در جاودانگی قیام کربلا

 

 

26/5/1394

 

ملیحه سادات عظیمی نژاد

 

فروغ السادات سجادی فر

 

عذرا خلیلی

 

راهبرد، قیام، حضرت زینب(س) .

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

در این رساله سعی شده تا با بررسی شیوه های راهبردی حضرت زینبK در جاودانگی قیام کربلا، الگویی برای مقابله با ظلم و دشمنان اسلام ارائه گردد چرا که این مقابله به سال61 ه.ق و روز عاشورا منحصر نمی گردد بلکه در تمام تاریخ وجود داشته و در هر دوره شکل آن تغییر کرده است. این مقابله در زمان قیام سیدالشهدا Kعلنی آشکار شد که طاغوت ها و مستکبران همان دوره با تمام قوا در مقابلش صف آرایی کرده و با استفاده از دستگاه های تبلیغاتی شان، سعی در وارونه جلوه دادن حقایق کردند.

به سبب اهمیت موضوع در این دوران و حرکت به سوی این هدف، نیازمند نقشه صحیح راهیم تا در این مسیر با کم ترین خطا روبرو شویم. به همین جهت شیوه هایی را که حضرت زینبK در قیام کربلا و در مقابله با طاغوت زمانشان به کار بردند را ارزیابی کردیم چرا که ایشان پس از مادرشان در فصاحت، بلاغت، زهد، عقل، دانش، صبر و دیگر فضایل روحی و اخلاقی، سرآمد زنان و بسیاری از مردانند و این ویژگی ها را به وضوح می توان در تاریخ کربلا و بعد از عاشورا در تمامی عملکردهایشان دید.نقش آفرینی در کربلا و در کاروان اسرا و تاثیر حضورشان در مغلوبه کردن آثار طف و خطبه های بی نظیرشان در کوفه و شام و خدماتشان در قیام می تواند الگوی جامعی در ظلم ستیزی و بیداری جهانی ونه اسلامی- باشد.

روش جمع آوری مطالب به صورت کتابخانه ای و روش تحقیق، تاریخی-تحلیلی می باشد. در فصل اول پاره ای از ویژگی های حضرت زینب که در پیش برد اهداف قیام کربلا موثر بوده، بررسی شده، فصل دوم به برخی از شیوه هایی که ایشان در ابلاغ و جاودانگی پیام عاشورا به کار بردند، اشاره شده و فصل سوم خطبه های حضرت زینب در کوفه و شام ارزیابی شده است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :