دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186436
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 10:26
تعداد بازدید : 158

تحقیق پایانی مدرسه علمیه -نورالزهرا

رفتارسیاسی امیرالمومنین (علیه السلام) با احزاب سیاسی زمان حکومت خود (جنگ جمل)

موضوع محوری و مساله اصلی در این تحقیق، بیان رفتار سیاسی امام علی (علیه السلام) با یکی از احزاب زمان حکومت خود یعنی اصحاب جمل می باشد. سران جمل از نزدیکان و صحابه خاص رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) به شمار می رفتند که داعیه قدرت و خلافت داشتند. با بیعت مردم با امیرالمومنین (علیه السلام) و ناامید شدن سران جمل از شراکت در حکومت ایشان، جملیان تلاش کردند با برخورد نظامی و برپایی جنگ، امام را حذف کرده و به حکومت دست یابند. نرمش، مدارا، روشنگری و در کنار آن حق گرایی و عدالت محوری از اصول برخورد امام علی (علیه السلام) با جملیان است. شکیبایی ایشان در برابر اقدام های کارگزاران جمل و عدم تعجیل ایشان در برخورد نظامی از مهم ترین سیاست های ایشان به شمار می رود. به طوری که ایشان برای جلوگیری از جنگ روش های مختلفی چون نامه نگاری به سران جمل، فرستادن نمایندگان خود برای مذاکره و مصالحه، شخصا نزد سران جمل رفتن و...را به کار بستند. نتیجه ای که از این تحقیق گرفته می شود این است که در جامعه اسلامی نیز (حتی با حاکمیت امام معصوم) تعدد احزاب سیاسی و اندیشه های حزبی وجود دارد و این امر نه تنها بد نیست بلکه با توجه به سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) تشکیل گروه ها و احزاب مختلف برای مقاصد اجتماعی و سیاسی مثبت لازم است.و مهم تر از آن این که وجود یک رهبر واحد در راس جامعه اسلامی که با تبعیت و الگوگیری از وی بتوان از بسیاری معضلات جلوگیری کرد لازم و ضروریست. چرا که رهبری با رفتارها و برخوردهای منطقی و در چارچوب اصول اسلامی خود می تواند احزاب سیاسی جامعه را به سوی اهداف جامعه اسلامی سوق دهد

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

رفتارسیاسی امیرالمومنین (علیه السلام) با احزاب سیاسی زمان حکومت خود (جنگ جمل)

 

 

26/05/1394

 

زهرا سادات اشرفی

 

فروغ السادات سجادی فر

 

فرزانه السادات نیکو برش

 

رفتار سیاسی، حزب سیاسی، حکومت، جمل.

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع محوری و مساله اصلی در این تحقیق، بیان رفتار سیاسی امام علی (علیه السلام) با یکی از احزاب زمان حکومت خود یعنی اصحاب جمل می باشد. سران جمل از نزدیکان و صحابه خاص رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) به شمار می رفتند که داعیه قدرت و خلافت داشتند.

با بیعت مردم با امیرالمومنین (علیه السلام) و ناامید شدن سران جمل از شراکت در حکومت ایشان، جملیان تلاش کردند با برخورد نظامی و برپایی جنگ، امام را حذف کرده و به حکومت دست یابند.

نرمش، مدارا، روشنگری و در کنار آن حق گرایی و عدالت محوری از اصول برخورد امام علی (علیه السلام) با جملیان است. شکیبایی ایشان در برابر اقدام های کارگزاران جمل و عدم تعجیل ایشان در برخورد نظامی از مهم ترین سیاست های ایشان به شمار می رود. به طوری که ایشان برای جلوگیری از جنگ روش های مختلفی چون نامه نگاری به سران جمل، فرستادن نمایندگان خود برای مذاکره و مصالحه، شخصا نزد سران جمل رفتن و...را به کار بستند.

نتیجه ای که از این تحقیق گرفته می شود این است که در جامعه اسلامی نیز (حتی با حاکمیت امام معصوم) تعدد احزاب سیاسی و اندیشه های حزبی وجود دارد و این امر نه تنها بد نیست بلکه با توجه به سیره پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) تشکیل گروه ها و احزاب مختلف برای مقاصد اجتماعی و سیاسی مثبت لازم است.و مهم تر از آن این که وجود یک رهبر واحد در راس جامعه اسلامی که با تبعیت و الگوگیری از وی بتوان از بسیاری معضلات جلوگیری کرد لازم و ضروریست. چرا که رهبری با رفتارها و برخوردهای منطقی و در چارچوب اصول اسلامی خود می تواند احزاب سیاسی جامعه را به سوی اهداف جامعه اسلامی سوق دهد

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :