سه شنبه - 2018 آگوست 14 - 3 ذيحجه 1439 - 23 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186494
تاریخ انتشار : 26 مرداد 1394 12:2
تعداد مشاهدات : 136

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

غيبت و فلسفه وجودي امام غائب (عليه السلام)

مسئله غيبت، يكي از مهمترين مسائلي است كه مورد توجه پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) و ائمه طاهرين عليهم السلام مي باشد. در اين رساله به بررسي فلسفه و علل غيبت امام مهدي(عج الله تعالي فرجه الشريف) و همچنين فلسفه وجودي امام عصر مي پردازيم. در واقع غيبت ولي عصر (عج الله تعالي فرجه الشريف) در روايات، رازي از رازهاي الهي دانسته شده است و همگان علت تامه غيبت آن بزرگوار را همين مسئله مي دانند. وجود امامان معصوم (ع) دارای برکات بسیار زیادی است. تعدادی از این فواید مربوط به حضور و ظهور آنها در میان مردم است اما چنین نیست که اگر یکی از آنها از نظرها غایب شود دیگر وجود مبارکش برای مردم و کل عالم هستی فایده ای نداشته باشد. به طور اجمال مي توان موارد زير را بيان داشت: 1- واسطه فيض الهي بودن، 2- استفاده مردم از وجود ايشان، 3- افاضات علمي و عنايات رباني ايشان كه به مومنان اختصاص دارد و 4- حجت الهي بودن كه براي خدا با برهان روشن قيام مي كند. روش تحقيق اين رساله به صورت كتابخانه اي بوده و سعي شده است علاوه بر كتب دست اول از مقالات و همچنين از پايان نامه و فضاي مجازي نيز استفاده شود. در اين راستا از منابع متعدد و متنوعي و همچنين دسته اول در رابطه با هر مبحثي استفاده شده است از جمله: كمال الدين و تمام النعمه، الغيبه شيخ طوسي، الغيبه نعماني و... در پايان اين رساله به نتايجي در زمينه فلسفه وجودي امام زمان مي رسيم كه لزوم وجود امام معصوم (ع) در هر زمان، ثابت شده است. و بايد از هر نوع سوء استفاده از شريعت الهى و آيات قرآن جلوگيرى شود و اين ممكن نيست جز با مراجعه مردم به امام معصومى كه ميزان حق و باطل است و قول و نظر او حجّت است. همچنين پياده كردن دقيق احكام خداوند و تشكيل حكومت الهى، جز با حكومتى كه در رأس آن امام معصومى باشد، امكان پذيرنيست. ذكر اين روايت از امام صادق عليه السلام نيز نتيجه كلي اين پايان نامه مي باشد: اگر مردم زمين تنها دو نفر باشند، يكى از آن دو، امام است و فرمود: آخرين كسى كه بميرد، امام است تا كسى بر خداى عزّوجلّ احتجاج‏نكند كه خداوند او را بدون‏حجّت واگذاشته است.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

غيبت و فلسفه وجودي امام غائب (عليه السلام)

 

 

26/05/1394

 

فرزانه ریوندی

فروغ السادات سجادی فر

علی اکبر رضایی

 

غيبت، امام، غيبت صغري، غيبت كبري، فلسفه وجودی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسئله غيبت، يكي از مهمترين مسائلي است كه مورد توجه پيامبر(صلي الله عليه و آله و سلم) و ائمه طاهرين عليهم السلام مي باشد. در اين رساله به بررسي فلسفه و علل غيبت امام مهدي(عج الله تعالي فرجه الشريف) و همچنين فلسفه وجودي امام عصر مي پردازيم.

در واقع غيبت ولي عصر (عج الله تعالي فرجه الشريف) در روايات، رازي از رازهاي الهي دانسته شده است و همگان علت تامه غيبت آن بزرگوار را همين مسئله مي دانند.

وجود امامان معصوم (ع) دارای برکات بسیار زیادی است. تعدادی از این فواید مربوط به حضور و ظهور آنها در میان مردم است اما چنین نیست که اگر یکی از آنها از نظرها غایب شود دیگر وجود مبارکش برای مردم و کل عالم هستی فایده ای نداشته باشد.  به طور اجمال مي توان موارد زير را بيان داشت: 1- واسطه فيض الهي بودن، 2- استفاده مردم از وجود ايشان، 3- افاضات علمي و عنايات رباني ايشان كه به مومنان اختصاص دارد و 4- حجت الهي بودن كه براي خدا با برهان روشن قيام مي كند.

روش تحقيق اين رساله به صورت كتابخانه اي بوده و سعي شده است علاوه بر كتب دست اول از مقالات و همچنين از پايان نامه و فضاي مجازي نيز استفاده شود. در اين راستا از منابع متعدد و متنوعي و همچنين دسته اول در رابطه با هر مبحثي استفاده شده است از جمله: كمال الدين و تمام النعمه، الغيبه شيخ طوسي، الغيبه نعماني و...

در پايان اين رساله به نتايجي در زمينه فلسفه وجودي امام زمان مي رسيم كه لزوم وجود امام معصوم (ع) در هر زمان، ثابت شده است. و بايد از هر نوع سوء استفاده از شريعت الهى و آيات قرآن جلوگيرى شود و اين ممكن نيست جز با مراجعه مردم به امام معصومى كه ميزان حق و باطل است و قول و نظر او حجّت است. همچنين پياده كردن دقيق احكام خداوند و تشكيل حكومت الهى، جز با حكومتى كه در رأس آن امام معصومى باشد، امكان پذيرنيست.

ذكر اين روايت از امام صادق عليه السلام نيز نتيجه كلي اين پايان نامه مي باشد: اگر مردم زمين تنها دو نفر باشند، يكى از آن دو، امام است و فرمود: آخرين كسى كه بميرد، امام است تا كسى بر خداى عزّوجلّ احتجاج‏نكند كه خداوند او را بدون‏حجّت واگذاشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :