دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186507
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1394 13:8
تعداد بازدید : 194

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

خیانت زوجین ، علل و راههای پیشگیری از آن از منظر اسلام

در جهان کنونی برقراری ارتباطات معقول و مشروع ضرورت داشته و از لوازم لاینفک زندگی اجتماعی است اما اگر این روابط بی ضابطه باشد می تواند بنیان خانواده را متزلزل نماید و ضربات جبران ناپذیری بر کانون خانواده وارد خواهد ساخت. خیانت، زیان بارترین عمل در یک ارتباط است که باعث سلب اعتماد افراد می شود. خیانت همسران امری پیچیده و بسیار مشکل آفرین است که زندگی زناشویی را با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد. از میان انواع خیانت ها، بدترین نوع آنها خیانت انسان به همسر خویش است؛ زیرا بنیاد اجتماع بر پایه کوچک ترین آن یعنی خانواده نهاده شده است؛ اگر خیانت در خانواده شکل بگیرد شخص اطمینان خویش را به جامعه بزرگ تر از دست میدهد و بر این گمان می رود که همه اهل خیانت هستند و می بایست به آنان همان گونه که هستند برخورد کرد. از این روست که بنیاد اجتماع از درون خانواده فرو میپاشد. این گونه است که مساله امانت نسبت به همسران به ویژه از سوی زنان مورد تاکید آیات قرآنی است .خیانت واژه ای است که معانی متعددی دارد و خیانت همسران از نگاه عرف و مکاتب غربی با دیدگاه اسلام بسیارمتفاوت است. عوامل بسیاری در این زمینه نقش دارند و دلیل خیانت زنان و مردان هم به جهت متفاوت بودن ساختار شخصیتی میتواند متفاوت باشد و البته دلایل عمده و اصلی مشترکی در این میان وجود دارد.از آن جایی که بیشتر آسیبهای زندگی در اثر دور شدن خانواده ها از فرهنگ اصیل اسلام و آموزه های دینی است .این پدیده اسف بار در سالهای اخیر با توجه به هجمه ماهواره ها و شبکه های مجازی و ابزار اینترنتی متاسفانه بسیار شیوع پیدا کرده است و برای پیشگیری و مقابله با آن را میتوان به راهکارهای قرآن و روایات اهل بیت (ع) مراجعه کرد. امید که این پژوهش در جهت شناخت بیشتر مفهوم خیانت ، دلایل و راه های پیشگیری از آن کارگشا باشد.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

خیانت زوجین ، علل و راههای پیشگیری از آن از منظر اسلام

 

 

 

 

17/6/1394

 

نرگس چمن    

هما زرشناس  

عذرا خلیلی

خیانت زوجین، علل، پیشگیری.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در جهان کنونی برقراری ارتباطات معقول و مشروع ضرورت داشته و از لوازم لاینفک زندگی اجتماعی است اما اگر این روابط بی ضابطه باشد می تواند بنیان خانواده را متزلزل نماید و ضربات جبران ناپذیری بر کانون خانواده وارد خواهد ساخت. خیانت، زیان بارترین عمل در یک ارتباط است که باعث سلب اعتماد افراد می شود.

خیانت همسران امری پیچیده و بسیار مشکل آفرین است که زندگی زناشویی را با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد. از میان انواع خیانت ها، بدترین نوع آنها خیانت انسان به همسر خویش است؛ زیرا بنیاد اجتماع بر پایه کوچک ترین آن یعنی خانواده نهاده شده است؛ اگر خیانت در خانواده شکل بگیرد شخص اطمینان خویش را به جامعه بزرگ تر از دست میدهد و بر این گمان می رود که همه اهل خیانت هستند و می بایست به آنان همان گونه که هستند برخورد کرد.

از این روست که بنیاد اجتماع از درون خانواده فرو میپاشد. این گونه است که مساله امانت نسبت به همسران به ویژه از سوی زنان مورد تاکید آیات قرآنی است .خیانت واژه ای است که معانی متعددی دارد و خیانت همسران از نگاه عرف و مکاتب غربی با دیدگاه اسلام بسیارمتفاوت است. عوامل بسیاری در این زمینه نقش دارند و دلیل خیانت زنان و مردان هم به جهت متفاوت بودن ساختار شخصیتی میتواند متفاوت باشد و البته دلایل عمده و اصلی مشترکی در این میان وجود دارد.از آن جایی که بیشتر آسیبهای زندگی در اثر دور شدن خانواده ها از فرهنگ اصیل اسلام و آموزه های دینی است .این پدیده اسف بار در سالهای اخیر با توجه به هجمه ماهواره ها و شبکه های مجازی و ابزار اینترنتی  متاسفانه بسیار شیوع پیدا کرده است و برای پیشگیری و مقابله با آن را میتوان به راهکارهای قرآن و روایات اهل بیت (ع) مراجعه کرد. امید که این پژوهش در جهت شناخت بیشتر مفهوم خیانت ، دلایل و راه های پیشگیری از آن کارگشا باشد. 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :