دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186519
تاریخ انتشار : 22 تیر 1395 23:1
تعداد بازدید : 446

مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

هشتم شوال ؛ سالروز تخریب قبور ائمه بقیع بدست وهابیان

بقیع، نام سرزمینی است در مدینه كه به دستور رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) به قبرستانی برای مسلمانان تبدیل شد ...

بقیع، نام سرزمینی است در مدینه كه به دستور رسول خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) به قبرستانی برای مسلمانان تبدیل شد و نخستین كسی كه در آنجا به توصیه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دفن شد،...

«عثمان بن مظعون»، از دوستان نزدیك پیامبر (صلی الله علیه و آله) و امیرالمؤمنین حضرت علی (علیه السلام) بود؛ كسی كه حضرت علی (علیه السلام) در سخنان خود او را بسیار یاد می كرد و از روی علاقه اش به وی، نام یكی از فرزندانش را عثمان نهاد.

بقیع، قبرستانی است مورد احترام همه فرقه های اسلامی و اكنون در چند قدمی حرم پیامبر (صلی الله علیه و آله) قراردارد؛ رسول خدا برخی از شهدای احد و نیز فرزندش «ابراهیم» را در آنجا دفن كرد و به این ترتیب بر قداست آن افزود. بعدها عثمان بن عفان در قبرستان یهودی های مدینه به اسم «حس كوكب» دفن شد، اما معاویه بقیع را به قدری گسترده ساخت كه قبر عثمان در بقیع قرار گیرد.
 
بقیع هم اینك مدفن 4 امام شیعه، امام حسن مجتبی(علیه السلام)، امام سجاد(علیه السلام)، امام باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) است؛ همچنین قبر بیشتر زنان پیامبر(صلی الله علیه و آله) و نیز عباس عموی پیامبر(صلی الله علیه و آله) و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی(علیه السلام) و برخی دیگر از بزرگان در این مكان شریف قراردارد.
دست ناپیدای وهابیت - نگاهی به پیشینه تاریخی این فرقه

پیشوای نهضت وهابیت، «محمد بن عبدالوهاب نجدی» (1115-1201/1703-1782) نام دارد و باید گفت نام وهابیت را مخالفان به آن ها داده اند، در حالی كه پیروان این فرقه، خود را «الموحدون» و مذهب خود را «محمدیة» نامیده اند، این گروه خود را فرقه ای سنی و پیرو مذهب «احمد بن حنبل» می دانند.
عقاید:

1- هر چیزی كه بجز خدای تعالی مورد عبادت قرارگیرد، خطاست و هركس این چیزها را عبادت كند، سزاوار مرگ است.

2- جماعت زیادی از مسلمانان موحد نیستند، زیرا می كوشند تا عنایت خدا را با زیارت قبور اولیا به دست آورند، بنابراین مشركند.

3- ذكر نام پیامبر، ولی، یا فرشته ای در نماز شرك است.

4- اگر غیر از خدا از كسی شفاعت جویند، كفر است.

5- هركسی برای رواشدن حاجات خود از غیر خدا یاری بخواهد، كافر است.

6- علمی كه مبتنی بر قرآن مجید، سنت پیامبر و استنباط های ضروری عقل نباشد، كفر است.

7- انكار قدر(قدرت داشتن انسان بر انجام كارها) در همه افعال به معنی الحاد و بدعت است.

8- تفسیر قرآن بر پایه تأویل، كفر است.

وهابیان، ساختن گنبد و ضریح و بقعه و ... بر روی قبور را حرام و تخریب آن را واجب می دانند كه در این مسأله پیرو پیشوای خود، «ابن تیمیه» و شاگرد او «ابن جوزیه» هستند؛ از این رو آنان طی چند قرن اخیر، تا آنجایی كه توانسته اند مشاهد و زیارتگاه ها را ویران كردند و حتی قبور ائمه بقیع و قبر امام حسین (علیه السلام) را نیز استثنا نكرده اند.

آنان ساختن آرامگاه بر روی قبور را نوعی شرك و كفر می پندارند، هرچند كه وهابیان برای اثبات این باور خود راهی جز استفاده از تهدید و خشونت ندارند، اما باید دانست آن ها همواره برای تخریب مراقد ائمه اطهار از عراق و شام تا جنوب دریای سرخ و غرب و شرق جهان اسلام تلاش كرده اند.

كینه وهابیت برای تمامی مسلمانان به ویژه شیعیان نامی آشناست؛ چراكه وهابیان سعودی همواره برای انهدام وتخریب قبور ائمه و اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) تلاش كرده اند و در این میان آثار دینی بی شمار شهرهای مكه و مدینه، اماكن زیارتی این شهرها بیش از دیگر اماكن در معرض اعمال نابخردانه سردمداران وهابی قرار گرفته است و آنان در واقع با تخریب بقیع، احساسات مسلمانان را جریحه دار و برای جداكردن مسلمانان از میراث درخشان اسلامی خود تلاش كرده اند.

می توان گفت تخریب بقیع و قبور مطهر ذریه رسول خدا(صلی الله علیه و آله)، اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) و بهترین صحابه و خاندان ایشان از جنایت های نابخشودنی سعودی های وهابی در طول تاریخ است كه تاكنون دوبار قلب شیعیان و عاشقان ائمه اطهار را جریحه دار و احساسات آنان را برانگیخته است.

نخستین تخریب قبور ائمه بقیع

نخستین تخریب قبور مطهر ائمه بقیع به دست وهابیان سعودی در سال 1220 هجری یعنی زمان سقوط دولت اول سعودی ها توسط حكومت عثمانی روی داد، پس از این واقعه تاریخی - اسلامی با سرمایه گذاری مسلمانان شیعه و به كاربردن امكانات ویژه ای، مراقد تخریب شده به زیباترین شكل بازسازی شد و با ساخت گنبد و مسجد، بقیع به یكی از زیباترین مراقد زیارتی و در واقع مكان زیارتی ـ سیاحتی مسلمانان تبدیل شد.
 


یكی از گردشگران انگلیسی پس از بازسازی بقیع، ضمن توصیف اماكن زیارتی مدینه منوره در این باره می گوید: مدینه در سال 1387 تا 1388 و قبل از انهدام مجدد توسط وهابیان سعودی، شبیه استانبول و شهرهای بسیار زیبای سیاحتی جهان بازسازی شده بود.

دومین تخریب بقیع

دومین و درواقع دردناكترین حادثه تاریخی - اسلامی معاصر به هشتم شوال سال 1344 و پس از روی كار آمدن سومین حكومت وهابی عربستان مربوط می شود؛ سالی كه وهابیان به فتوای سران خود مبنی بر اهانت و تحقیر مقدسات شیعه، مراقد مطهر ائمه و اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله) را مورد دومین هجوم وحشیانه خود قراردادند و بقیع را به مقبره ای ویران شده و در واقع مهجور و ناشناخته تبدیل كردند.
 

 
«ایلدون رتر»، یكی از گردشگران غربی در این باره می گوید: با دومین تخریب قبور ائمه بقیع در مدینه منوره مراقد مطهر ائمه(علیه السلام) به شدت ویران شد و وهابیون در این تخریب، شكل ظاهری مقبره ها و گنبدهای این قبور را دگرگون كردند.

براساس منابع و شواهد تاریخی، وهابیان سعودی تنها به تخریب قبور بقیع اكتفا نكردند، بلكه بارها به تخریب مرقد بیامبر(صلی الله علیه و آله) نیز اقدام كردند كه با واكنش گسترده مسلمان جهان مواجه شده و از این توطئه ضد اسلامی دست برداشتند.

«لویس پورخارت»، یكی از گردشگران سوییسی كه پس از تشرف به اسلام خود را ابراهیم نامیده است، در این باره می گوید: با توجه به مقام ائمه و صحابه دفن شده در بقیع، این قبرستان فضایی بسیار كوچك دارد و در مقایسه با اماكن زیارتی دیگر كشورهای شرقی به ویژه عربستان، به صورت تلی از خاك و سنگ، نگاه هر بیننده ای را به خود جلب می كند.

پورخات درباره كوه احد نیز می گوید: در مسجد احداث شده در دل این كوه، قبر حمزه، عموی پیامبر و دیگر شهدای احد همچون «مصعب بن عمیر»، «جعفربن شماس» و«عبدالله بن جحش» دیده می شود كه وهابیان این مسجد و قبور دوازده تن از شهدای احد و صحابه پیامبر را نیز تخریب كرده اند.

قبرستان بقیع قبل از تخریب

قبرستان بقیع قبل از تخریب شامل مقبره چهارتن از ائمه اطهار و قبر گمشده بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) است، هرچند كه در روایت آمده است كه امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام) پس از شهادت دخت پیامبر(صلی الله علیه و آله) پیكر پاك و مطهر ایشان را برای دفن به اماكن متعددی همچون بقیع، مسجد پیامبر(صلی الله علیه و آله) و خانه خود حمل كردند.

http://meshkat-313.mihanblog.com/post/373


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :