دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186527
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1394 8:50
تعداد بازدید : 184

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

تاثیر اخلاق فردی و اجتماعی عالم دینی در نشر ارزش های دین

موضوع این تحقیق، تاثیر اخلاق فردی و اجتماعی عالم دینی در نشر ارزش های دین می باشد که با روش توصیفی تحلیلی انجام شده است. این تحقیق، یک اثر کاربردی است که می تواند در دسترس مبلغان و طلاب علوم دینی قرار گرفته تا از مطالب و درون مایه آن بهره بگیرند. در این تحقیق، به بررسی مفهوم اخلاق و دین پرداخته شده و فردی را که به عنوان عالم دینی شناخته می شود را تعریف و تبیین کرده است. همچنین بایدها و نبایدهای اخلاق فردی و اجتماعی یک عالم دینی را برشمرده و به بررسی خصوصیات عالم دینی در آیات و روایات پرداخته است. چرا که در کلام الهی و روایات معصومین علیهم السلام به تفصیل ویژگی های عالم دینی بیان گردیده است که از جمله این خصوصیات می توان به اخلاص، دوری از دنیا، همراه شدن علم با عمل و... اشاره کرد. همچنین با بیان ارزش های دینی که یک عالم می تواند با اخلاق فردی و اجتماعی خود در نشر و گسترش آن ها موثر باشد نیز به سوال اصلی این تحقیق پاسخ داده شده است. هدف اصلی از انجام این تحقیق نیز بیان این مطلب است که با توجه به جایگاهی که عالم دین به عنوان جانشین پیامبر و ائمه هدی علیهم السلام دارد یکی زا موثرترین و ثمربخش ترین راه هایی که می تواند به تبلیغ دین و نشر ارزش های آن بپردازد، کسب مکارم اخلاق فردی و اجتماعی است که نقش به سزایی در این امر دارد. مهم ترین نتیجه ای هم که از این تحقیق گرفته می شود این است که با توجه به الگویی که قرآن و روایات از یک عالم دینی ترسیم نموده اند، هر کسی که موفق به پیاده کردن این الگو در شخصیت فردی و اجتماعی خود گردد می تواند به عنوان یک مبلغ واقعی دین در سطح جامعه و یا جهان به نشر ارزش های دین بپردازد.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

تاثیر اخلاق فردی و اجتماعی عالم دینی در نشر ارزش های دین

 

 

 

26/12/1394

 

هدیه باقری

 

هما زرشناس

فاطمه السادات ارفع

اخلاق، عالم، دین.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

موضوع این تحقیق، تاثیر اخلاق فردی و اجتماعی عالم دینی در نشر ارزش های دین می باشد که با روش توصیفی تحلیلی انجام شده است.

این تحقیق، یک اثر کاربردی است که می تواند در دسترس مبلغان و طلاب علوم دینی قرار گرفته تا از مطالب و درون مایه آن بهره بگیرند.

در این تحقیق، به بررسی مفهوم اخلاق و دین پرداخته شده و فردی را که به عنوان عالم دینی شناخته می شود را تعریف و تبیین کرده است.

همچنین بایدها و نبایدهای اخلاق فردی و اجتماعی یک عالم دینی را برشمرده و به بررسی خصوصیات عالم دینی در آیات و روایات پرداخته است. چرا که در کلام الهی و روایات معصومین علیهم السلام به تفصیل ویژگی های عالم دینی بیان گردیده است که از جمله این خصوصیات می توان به اخلاص، دوری از دنیا، همراه شدن علم با عمل و... اشاره کرد.

همچنین با بیان ارزش های دینی که یک عالم می تواند با اخلاق فردی و اجتماعی خود در نشر و گسترش آن ها موثر باشد نیز به سوال اصلی این تحقیق پاسخ داده شده است.

هدف اصلی از انجام این تحقیق نیز بیان این مطلب است که با توجه به جایگاهی که عالم دین به عنوان جانشین پیامبر و ائمه هدی علیهم السلام دارد یکی زا موثرترین و ثمربخش ترین راه هایی که می تواند به تبلیغ دین و نشر ارزش های آن بپردازد، کسب مکارم اخلاق فردی و اجتماعی است که نقش به سزایی در این امر دارد.

مهم ترین نتیجه ای هم که از این تحقیق گرفته می شود این است که با توجه به الگویی که قرآن و روایات از یک عالم دینی ترسیم نموده اند، هر کسی که موفق به پیاده کردن این الگو در شخصیت فردی و اجتماعی خود گردد می تواند به عنوان یک مبلغ واقعی دین در سطح جامعه و یا جهان به نشر ارزش های دین بپردازد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :