يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186531
تاریخ انتشار : 26 اسفند 1394 9:7
تعداد بازدید : 203

تحقیق پایانی -مدرسه علمیه نورالزهرا

حیات طیبه در قرآن و روایات

حیات طیبه یکی از مقولات بنیادی در اندیشه بشر معاصر است. مسلمانان و غیر مسلمانان از منظر خاص خود این موضوع را مورد مطالعه قرار داده اند و با توجه به دیدگاه های مکتبشان از آن تعریفی ارایه داده اند. این مساله در قرآن کریم نیز مطرح و راه های دست یابی به آن ذکر شده است. با توجه به اهمیت و جایگاه والایی که این مساله نزد دین مقدس اسلام دارد، شناخت و تلاش برای رسیدن به آن یا عدم معرفت و کوشش برای شناخت آن، نتایج متفاوتی برای انسان در بر خواهد داشت. کسانی که حیات جسمانی خود را آینه تمام نمای خود می پندارند تمم تلاش خود را برای این حیات هزینه می کنند و در نتیجه نمی توانند به هدف واقعی از آفرینش انسان که رسیدن به کمال است برسند. در این پژوهش بعد از ذکر معنای حیات طیبه از دیدگاه مفسران و لغت دانان، وجوه مختلف حیات در قرآن کریم ذکر و جایگاه حیات طیبه در میان این وجوه مشخص شده است بعد از آن مهم ترین ویژگی های حیات طیبه مطرح و راه های دست یابی به آن مورد بررسی قرار گرفته است. بر این مبنا این تحقیق مساله حیات طیبه را مورد بررسی قرار داده تا بتواند تصویری روشن و حقیقی از آن ارایه دهد و این گامی است هر چند کوتاه و چه خوب است دست مایه ای باشد پیش روی محققین گران قدر تا در ابعاد وسیع تر به بررسی دقیق تر این موضوع بپردازند. در این پژوهش برای گردآوری مطالب از روش اسنادی و کتابخانه ای استفاده شده است.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

حیات طیبه در قرآن و روایات

 

 

26/12/1394

 

فرشته معینی

 

فروغ السادات سجادی فر    

فاطمه السادات ارفع

 

حیات، طیبه، حیات طیبه.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

حیات طیبه یکی از مقولات بنیادی در اندیشه بشر معاصر است. مسلمانان و غیر مسلمانان از منظر خاص خود این موضوع را مورد مطالعه قرار داده اند و با توجه به دیدگاه های مکتبشان از آن تعریفی ارایه داده اند.

این مساله در قرآن کریم نیز مطرح و راه های دست یابی به آن ذکر شده است. با توجه به اهمیت و جایگاه والایی که این مساله نزد دین مقدس اسلام دارد، شناخت و تلاش برای رسیدن به آن یا عدم معرفت و کوشش برای شناخت آن، نتایج متفاوتی برای انسان در بر خواهد داشت.

کسانی که حیات جسمانی خود را آینه تمام نمای خود می پندارند تمم تلاش خود را برای این حیات هزینه می کنند و در نتیجه نمی توانند به هدف واقعی از آفرینش انسان که رسیدن به کمال است برسند.

در این پژوهش بعد از ذکر معنای حیات طیبه از دیدگاه مفسران و لغت دانان، وجوه مختلف حیات در قرآن کریم ذکر و جایگاه حیات طیبه در میان این وجوه مشخص شده است بعد از آن مهم ترین ویژگی های حیات طیبه مطرح و راه های دست یابی به آن مورد بررسی قرار گرفته است.

بر این مبنا این تحقیق مساله حیات طیبه را مورد بررسی قرار داده تا بتواند تصویری روشن و حقیقی از آن ارایه دهد و این گامی است هر چند کوتاه و چه خوب است دست مایه ای باشد پیش روی محققین گران قدر تا در ابعاد وسیع تر به بررسی دقیق تر این موضوع بپردازند. در این پژوهش برای گردآوری مطالب از روش اسنادی و کتابخانه ای استفاده شده است.

.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :