يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 186533
تاریخ انتشار : 30 شهریور 1394 22:49
تعداد بازدید : 130

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه

شادی و آسیب های آن در برخی مصادیق جامعه کنونی ایران

این پایان نامه با عنوان شادی و آسیب های آن در برخی مصادیق جامعه کنونی ایران است. یکی از آموزه های تربیتی و دینی قرآن کریم شادی است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قاسم بن الحسن (علیهماالسلام)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

شادی و آسیب های آن در برخی مصادیق جامعه کنونی ایران

 

94/6/31

سکینه شاهب

خانم موسوی

 

 آقای رضایی

شادی، آسیب،مصادیق،جامعه کنونی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

این پایان نامه با عنوان شادی و آسیب های آن در برخی مصادیق جامعه کنونی ایران است. یکی از آموزه های تربیتی و دینی قرآن کریم شادی است. خداوند متعال آیاتی را به این موضوع مهم اختصاص داده است. شادی همان خوشحالی و خوشدلی است وفرح مطلق شادمانی است. منشأ وخالق حقیقی شادی وغم خداوند متعال می باشد. شادی می تواند حالات گوناگونی داشته باشد. یکی از حالات آن شادی ممدوح است که عوامل پیدایش آن موافق با آموزه های دینی می باشد وحالت دیگر آن شادی مذموم است که عوامل پیدایش آن مخالف با آموزه های دینی است. هر شادی پیامد هایی را در پی دارد که پیامد شادی ممدوح نشاط روحی، سلامتی بدن، رشد علمی و .... و پیامدهای شادی مذموم هلاکت و سقوط، ذلت و رسوایی و ...بیان شده است. شادی دارای مصادیق زیادی می باشد که در تحقیق حاضر به بررسی برخی از مصادیق و آسیب های آن در جامعه کنونی ایران پرداخته شده است. از مصادیق بارز شادی در جامعه کنونی شراب، موسیقی وغنا و قرص اکستازی است. که شراب بر اساس آیات و روایات موجود و همچنین آسیب های آن بر فرد و جامعه حرام است.از جمله آسیب های آن فساد عقل، اثر آن بر خون وکلیه، تضعیف حرکات قلب است. حرمت غنا و موسیقی در میان فقهای اسلام اجماعی بوده است. البته در این مسئله اختلاف های جزئی نیز وجود دارد.که برخی از فقهای اهل سنت در صورتی موسیقی و غنا را حرام می دانند که با حرام دیگری همراه، یا مقدمه برای حرام دیگری باشد.همچنین دارای آسیب هایی از جمله: عامل نفاق وفقر، مقدمه قساوت قلب،مقدمه زنا و... می باشد. و استفاده از قرص های اکستازی یا هر ماده مخدر دیگری به دلیل آسیب ها ومضرات آن از جانب فقها حرام اعلام گردیده است. در تجزیه وتحلیل مسئله شادی و آسیبهای آن به این نتیجه می رسیم که عوامل شادی موضوعی قابل توجه ومعرفت آفرین در قرآن است که آگاهی از آن ره توشه ای برای همیشه زندگانی بشرخواهد بود و هر آنچه دین اسلام برای بشر حرام کرده است، قطعاً دارای مضرات فراوانی است.به همین دلیل دوری از آن ها مورد تأکید قرار گرفته است.

داده های اولیه تحقیق حاضربا روش کتابخانه ای گردآوری شده و مبتنی بر روش توصیفی و تحلیلی تدوین گشته استنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :