سه شنبه - 2018 مي 22 - 8 رمضان 1439 - 1 خرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187145
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1394 12:40
تعداد مشاهدات : 122

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار و اجرای احکام محاربه در امنیت جامعه

چکیده عنوان تحقیق «آثار اجرای اجرای احکام محاربه در امنیت جامعه» است. اسلام توجه ویژه ای به زندگی فردی و اجتماعی انسان دارد و با هر چیزی که زندگی انسان را مختل کند، برخورد می کند از جمله مواردی که می تواند به زندگی فردی و اجتماعی آسیب وارد کند، محاربه است. با توجه به این که محاربه می تواند هم مستقیم و هم غیرمستقیم باشد، اما غالبا خطر محاربه ی غیرمستقیم بیشتر می باشد. از جمله موارد محاربه ی غیر مستقیم می توان به فساد اقتصادی(رباخواری، قاچاق گسترده ی کالا...) اشاره کرد. در اسلام برای مقابله با آن ها مجازات هایی در نظر گرفته شده است. احکامی مانند قتل، به دار آویختن، قطع دست و پا و ... که نوع مجازات با توجه به میزان جرم تعیین می شود. اجرای این احکام آثاری را به دنبال دارد، که این تحقیق در صدد بررسی این آثار از دیدگاه فقهی و تفسیری می باشد . ابتدابه عنوان مقدمه ی اصلی بحث به احکام آن طی یک فصل پرداخته شده و به دنبال آن آثار اجرای احکام، به تفصیل بیان می گردد. فرضیه ی تحقیق این است که اجرای احکام محاربه تأثیر مستقیم هم در ایجاد امنیت و هم تحکیم حکومت اسلامی دارد. ایجاد امنیت در همه ی ابعاد آن نیاز به اجرای صحیح و به موقع احکام قرآن دارد. هدف از این تحقیق بررسی آثار اجرای احکام محاربه در جامعه و شناخت برکات ناشی از اجرای دستورات الهی است. روش این تحقیق توصیفی-تحلیلی بوده و نحوه ی جمع آوری اطلاعات اسنادی و کتاب خانه ای است. برخی از نتایج این تحقیق عبارت است از ایجاد امنیت فرهنگی، اقتصادی، سیاسی که هر یک از این ها در صورت مختل شدن می تواند ابعاد دیگر را هم درگیر کرده و جامعه را دچار اغتشاش و بی نظمی کند. اجرای مجازات هایی که بیان شد، موجب استحکام پایه های نظام اسلامی می گردد. کلیدواژه ها: ، آثاراحکام، محاربه، امنیت، جامعه

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه امام حسن مجتبی(ع)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

آثار و اجرای احکام محاربه در امنیت جامعه

 

 

1394

 

اکرم محمد منش

 

سیده فریبا مصطفوی

 

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رضایی

آثار، احکام، محاربه، امنیت، جامعه

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

چکیده

عنوان تحقیق «آثار اجرای اجرای احکام محاربه در امنیت جامعه» است. اسلام توجه ویژه ای به زندگی فردی و اجتماعی انسان دارد و با هر چیزی که زندگی انسان را مختل کند، برخورد می کند از جمله مواردی که می تواند به زندگی فردی و اجتماعی آسیب وارد کند، محاربه است. با توجه به این که محاربه می تواند هم مستقیم و هم غیرمستقیم باشد، اما غالبا خطر محاربه ی غیرمستقیم بیشتر می باشد. از جمله موارد محاربه ی غیر مستقیم می توان به فساد اقتصادی(رباخواری، قاچاق گسترده ی کالا...) اشاره کرد. در اسلام برای مقابله با آن ها مجازات هایی در نظر گرفته شده است. احکامی مانند قتل، به دار آویختن، قطع دست و پا و ... که نوع مجازات با توجه به میزان جرم تعیین می شود. اجرای این احکام آثاری را به دنبال دارد، که این تحقیق در صدد بررسی این آثار از دیدگاه فقهی و تفسیری می باشد . ابتدابه عنوان مقدمه ی اصلی بحث به احکام آن طی یک فصل پرداخته شده و به دنبال آن آثار اجرای احکام، به تفصیل بیان می گردد.

فرضیه ی تحقیق این است که اجرای احکام محاربه تأثیر مستقیم هم در ایجاد امنیت و هم تحکیم حکومت اسلامی دارد. ایجاد امنیت در همه ی ابعاد آن نیاز به اجرای صحیح و به موقع احکام قرآن دارد. هدف از این تحقیق بررسی آثار اجرای احکام محاربه در جامعه و شناخت برکات ناشی از اجرای دستورات الهی است.

روش این تحقیق توصیفی-تحلیلی بوده و نحوه ی جمع آوری اطلاعات اسنادی و کتاب خانه ای است.

برخی از نتایج این تحقیق عبارت است از ایجاد امنیت فرهنگی، اقتصادی، سیاسی که هر یک از این ها در صورت مختل شدن می تواند ابعاد دیگر را هم درگیر کرده و جامعه را دچار اغتشاش و بی نظمی کند. اجرای مجازات هایی که بیان شد، موجب استحکام پایه های نظام اسلامی می گردد.

کلیدواژه ها: ، آثاراحکام، محاربه، امنیت، جامعه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :