چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187161
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1395 13:47
تعداد مشاهدات : 148

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه امام حسن مجتبی (ع)

آثار و پیامد های منفی شبکه های اجتماعی ( مکاید شیطان در عصر حاضر) و راهکار های مقابله با آن در قرآن و روایات

چکیده موضوع فضای مجازی در علوم مختلفی، از جمله علوم ارتباطات، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و...

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 

آثار و پیامد های منفی شبکه های اجتماعی

( مکاید شیطان در عصر حاضر) و راهکار های مقابله با آن در قرآن و روایات

 

1395

 

 

ساره رجبی

 

 

طاهره لطیفی

 

 

علی اکبر رضایی

 

 

شبکه های اجتماعی، آسیب، راهکار، مکاید شیطان

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

موضوع فضای مجازی در علوم مختلفی، از جمله علوم ارتباطات، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و... قابل بررسی است که در این نوشتار با رویکرد اجتماعی، سیاسی و با توجه به رهنمود های قرآنی، به آن پرداخته می شود.

یکی از مباحث مهم در فضای مجازی، بحث شبکه های اجتماعی است که در عصر حاضر امکان بروز رسانی اطلاعات، ارتباطات و تعاملات را در کمترین زمان فراهم می آورد و در مقابل، نوعی تهاجم فرهنگی محسوب شده که بر اعتقادات، رفتار و فرهنگ جوامع، تأثیرات سوء دارد و ابزاری است برای استکبار جهانی برای تأثیر گذاری بر باورها، ارزش ها، رفتار مردم و فرهنگ جامعه ی هدف که با شبیخون و تهاجم همراه بوده و به صورت ناتوی فرهنگی، در سطح دنیا به ویژه در کشورهای در حال توسعه ی آسیای غربی و کشور اسلامی ما، بروز کرده است.

این موضوع ابعاد مختلفی نظیر انواع شبکه های مجازی، آسیب ها و فواید آن ها، چگونگی بهره گیری از این شبکه ها، علت افزایش رو به رشد آن و ... دارد که در این نوشتار، آسیب های فردی و اجتماعی آن، از جمله: جاسوسی، ایجاد شایعه، عادی شدن رفتار نا متعارف، ارتباطات ناسالم، از بین رفتن حیا، اتلاف وقت جوانان و .... بیان شده که با توجه به آیات و روایات این ها از مکاید شیطان در عصر حاضر می باشد. بر همین مبنی، برای مقابله با این آسیب ها، راهکار هایی  نظیر: بومی سازی این شبکه ها به گونه ای که با فرهنگ اسلامی ما سنخیت داشته و حریم های خصوصی افراد، در آن فضا محافظت گردد، تقویت مبانی اعتقادی، برنامه ریزی صحیح برای اوقات تنهایی و فراغت جوانان، اشتغال زایی، جایگزین نمودن تفریحات سالم، ورزش و... ارائه شده است.

بر اساس هدف، روش تحقیق این نوشتار بنیادی و از نوع توصیفی تحلیلی می باشد. از نظر شیوه  جمع آوری اطلاعات، متنی و کتابخانه ای می باشد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :