چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 187180
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 9:0
تعداد مشاهدات : 319

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

بررسی فقهی و حقوقی احکام نسب در فرزندان حاصل از لقاح مصنوعی

بانک جامع نحقیقات پایانی (پایان نامه سطح 2 کارشناسی) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها

عنوان اثر

سال دفاع

نام ونام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام ونام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسی فقهی و حقوقی احکام نسب در فرزندان حاصل از لقاح مصنوعی

94

الهام مقیسه

ملیحه ایمانی

عذرا خلیلی

لقاح مصنوعی ، نسب  ، باروری ، لقاح خارج رحمی ، اهدای جنین ، رحم اجاره ای

چکـــــــــــــــــــــــــــــــــیده

    «تلقیح مصنوعی» یکی از گونه های درمان ناباروری است که پیشرفت دانش پزشکی موضوع آن را به عرصه فقه و حقوق کشانده است . تلقیح مصنوعی اصطلاحا عبارتست از داخل کردن نطفه مرد در رحم زن بوسیله آلات پزشکی یا هر وسیله دیگری غیر از مقاربت و نزدیکی . شناخت احکام فقهی حقوقی در تشخیص نسب طفل حاصل از این نوع لقاح به دلیل جلوگیری از اختلاط نسل  وبسیاری از مشکلات آتی این کودک بسیار حائز اهمیت می باشد .

     بابررسی نظرات فقها وحقوقدانان نتایج حاصله حاکی از آن است که : هرگاه میان اسپرم وتخمک زوجین تلقیح صورت گیرد این عمل فی نفسه جایز است .و طفل حاصل از آن شرعا به صاحبان نطفه تعلق پیدا می کند و احکام نسب نیز میان همان صاحبان نطفه و کودک برقرار می شود ولو اینکه نطفه به رحم جایگزین منتقل شود . در رابطه با اسپرم ، تخمک و یا جنین اهدایی به دلیل اینکه فرد اهدا کننده نمی خواهد در جایگاه پدری یا مادری قرار گیرد و اینکه اصلا در قانون هویت فرد اهداکننده مخفی می ماند بنابراین از لحاظ احکام حقوقی  ، قانون ، پذیرنده تخمک ، اسپرم و یا جنین را مکلف می داند مانند حضانت ، ارث ، نفقه ،تبیین نقش پدری و مادری  و ...  را رعایت کند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :