سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192761
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 8:22
تعداد بازدید : 62

رعایت احترام در خطابات قرآنی

یکی از مهمترین رفتار های انسان در برخورد با دیگران احترام است . خداوندتبارک وتعالی در تمام خطابات خود احترام را رعایت کرده است. احترام از واژه های غيرمصرّح قرآنی است كه از ريشه حرم و حرمت گرفته شده. در قرآن در برخی از موارد با بيان مصاديق، به بازگويی احترام پرداخته و با تبيين موضوعی و مصداقی، مردمان را به عملی كردن احترام توجّه داده است. منشأ احترام به هر چیزی را باید در نحوه ارتباط آن با خدا دانست. هر چیزی كه انتساب آن به خدا قوی تر و نزدیك تر باشد، از احترام بیشتری برخوردار است. این تحقیق برای اثبات فرضیه" رعایت احترام در خطابات قرآنی" با مراجعه به منابع قرآن و گزاره های دینی به روش توصیفی و تحلیل نظری از طریق کتابخانه ای و دیجیتالی اقدام نموده است. قرآن کریم، احترام را تنها در حوزه گفتاری نگه نداشته و به حوزه عمل و رفتار اجتماعی سوق داده است تا شخص در كنش ها و واكنش های رفتاری، هنجار خاصی را به عنوان احترام مراعات نمايد.

یکی از مهمترین رفتار های انسان در برخورد با دیگران احترام است . خداوندتبارک وتعالی در تمام خطابات خود احترام را رعایت کرده است. احترام از واژه های غيرمصرّح قرآنی است كه از ريشه حرم و حرمت گرفته شده. در قرآن در برخی از موارد با بيان مصاديق، به بازگويی احترام پرداخته و با تبيين موضوعی و مصداقی، مردمان را به عملی كردن احترام توجّه داده است. منشأ احترام به هر چیزی را باید در نحوه ارتباط آن با خدا دانست. هر چیزی كه انتساب آن به خدا قوی تر و نزدیك تر باشد، از احترام بیشتری برخوردار است. این تحقیق برای اثبات فرضیه" رعایت احترام در خطابات قرآنی" با مراجعه به منابع قرآن و گزاره های دینی به روش توصیفی و تحلیل نظری از طریق کتابخانه ای و دیجیتالی اقدام نموده است.

قرآن کریم، احترام را تنها در حوزه گفتاری نگه نداشته و به حوزه عمل و رفتار اجتماعی سوق داده است تا شخص در كنش ها و واكنش های رفتاری، هنجار خاصی را به عنوان احترام مراعات نمايد.

   


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :