سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192764
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 8:38
تعداد بازدید : 105

سیره اقتصادی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) با رویکرد کار، انفاق و وقف

در فرهنگ غنی دین اسلام، تأکید بسیاری بر توجه به بعد اقتصادی جوامع انسانی شده است و ازآنجاکه در حال حاضر جوامع اسلامی بیش از هر زمان دیگر، نیازمند یک اقتصاد قوی و پویا هستند تا در سایه آن بتوانند به استقلال اقتصادی دست یابند. و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به عنوان الگو و اسوه حسنه برای تمامی مسلمانان و روش و سیره ایشان، در اهتمام به ارزش کار، انفاق و وقف که زمینه ساز رشد و شکوفاسازی اقتصاد خواهد شد و راهگشا بوده، و رشد و توسعه و درنهایت عدالت اجتماعی در پی خواهد داشت. این تحقیق، در پاسخ به چگونگی شیوه های عملی پیامبر در توسعه اقتصادی برگرفته از متون تاریخی و حدیثی تدوین گردیده است و پیرامون سیره اقتصادی پیامبر اکرم، در سه حیطه کار، انفاق و وقف، تلاش نموده که برخی منابع مالی و پشتوانه اقتصادی لازم در شرایط سخت و بحرانی در جهت تأمین یک اقتصاد صحیح را معرفی نموده و نشان دهد که تلاش و کوشش در سیره پیامبر گرامی اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و انفاق به نوبه خود آثار فردی و اجتماعی فراوانی را در برداشته و کارکردهای وقف در اقتصاد و فرهنگ جامعه نمود پیدا می کند. بنابراین بااهمیت دادن و مطالعه عمیق در بررسی اقتصادی رسول عظیم الشأن اسلام، می توان اقتصادی پویا با توجه به موازین دین مبین اسلام در جوامع اسلامی، به خصوص در زمان حاضر فراهم کرد که منجر به سعادت دنیوی و اخروی این جوامع خواهد شد.

در فرهنگ غنی دین اسلام، تأکید بسیاری بر توجه به بعد اقتصادی جوامع انسانی شده است و ازآنجاکه در حال حاضر جوامع اسلامی بیش از هر زمان دیگر، نیازمند یک اقتصاد قوی و پویا هستند تا در سایه آن بتوانند به استقلال اقتصادی دست یابند. و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به عنوان الگو و اسوه حسنه برای تمامی مسلمانان و روش و سیره ایشان، در اهتمام به ارزش کار، انفاق و وقف که زمینه ساز رشد و شکوفاسازی اقتصاد خواهد شد و راهگشا بوده، و رشد و توسعه و درنهایت عدالت اجتماعی در پی خواهد داشت.

این تحقیق، در پاسخ به چگونگی شیوه های عملی پیامبر در توسعه اقتصادی برگرفته از متون تاریخی و حدیثی تدوین گردیده است و پیرامون سیره اقتصادی پیامبر اکرم، در سه حیطه کار، انفاق و وقف، تلاش نموده که برخی منابع مالی و پشتوانه اقتصادی لازم در شرایط سخت و بحرانی در جهت تأمین یک اقتصاد صحیح را معرفی نموده و نشان دهد که تلاش و کوشش در سیره پیامبر گرامی اسلام از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و انفاق به نوبه خود آثار فردی و اجتماعی فراوانی را در برداشته و کارکردهای وقف در اقتصاد و فرهنگ جامعه نمود پیدا می کند.

بنابراین بااهمیت دادن و مطالعه  عمیق در بررسی اقتصادی رسول عظیم الشأن اسلام، می توان اقتصادی پویا با توجه به موازین دین مبین اسلام در جوامع اسلامی، به خصوص در زمان حاضر فراهم کرد که منجر به سعادت دنیوی و اخروی این جوامع خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :