سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192768
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 8:54
تعداد بازدید : 233

تولّی و تبرّی با رویکرد زیارت عاشورا

موضوع این تحقیق تولی و تبری بارویکرد زیارت عاشورا است. يكي از اركان اساسی دين اسلام كه در زندگي انسان نقش فراواني دارد، مسئله تولّي و تبرّي است. تولی به معنی پذیرش ولایت خدا و ائمه معصومین و تبری عدم پذیرش ولایت و دوستی آنان است ، و از واجبات مهم در دین مبین اسلام است که آیات و روایات بسیاری این اهمیت را اثبات می کنند ، به طوری که عمل یا عدم عمل به این مهم موجب سعادت یا شقاوت اتسان در دنیا و آخرت می شود . از آنجایی که خداوند ، خالق انسان بوده و به مصلحت او آگاه است و می داند چه دوستی هایی مفید و چه دوستی هایی مضر است محدوده دوستی ها و دشمنی ها را برایمان مشخص نموده است و دوستان خود را به نیکی یاد کرده و دشمنان خود را مورد لعن قرار داده است و دستور فرموده که با این افراد دوستی یا دشمنی داشته باشیم و با الگو قرار دادن نظر قرآن و اهل بیت به بیراهه نرویم. زیارت عاشورا بیانیۀ تبرّی است و تبرّی لازمۀ تولّی است. تولّی بدون تبرّی مورد پذیرش نیست. ولایت بدون برائت ولایت نیست . ظهور تولی وتبری درزیارت عاشورا نسبت به زیارت های دیگر حالت ویژه واستثنایی دارد؛ زیرا زائراین زیارت,نه تنها بر مقتدای خویش حسین بن علی (ع) صد مرتبه سلام می دهد , بلکه بر فرزندان واصحاب و یارانش که در آستان آن امام همام آرمیدند, نیز صد مرتبه سلام می دهد .از سوی دیگر نه تنها بر یزید لعن ونفرین می فرستد , بلکه بر تمام مشایعت کنندگان ,همراهان ,بیعت کنندگان , تابعان وخلاصه اولین کسی که برپیشوایان نور ستم روا داشت و آخرین کسی که در این ستم پیشگی آنان را تبعیت کرد , صد مرتبه لعن ونفرین دارد0 البته مسلمان باید دوستی ودشمنی خود را ابراز کند همانطور که در تمامی دستورات دین نشانه ایمان بروز اعمال و تکالیف است ، روش های ابراز این اصل مهم یا قلبی است یا عملی مانند برپایی مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام و میلاد ائمه و یا زبانی مانند لعن و صلوات. تولی و تبری در ابعاد فردی باعث هدایت فرد است بلکه در بعد اجتماعی و سیاسی نیز آثاری دارد هویت مستقل اسلامی را مشخص کرده و در دنیا و آخرت برای انسان منشا خیر است و روزی که همه افراد گرفتار اعمال و رفتار خویش هستند دوستی و دشمنی ائمه معصومین است که می تواند به اوکمک کند. آنچه در طي بررسي انجام شده به دست آمده است , اين است كه هدف انسان در تولی و تبری باید جهت گیری الهی داشته باشد و فقط کسب رضایت او باشد نه بغض و دشمنی خود انسان وبهترین الگو برای تولی و تبری ائمه معصومین بالاخص شهادت امام حسین علیه السلام وزیارت نامه ایشان در روز عاشورا می باشد.

موضوع این تحقیق تولی و تبری بارویکرد زیارت عاشورا است. يكي از اركان اساسی دين اسلام كه در زندگي انسان نقش فراواني دارد، مسئله تولّي و تبرّي  است. تولی به معنی پذیرش ولایت خدا و ائمه معصومین و تبری عدم پذیرش ولایت و دوستی آنان است ، و از واجبات مهم در دین مبین اسلام است که آیات و روایات بسیاری این اهمیت را اثبات  می کنند ، به طوری که عمل یا عدم عمل به این مهم موجب سعادت یا شقاوت اتسان در دنیا و آخرت  می شود . از آنجایی که خداوند ، خالق انسان بوده و  به مصلحت او آگاه است و می داند چه دوستی هایی مفید و چه دوستی هایی مضر است محدوده دوستی ها و دشمنی ها را برایمان مشخص نموده است و دوستان خود را به نیکی یاد کرده و دشمنان خود را مورد لعن قرار داده است و دستور فرموده که با این افراد دوستی یا دشمنی داشته باشیم و با الگو قرار دادن نظر قرآن و اهل بیت به بیراهه نرویم. 
زیارت عاشورا بیانیۀ تبرّی است و تبرّی لازمۀ تولّی است. تولّی بدون تبرّی مورد پذیرش نیست. ولایت بدون برائت ولایت نیست . ظهور تولی وتبری درزیارت عاشورا نسبت به زیارت های دیگر حالت ویژه واستثنایی دارد؛ زیرا زائراین زیارت,نه تنها بر مقتدای خویش حسین بن علی (ع) صد مرتبه سلام می دهد , بلکه بر فرزندان  واصحاب و یارانش که در آستان آن امام همام آرمیدند, نیز صد مرتبه سلام می دهد .از سوی دیگر نه تنها بر یزید لعن ونفرین می فرستد , بلکه بر تمام مشایعت کنندگان ,همراهان ,بیعت کنندگان , تابعان وخلاصه اولین کسی که برپیشوایان نور ستم روا داشت و آخرین کسی که در این ستم پیشگی آنان را تبعیت کرد , صد مرتبه لعن ونفرین دارد0
البته مسلمان باید دوستی ودشمنی خود را ابراز کند همانطور که در تمامی دستورات دین نشانه ایمان بروز اعمال و تکالیف است  ، روش های  ابراز این اصل مهم  یا قلبی است یا عملی مانند برپایی مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام و میلاد ائمه  و یا زبانی مانند لعن و  صلوات. تولی و تبری در ابعاد فردی باعث هدایت فرد است بلکه در بعد اجتماعی و سیاسی نیز  آثاری دارد هویت مستقل اسلامی را مشخص کرده  و در دنیا و آخرت برای انسان منشا خیر است و روزی که همه افراد گرفتار اعمال و رفتار خویش هستند دوستی و دشمنی ائمه معصومین است که می تواند به اوکمک کند. 
آنچه در طي بررسي انجام شده  به دست آمده است , اين است كه هدف انسان در تولی و تبری باید جهت گیری الهی داشته باشد و فقط کسب رضایت او باشد نه بغض و دشمنی خود انسان  وبهترین الگو برای تولی و تبری ائمه معصومین بالاخص شهادت امام حسین علیه السلام وزیارت نامه ایشان در روز عاشورا می باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :