سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192774
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 9:6
تعداد بازدید : 128

بررسی وضعیت فرزندخواندگی در فقه امامیه و قوانین مدنی ایران

نهاد فرزندخواندگی به عنوان سرپرستی کودکان بیسرپرست به خانوادههای واجد شرایط در جوامع امروزی برای استحکام و گرمی بخشیدن به کانون خانوادههای بدون اولاد و سالم سازی جامعه و رفع مشکلات روحی اطفال بدون سرپرست و کاستن ناهنجاریهای روانی زن و شوهری که از نعمت فرزنددار شدن محروم هستند، نقش و تأثیر چشمگیری دارد و از بار مسئولیت دولت میکاهد. این تحقیق با بهرهمندی از متون تفسیری، فقهی و حقوقی و بررسی آیات قرآن در پاسخ به چیستی و چرایی نهاد فرزندخواندگی، تدوین شده است. به طوریکه پس از بررسی آیات و منابع تفسیری و فقهی، روشن میشود که فرزندخواندگی اگر به معنای قرار دادن فرزند دیگری به عنوان فرزند حقیقی باشد تا همان احکام پدری و فرزندی، از قبیل محرمیت، ارث و حرمت نکاح بر آن بار شود، عملی خلاف شریعت است و حقوق داخلی ایران نیز که متأثر از متون اسلامی است، چنین آثاری را برای فرزندخواندگی نپذیرفته است. بنابراین؛ مقولهی سرپرستی و فرزندخواندگی امری مهم و حساس بوده که با توجه به تغییرات جامعه و نیازهای متفاوت آن در موقعیتها و مقاطع زمانی مختلف میبایست مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا ابهامات و نواقص قانونی آن برطرف گردد.

نهاد فرزندخواندگی به عنوان سرپرستی کودکان بیسرپرست به خانوادههای واجد شرایط در جوامع امروزی برای استحکام و گرمی بخشیدن به کانون خانوادههای بدون اولاد و سالم سازی جامعه و رفع مشکلات روحی اطفال بدون سرپرست و کاستن ناهنجاریهای روانی زن و شوهری که از نعمت فرزنددار شدن محروم هستند، نقش و تأثیر چشمگیری دارد و از بار مسئولیت دولت میکاهد.
این تحقیق با بهرهمندی از متون تفسیری، فقهی و حقوقی و بررسی آیات قرآن در پاسخ به چیستی و چرایی نهاد فرزندخواندگی، تدوین شده است. به طوریکه پس از بررسی آیات و منابع تفسیری و فقهی، روشن میشود که فرزندخواندگی اگر به معنای قرار دادن فرزند دیگری به عنوان فرزند حقیقی باشد تا همان احکام پدری و فرزندی، از قبیل محرمیت، ارث و حرمت نکاح بر آن بار شود، عملی خلاف شریعت است و حقوق داخلی ایران نیز که متأثر از متون اسلامی است، چنین آثاری را برای فرزندخواندگی نپذیرفته است. بنابراین؛ مقولهی سرپرستی و فرزندخواندگی امری مهم و حساس بوده که با توجه به تغییرات جامعه و نیازهای متفاوت آن در موقعیتها و مقاطع زمانی مختلف میبایست مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا ابهامات و نواقص قانونی آن برطرف گردد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :