سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192777
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 9:12
تعداد بازدید : 98

عدالت سیاسی در حکومت امام علی (علیه السلام)

اصل عدالت یک اصل عقلی و فرادینی است که در تمام ادیان الهی به آن تأکید شده است و بر کل حیات آدمی و تمامی افعال او سریان دارد. جامع میان معانی و مصادیق عدالت و عدل همان اعتدال و میانهروی است که در سایه رعایت حقوق فردی و اجتماعی معنا پیدا میکند. این اصل در شکل گسترده، با ابعاد گسترده است که عدالت سیاسی شاخهای از آن است و مراد از آن اجرای عدالت در قانونگذاری گرفته تا عدالت کارگزاران است. هدف حکومت واقعی پیامبران بالاخص پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) اجرای عدالت ناب اسلامی در تمام ابعاد آن میباشد. امام علی (علیه السلام) که الگوی عدالت و مجسمهی عدالت در جهان میباشند، در سیرهی حکومتی خود عدالت را در تمام ابعاد آن اجرا نمودند. عدالت مقولهای است که حتی اجرای آن در خانواده ارکان فهم تربیتی و انسانی افراد را رقم میزند، لذا این امر مهم در جامعه اجتماعی اهمیت به سزایی دارد و نبود آن در بعضی از مدیران و دستاندرکاران اجرایی سطح پایین حکومت اسلامی باعث شکستهای جبرانناپذیری میگردد و چون جامعه اسلامی ما مبتنی بر شیعهی اثنیعشری بوده و افتخار ما پیروی از سیره و سنت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمهی اطهار (علیهم السلام) میباشد، لذا سیرهی حکومتی حضرت میتواند راهگشایی در جهت اجرای عدالت در جوامع اسلامی است. در این تحقیق سعی بر آن شده که سیرهی حکومتی آن حضرت را در جهت اجرای عدالت سیاسی که شامل تشکیل حکومت، قانونمداری و مبارزه با انحرافات اجتماعی و شبهات دینی، ایستادگی همه جانبه در دفاع و اجرای دین و احکام الهی را با استفاده از منابع قرآن و روایی و کلام ناب آن حضرت به رشتهی تحریر درآورده شود تا گوشهای از عدالت واقعی در اجرای احکام دینی و حکومتی نمایان گردد و مشخص شود که سیرهی امام علی (علیه السلام) مبتنی بر اجرای کامل، بدون ملاحظات سیاسی است که خوشایند بعضی از افراد سودجو و فرصتطلب نمیباشد.

  اصل عدالت یک اصل عقلی و فرادینی است که در تمام ادیان الهی به آن تأکید شده است و بر کل حیات آدمی و تمامی افعال او سریان دارد. جامع میان معانی و مصادیق عدالت و عدل همان اعتدال و میانهروی است که در سایه رعایت حقوق فردی و اجتماعی معنا پیدا میکند. این اصل در شکل گسترده، با ابعاد گسترده است که عدالت سیاسی شاخهای از آن است و مراد از آن اجرای عدالت در قانونگذاری گرفته تا عدالت کارگزاران است. هدف حکومت واقعی پیامبران بالاخص پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) اجرای عدالت ناب اسلامی در تمام ابعاد آن میباشد.
     امام علی (علیه السلام) که الگوی عدالت و مجسمهی عدالت در جهان میباشند، در سیرهی حکومتی خود عدالت را در تمام ابعاد آن اجرا نمودند. عدالت مقولهای است که حتی اجرای آن در خانواده ارکان فهم تربیتی و انسانی افراد را رقم میزند، لذا این امر مهم در جامعه اجتماعی اهمیت به سزایی دارد و نبود آن در بعضی از مدیران و دستاندرکاران اجرایی سطح پایین حکومت اسلامی باعث شکستهای جبرانناپذیری میگردد و چون جامعه اسلامی ما مبتنی بر شیعهی اثنیعشری بوده و افتخار ما پیروی از سیره و سنت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمهی اطهار (علیهم السلام) میباشد، لذا سیرهی حکومتی حضرت میتواند راهگشایی در جهت اجرای عدالت در جوامع اسلامی است.
    در این تحقیق سعی بر آن شده که سیرهی حکومتی آن حضرت را در جهت اجرای عدالت سیاسی که شامل تشکیل حکومت، قانونمداری و مبارزه با انحرافات اجتماعی و شبهات دینی، ایستادگی همه جانبه در دفاع و اجرای دین و احکام الهی را با استفاده از منابع قرآن و روایی و کلام ناب آن حضرت به رشتهی تحریر درآورده شود تا گوشهای از عدالت واقعی در اجرای احکام دینی و حکومتی نمایان گردد و مشخص شود که سیرهی امام علی (علیه السلام) مبتنی بر اجرای کامل، بدون ملاحظات سیاسی است که خوشایند بعضی از افراد سودجو و فرصتطلب نمیباشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :