سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192790
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 9:42
تعداد بازدید : 127

امدادهای غیبی و نسبت آن با اعمال انسان در آیات و روایات

مسئله امدادهای غیبی و نسبت آن با اعمال انسان از موضوعات بسیار مهمی است که تأثیر شگرفی در زندگی انسانها دارد. انسان به عنوان اشرف مخلوقات برای رسیدن به کمال و قرب الهی آفریده شده است، اما در این مسیر با مشکلات پی در پی و طوفانهای حوادث ناگوار روبرو میشود که میتواند باعث به خطر افتادن سعادت او گردد، بنابراین، خداوندی که بندگان را از عدم و نیستی خارج کرده و به منصه ظهور و هستی درآورده است، همواره آنان را مشمول الطاف و امدادهای خویش قرار میدهد. پس ضرورت بحث پیرامون امدادهای غیبی و تأثیر آن در زندگی بشر و مسائل مهم پیرامون آن، احساس میشود. این تحقیق در پاسخ به چیستی و چرایی امدادهای غیبی، نسبت آن با اعمال انسان و تأثیر آن در زندگی انسان با بهرهگیری از متون تفسیری و روایی و بررسی آیات و روایات مطرح شده در این موضوع تبیین شده است، به طوری که با بررسی آیات و روایات معصومین (علیهم السلام) پیرامون امدادهای غیبی میتوان دریافت که نه تنها امدادهای غیبی یک استثناء و یک امر نادر نیست، بلکه یکی از سنتهای الهی است که انسانهای مومن میتوانند در سایه آن در سختیها و مشکلات دنیوی خویش به آن دل بسته و امید نجات داشته باشند. هم چنین امدادهای غیبی علاوه بر رفع حاجات مقطعی و نجات از تنگناهای زودگذر، آثار و برکات ویژهای دارند و اثرهای تربیتی بر روح و روان فرد بر جای میگذارد که در آیات قرآن کریم و روایات ائمه اطهار (علیهم السلام) بر آن آثار تربیتی تأکید فراوانی شده است. درنتیجه بین اعمال انسان و امدادهای غیبی رابطه مستقیم برقرار است و هر چه انسان در اعمال و رفتار خود دقت نماید شایستگی بیشتری برای کسب امدادهای غیبی خواهد داشت. بنابراین، آگاهی بهتر و بیشتر از امدادهای غیبی در زندگی بشر باعث معرفتبخشی به انسانها در زندگی میشود تا در هر شرایطی و با وجود ناملایمات بسیار در زندگی به خداوند توکل کنند و تسلیم او گردند تا بتوانند سعادتمند زندگی کنند و به هدف نهایی خلقت که رسیدن به کمال و قرب الهی است راه یابند.

مسئله امدادهای غیبی و نسبت آن با اعمال انسان از موضوعات بسیار مهمی است که تأثیر شگرفی در زندگی انسانها دارد. انسان به عنوان اشرف مخلوقات برای رسیدن به کمال و قرب الهی آفریده شده است، اما در این مسیر با مشکلات پی در پی و طوفانهای حوادث ناگوار روبرو میشود که میتواند باعث به خطر افتادن سعادت او گردد، بنابراین، خداوندی که بندگان را از عدم و نیستی خارج کرده و به منصه ظهور و هستی درآورده است، همواره آنان را مشمول الطاف و امدادهای خویش قرار میدهد. پس ضرورت بحث پیرامون امدادهای غیبی و تأثیر آن در زندگی بشر و مسائل مهم پیرامون آن، احساس میشود.
 این تحقیق در پاسخ به چیستی و چرایی امدادهای غیبی، نسبت آن با اعمال انسان و تأثیر آن در زندگی انسان با بهرهگیری از متون تفسیری و روایی و بررسی آیات و  روایات مطرح شده در این موضوع تبیین شده است، به طوری که با بررسی آیات و  روایات معصومین (علیهم السلام) پیرامون امدادهای غیبی میتوان دریافت که نه تنها امدادهای غیبی یک استثناء و یک امر نادر نیست، بلکه یکی از سنتهای الهی است که انسانهای مومن میتوانند در سایه آن در سختیها و مشکلات دنیوی خویش به آن دل بسته و امید نجات داشته باشند.
هم چنین امدادهای غیبی علاوه بر رفع حاجات مقطعی و نجات از تنگناهای زودگذر، آثار و برکات ویژهای دارند و اثرهای تربیتی بر روح و روان فرد بر جای میگذارد که در آیات قرآن کریم و  روایات ائمه اطهار (علیهم السلام) بر آن آثار تربیتی تأکید فراوانی شده است. درنتیجه بین اعمال انسان و امدادهای غیبی رابطه مستقیم برقرار است و هر چه انسان در اعمال و رفتار خود دقت نماید شایستگی بیشتری برای کسب امدادهای غیبی خواهد داشت.
بنابراین، آگاهی بهتر و بیشتر از امدادهای غیبی در زندگی بشر باعث معرفتبخشی به انسانها در زندگی میشود تا در هر شرایطی و با وجود ناملایمات بسیار در زندگی به خداوند توکل کنند و تسلیم او گردند تا بتوانند سعادتمند زندگی کنند و به هدف نهایی خلقت که رسیدن به کمال و قرب الهی است راه یابند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :