سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 192793
تاریخ انتشار : 17 مهر 1395 10:25
تعداد بازدید : 75

امام رضا (علیه السلام)، ایران و ایرانیان

حضرت امام رضا (علیه السلام)، در پی درخواست اجباری مأمون به ایران آمدند. مأمون با برنامه از قبل تعیین شده با زور ولایتعهدی خود را به امام واگذار نمود، تا نظر علویان را جلب کند و از دیگر سو پایگاه اجتماعی امام را خدشه دار سازد. حضرت امام رضا (علیه السلام) در شهری که مقر حکومت مأمون بود، مورد قبول عامه مردم قرار گرفت و در حقیقت بر دلهای آنها حاکم شد و رویکرد مردم به امام حقانیت امام رضا (علیه السلام) را عینیت میبخشید. حضور ایشان در ایران موجب ترویج تشیع و گرایش ایرانیان به اسلام گردید. مناظرات علمی ایشان با علمای ادیان و مذاهب مختلف علاوه بر روشن ساختن توانمندی علمی و مذهبی آن حضرت، باعث فزونی فعالیتهای شیعیان در خراسان شد، و گروه زیادی راویان حدیث ایرانی در اصحاب ایشان به سبب حضور پر برکت امام رضا (علیه السلام) در ایران به وجود آمد. ایرانیان، در اظهار محبت به ائمه اطهار (علیهم السلام) و به خصوص امام رضا (علیه السلام) کوشش فراوان کردند. در قرن دوم هجری به دلیل فشارهای امویان و عباسیان، سادات به ایران مهاجرت کردند و هنگام ورود حضرت به ایران نیز عدهای از آنها به این سرزمین آمدند که بعدها تحت تعقیب عباسیان واقع شدند و عده زیادی از آنها در شهرهای مختلف به شهادت رسیدند و آرامگاههای هر یک به کانونی برای فرهنگ تشیع تبدیل گردید و موجبات گسترش شعائر و معارف شیعه را فراهم کرد.

حضرت امام رضا (علیه السلام)، در پی درخواست اجباری مأمون به ایران آمدند. مأمون با برنامه از قبل تعیین شده با زور ولایتعهدی خود را به امام واگذار نمود، تا نظر علویان را جلب کند و از دیگر سو پایگاه اجتماعی امام را خدشه دار سازد.
حضرت امام رضا (علیه السلام) در شهری که مقر حکومت مأمون بود، مورد قبول عامه مردم قرار گرفت و در حقیقت بر دلهای آنها حاکم شد و رویکرد مردم به امام حقانیت امام رضا (علیه السلام) را عینیت میبخشید.
حضور ایشان در ایران موجب ترویج تشیع و گرایش ایرانیان به اسلام گردید. مناظرات علمی ایشان با علمای ادیان و مذاهب مختلف علاوه بر روشن ساختن توانمندی علمی و مذهبی آن حضرت، باعث فزونی فعالیتهای شیعیان در خراسان شد، و گروه زیادی راویان حدیث ایرانی در اصحاب ایشان به سبب حضور پر برکت امام رضا (علیه السلام) در ایران به وجود آمد.
ایرانیان، در اظهار محبت به ائمه اطهار (علیهم السلام) و به خصوص امام رضا (علیه السلام) کوشش فراوان کردند. در قرن دوم هجری به دلیل فشارهای امویان و عباسیان، سادات به ایران مهاجرت کردند و هنگام ورود حضرت به ایران نیز عدهای از آنها به این سرزمین آمدند که بعدها تحت تعقیب عباسیان واقع شدند و عده زیادی از آنها در شهرهای مختلف به شهادت رسیدند و آرامگاههای هر یک به کانونی برای فرهنگ تشیع تبدیل گردید و موجبات گسترش شعائر و معارف شیعه را فراهم کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :