جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194747
تاریخ انتشار : 25 آبان 1388 13:27
تعداد بازدید : 145

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

الفت و دوستی در قرآن

در پژوهش حاضر با عنوان «الفت و دوستی در قرآن» مسأله دوستی که یکی از مسائل و مباحث اسلامی و قرآنی و مکتب اهل بیت می باشد، مورد بررسی قرار گرفته است. در قرآن کریم برای اشاره به مفهوم «دوست» از واژه های گوناگونی استفاده شده است که هر یک از آن ها نشان دهنده دسته ای از ویژگی های دوست حقیقی است. در این رساله سعی شده است با استمداد از آیات و سنت معصومین (علیهم السلام)، علاوه بر واژه شناسی دوست، به بررسی مسائل و مباحث پیرامون دوستی پرداخته شود.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

الفت و دوستی در قرآن


1388

 

هدیه وحدتی پویا

 

رویا جعفری

 

 طوبی شاکری

 

اُلفت، دوستی، محبّت، صدیق، خلیل، بطانة، قرین، رفیق، ولی، حمیم

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در پژوهش حاضر با عنوان «الفت و دوستی در قرآن» مسأله دوستی که یکی از مسائل و مباحث اسلامی و قرآنی و مکتب اهل بیت می باشد، مورد بررسی قرار گرفته است.

در قرآن کریم برای اشاره به مفهوم «دوست» از واژه های گوناگونی استفاده شده است که هر یک از آن ها نشان دهنده دسته ای از ویژگی های دوست حقیقی است. در این رساله سعی شده است با استمداد از آیات و سنت معصومین (علیهم السلام)، علاوه بر واژه شناسی دوست، به بررسی مسائل و مباحث پیرامون دوستی پرداخته شود.

به نظر می رسد از اهمیت دوستی و چگونگی برقراری ارتباط با دیگران و این که چه افرادی شایستگی دوستی را دارند غفلت شده به همین دلیل من بر خود لازم دیدم تا در زمینه الفت و دوستی تحقیق بیشتری انجام دهم.

در این پژوهش، علاوه بر جستجو در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(علیهم السلام) به کتب با ارزشی هم چون تفسیر قمی، تفسیر المیزان، بحار الانوار، میزان الحکمه و ... برخورد کردم.

نوع تحقیق توسعه ای است و روش جمع آوری اطلاعات به صورت کتاب خانه ای می باشد. در تمامی بخش ها از کتب تفسیری و غیر تفسیری استفاده شده است.

در نتیجه ازمنظر قرآن، عامل دوستی، ایمان و عمل صالح است و تمامی دوستانی که قرآن به ما معرفی کرد افرادی مؤمن و پرهیزگار بودند. از آن جا که قرآن کریم دوست خوب را بهترین یاریگر انسان در رسیدن به اوج سعادت دانسته و در مقابل دوست بد را مهم ترین عامل ناکامی و فروغلطیدن در شوره زار شقاوت معرفی کرده است پس باید در انتخاب دوست و همنشین بسیار دقت کرد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :