جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194834
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1387 9:55
تعداد بازدید : 160

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه کریمه اهل بیت علیهم السلام

پویایی فقه شیعه در پاسخگویی به مقتضیات زمان و مکان

در اقیانوس بی کران علم فقه، دست یافتن به گوهر مهمی به نام مکان و زمان و تأثیر در فروعات متعدد فقه، چندان دشوار نیست؛ گوهری که به علم فقه حیات و پویایی و در تعبیری جامع، جاودانگی می بخشد و حضور برجسته آن را در ابعاد مهم جوامع بشری تدوام می دهد. انسان در بستر مکان و زمان واقع شده است و در اندیشه ظهور خلاقیت ها به نوآوری هایی می رسد که در گذشته از وجود آن محروم بوده است. انسان متحول در ظرف زمان و مکان یکنواختی و یکسانی را پذیرا نیست؛ در تعقییب تازه ها و نوآوری ها است. برخی چنین پنداشته اند که دین به عنوان پدیده ای در زمان و مکان خاص توانایی همگامی با تحولات و پیشرفت های بشری را ندارد. زمانی می رسد که اصرار بر دینداری ایجاد مانع در حرکت علمی و از کار انداختن ابزار ادراکی و اندیشه بشری می شود. فقه شیعه روحیه پژوهشگری را ارج می نهد و در مسیر حقیقت یابی و معرفت اندوزی هیچ مانعی نمی نهد. قدرت بازنگری، اصلاحگری درون جوش، احیاگری و پویایی دائمی فقه، مانع از آن است که شیعیان پایبند به اندوخته های پیشینیان باشند؛ بلکه آمادگی دارند به مدد انگیزه های بلند آرمانی، در هر لحظه به ارزیابی اوضاع بپردازند. تحقیق حاضر دارای چهار فصل می باشد: فصل اول با عنوان کلیاتی در خصوص موضوع دارای سه گفتار می باشد؛ فصل دوم با عنوان مکاتب فقهی اسلام و منابع آن دارای دو گفتار می باشد؛ فصل سوم با عنوان تأثیر زمان و مکان در فقه دارای سه گفتار می باشد و فصل چهارم با عنوان اصول حاکم بر فقه شیعه و مصادیق آن و پاسخگویی به برخی از شبهات دارای سه گفتار می باشد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ... کریمه اهل بیت علیهم السلام....

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

پویایی فقه شیعه در پاسخگویی به مقتضیات زمان و مکان

 

1387

راضیه خادم نبی

 

عذرا خلیلی

شهربانو محلاتی

اجتهاد، فقه شیعه، فقه اهل سنت، زمان، مکان، حکم اولی، حکم ثانوی، حکم حکومتی

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

در اثر پیشرفت علم در زندگی بشری و ارتباطات جدید بین انسان ها و جوامع بشری بسیاری از موضوعات و ارتباطات جدید به وجود می آید، که دین باید برای آن ها حکم صادر کند.

فقهای اسلام برای یافتن پاسخ مناسب برای مسائل جدید به دو دسته تقسیم شدند؛ یکی فقهای اهل سنت که دست به دامن قیاس و استسحان شدند که عملاً پاسخگویی دین را ناممکن می کند و دیگری فقهای  شیعه که پاسخ را براساس تبیاناً کل شی و علینا القاء الأصول و علیکم بالتفریع می دهند؛ البته این گروه علاوه بر انتخاب منابع مناسب به العالم بزمانه لاتهجم علیه الوابس هم توجه می کنند؛ زیرا پاسخگویی فقه در سایه توجه به دو عنصر زمان و مکان میسر است. به عنوان مثال زمان و مکان گاهی در ملاک یا متعلق حکم تأثیر می گذارد و باعث تغییر حکم می شود. گاهی شرایط زمانی و مکانی خاص جامعه، حکم جدیدی را می طلبد؛ از این رو بخش عمده ای از پویایی فقه بر عهده حکم حکومتی است. در ضمن اصول و قواعدی در فقه شیعه گنجانده شده است که فقیه را برای به دست آوردن حکم جدید راهنمایی می کند.

فقه شیعه هم به لحاظ انتخاب منابع استنباط حکم و هم به لحاظ شیوه استدلال با اصول حاکم بر فقه از سایر فرقه ها پاسخگوتر است و در تمام شرایط می تواند پاسخ مناسب با موضوع را به دست آورد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :