جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194854
تاریخ انتشار : 22 فروردین 1389 11:10
تعداد بازدید : 118

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

عقلانیت جهاد در اسلام

جهاد که از ضروریات فقه اسلامی و برگرفته از قرآن است ، برای مبارزه با سران طاغوتی و حکام مستبدی است که از اساسی ترین حقوق بشریت، یعنی «شنیدن پیام دعوت آفریدگان متعال برای زندگی شایسته و متعالی» دریغ می ورزند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

عقلانیت جهاد در اسلام

 1389

 

 میترا درویشوند

 

صدیقه امراللهی

 

طوبی شاکری

 

جهاد، عقلانیت،  مشروعیت

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

جهاد که از ضروریات فقه اسلامی و برگرفته از قرآن است ، برای مبارزه با سران طاغوتی و حکام مستبدی است که از اساسی ترین حقوق بشریت، یعنی «شنیدن پیام دعوت آفریدگان متعال برای زندگی شایسته و متعالی» دریغ می ورزند.

اما باید دانست که جهاد در اسلام، جنبه عُقلایی داشته و از اصول دین مبین اسلام می باشد که، بر اساس برهان و یقین شکل گرفته و ضوابط و قوانین آن، مبتنی بر باورهای عقلی و به ضرورت عقل است.

در پژوهش حاضر که با عنوان «عقلانیت جهاد در اسلام» تهیه و گردآوری شده است، برآنیم تابعد از تبیین ماهیت جهاد و ضوابط و شرایط، اهمیت و جایگاه آن در اسلام، و همچنین بررسی مفهوم عقل و عقلانیت در اسلام، به ارتباطی که جهاد و عقلانیت می توانند در راستای یکدیگر داشته باشند، اشاره کنیم. به بیانی دیگر، می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا جهاد در اسلام، جایگاه عقلائی دارد؟

بدین منظور ناچار به توضیح مفهوم جهاد در اسلام می باشیم. جهاد، یعنی تمام کوشش را در دفع دشمن به کار بردن و به دو نوع ابتدایی و دفاعی تقسیم می شود. در اسلام، جنگ ابتدایی وجود ندارد و جهاد ، فقط دفاعی است. اما اگر برای دفع ظلم و گسترش عدالت باشد، جهاد ابتدایی، جایز است.

همچنین در بحث عقلانیت، باید دانست که عقل در تفکر دینی از اساسی ترین امور است و بوسیله عقل است که روابط علی و معلولی بین پدیده های عالم را می توان شناخت. عقل از دیدگاه فلاسفه به معنای مختلفی تفسیر شده که در این پژوهش، به بیان این دیدگاه ها خواهیم پرداخت.

اما عقلانیت جهادی، انتخاب بهترین وسیله و ابزار برای تأمین هدف است. به تعبیری دیگر، وسیله به نوعی باید با هدف تناسب و همخوانی داشته باشد. بنابراین در عقلانیت جهادی به هدف دفع دشمن ، ابزار جهاد انتخاب می شود که هم هدف و هم وسیله ، هر دو عقلانی است. برخلاف دیدگاه متفکران غربی، که به عقلانی بودن هدف اهمیت نمی دهند و از اینجا  متوجه می شویم که ریشه اختلاف بین دیدگاه عقلانی اسلام به جهاد و دیدگاه غیر عُقلایی سایر اندیشه ها به جهاد، ظاهر می شود.

در این پژوهش ، سعی بر اثبات دیدگاه  اسلام در برابر دیدگاه مخالفین این دیدگاه شده است و از منابع مختلفی که نظریات و دیدگاه های متعددی در رابطه با جهاد و عقلانیت داشته اند، استفاده نموده ایم تابعد از گردآوری و جمع بندی آنها به این نتیجه برسیم که اسلام در بحث جهاد بر خلاف نظر مخالفینش روحیه جنگ جویی و خشونت طلبی ندارد و برای دفاع از اسلام، از بهترین وسیله استفاده می کند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :