جمعه - 2018 نوامبر 16 - 8 ربيع الاول 1440 - 25 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194863
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1387 11:20
تعداد بازدید : 116

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

شناسایی محبوبین الهی در قرآن

صل محبت یک جاذبه عمومی می باشد که در تمام ذرات موجودات عالم جاری است و هر یک را متصل و مرتبط با یکدیگر می نماید و مجذوب هم می کند و خلقت جهان بر این پایه استوار گردیده است و اگر این قوه جاذبه نبود، اساس موجودات به هم می خورد و شیرازه عالم وجود از هم گسیخته می گشت. محبت جذبه اي فطری است؛ كه می توان آن را از جهات گوناگون بررسی کرد، از نظر لغوی، اصطلاحی، اجتماعی، اخلاقی، عرفانی، فلسفی و از همه مهم تر از دیدگاه قرآن می باشد. خداوند در قرآن محبت را به دو نوع حقیقی و مجازی تقسیم کرده است، اما موضوع این تحقیق، محبت خداوند نسبت به بنده است که محبت حقیقی را شامل مي شود كه شدیدترین و قویترین اقسام محبت می باشد. محبت الهی در قرآن چنین بیان شده است: کسی که مؤمن بوده و پیروی از رسول خدا و آل او داشته باشد خداوند او را دوست دارد و بشارت آمرزش گناهانش را می دهد و حجاب ها را از روی قلبش بر می دارد و به دنبال اين مطلب انواع محبوبان الهی در قرآن را صابرین، متوکلین، مقسطین، مطهرین، توابین، متقین و محسنین و مقاتلین فی سبیل الله یافتم. اگر این صفات در وجود انسان ملکه شود محبوب واقعی الهی قرار می گیرد؛ البته مصداق اکثر این آیات انسان کامل یعنی حضرت علی علیه السلام می باشد. آثار ملکه شدن و ثمرات ایمان در فطرت و باطن انسان عبارت است از اينكه: همه ی موجودات عالم، محبوب خداوند را دوست می دارند، رسانیدن ثواب به سوی محبوب در دنیا و آخرت و نظر رحمت و توجه به سوی محبوب داشتن، قوه تعقل حق از باطل را به او می دهد و خیلی موارد دیگر که ذکر شده است. ان شاء الله که بتوانیم با عنایت الهی در این راه قدم برداشته و به منتهای آن برسیم.

مدرسه علمیه نورالزهرا(س)

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

شناسایی محبوبین الهی در قرآن

 

 

1387

سمیرا مالکی

 

فاطمه طالب پور

شهربانو محلاتی  

محبت، محبت الهی، عشق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

اصل محبت یک جاذبه عمومی می باشد که در تمام ذرات موجودات عالم جاری است و هر یک را متصل و مرتبط با یکدیگر می نماید و مجذوب هم می کند و خلقت جهان بر این پایه استوار گردیده است و اگر این قوه جاذبه نبود، اساس موجودات به هم می خورد و شیرازه عالم وجود از هم گسیخته   می گشت.

محبت جذبه اي فطری است؛ كه می توان آن را از جهات گوناگون بررسی کرد، از نظر لغوی، اصطلاحی، اجتماعی، اخلاقی، عرفانی، فلسفی و از همه مهم تر از دیدگاه قرآن می باشد.

خداوند در قرآن محبت را به دو نوع حقیقی و مجازی تقسیم کرده است، اما موضوع این تحقیق، محبت خداوند نسبت به بنده است که محبت حقیقی را شامل مي شود كه شدیدترین و قویترین اقسام محبت می باشد. محبت الهی در قرآن چنین بیان شده است: کسی که مؤمن بوده و پیروی از رسول خدا و آل او داشته باشد خداوند او را دوست دارد و بشارت آمرزش گناهانش را می دهد و حجاب ها را از روی قلبش بر می دارد و به دنبال اين مطلب انواع محبوبان الهی در قرآن را صابرین، متوکلین، مقسطین، مطهرین، توابین، متقین و محسنین و مقاتلین فی سبیل الله یافتم. اگر این صفات در وجود انسان ملکه شود محبوب واقعی الهی قرار می گیرد؛ البته مصداق اکثر این آیات انسان کامل یعنی حضرت علی علیه السلام می باشد.

آثار ملکه شدن و ثمرات ایمان در فطرت و باطن انسان عبارت است از اينكه: همه ی موجودات عالم، محبوب خداوند را دوست می دارند، رسانیدن ثواب به سوی محبوب در دنیا و آخرت و نظر رحمت و توجه به سوی محبوب داشتن، قوه تعقل حق از باطل را به او می دهد و خیلی موارد دیگر که ذکر شده است.

ان شاء الله که بتوانیم با عنایت الهی در این راه قدم برداشته و به منتهای آن برسیم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :