جمعه - 2018 آگوست 17 - 6 ذيحجه 1439 - 26 مرداد 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 194890
تاریخ انتشار : 17 آذر 1388 12:11
تعداد مشاهدات : 122

تحقیق پایانی - مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام

مشارکت عمومی در قرآن

موضوع مورد بررسی مشاركت عمومي در قرآن است . مشاركت در ابعاد گسترده، فرآيندي تعريف مي شود كه بواسطه آن فرد نقش هايي در حيات سياسي، اقتصادي و اجتماعي كشورش ايفا مي كند و جامعه را جهت نيل به اهدافش ياري مي رساند .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا علیهاالسلام تهران

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مشارکت عمومی در قرآن


 1388

 

محدثه یزدیان

 

مریم زارعی اقدم

 

 طوبی شاکری

 

مشاركت عمومي ،تعاون، همبستگي، وحدت ،توسعه ، نظارت مردمي و شوري

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 موضوع مورد بررسی  مشاركت عمومي در قرآن است . مشاركت در ابعاد گسترده، فرآيندي تعريف مي شود كه بواسطه آن فرد نقش هايي در حيات سياسي، اقتصادي و اجتماعي كشورش ايفا مي كند و جامعه را جهت نيل به اهدافش ياري مي رساند .

سوال مورد بررسی در این پژوهش مفهوم مشارکت عمومی و مصادیق آن است، يكى از ويژگي هاى فرهنگ قرآنى آن است كه تمام مسايل و موضوعات را در يك مسير كلى آرمانى و جهت توحيدى قرار مي دهد و آن نقطه و هدف نهائى ، هويت خوبى و بدى به موضوعات و مسايل مى دهد ، هر مسئله اى علاوه بر آنكه خود در بعد فعلى مثبت است بايد در راستاى آن نقطه مطلوب قرار گيرد وگرنه ماهيت لغوى و لهوى و بازدارندگى پيدا مي كند .

   « مشاركت » هم كه خود به خود يك امر مطلوب است اگر در نهايت به تقويت ولايت و حاكميت الهى و تنوير و هدايت مردم و رهنمونى آنان به خداوند باشد يك مشاركت رحمانى و بهترين خدمت و عبادت است هر چند در قالب مسايل اقتصادى ، علمى ، اجتماعى ، سياسى و ... باشد . و اگر در جهت خلاف اين نقطه غايى ، و براى دور كردن از خدا و گسستن پيوند خلق با خالق باشد يك مشاركت شيطانى خواهد بود.

از این رو لازم بود ابعاد مشاركت عمومي از منظر قرآن بررسي شود وبه انواع ، اهداف ، آثار ، لوازم وموانع اين موضوع از پنجرۀ وسيع قرآن وروايات پرداخته شود.

حاصل آنكه  يكي از دستورات مستقيم قرآن تعاون در بر وتقوا و عدم مشاركت در اثم و عدوان است. مشاركت هاي صواب در جامعه منجر به توسعه و پيشرفت هاي مادي ومعنوي مي شود و نيازمند فرهنگ سازي ، آزادي وامنيت ، عقيدۀ مشترك و... دارد.، تفرقه، جهل ، سركشي وطغيان ، خود محوري وكفر از موانع مهم مشاركت عمومي هستند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :