جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195601
تاریخ انتشار : 30 مهر 1388 0:7
تعداد بازدید : 147

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

بررسي عوامل گسترش اسلام

تحقیق پایانی سرکار خانم مرضیه محرر خوانساری با عنوان«بررسي عوامل گسترش اسلام»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

بررسي عوامل گسترش اسلام

 

1388

 

مرضيه محرر خوانساري

 

 

پروانه تسبیحی

 

 

 

فاطمه سلیمانی

 

 

گسترش، علل گسترش، اسلام، پیامبر(ص) ، مسلمین

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

دین اسلام در میان ملل گوناگون به سرعت گسترش وسیعی پیدا نمود. وموفق شد، در زمانی کوتاه امپراطوری های بزرگ آن زمان (ایران و روم) را شکست دهد.همچنین تمدن عظیم و باشکوهی را بنیان نهاد که نه فقط برای جهان اسلام، بلکه برای بشریت باعث افتخار و مباهات بود.

پیشرفت اعجاب آور مسلمانان معلول عوامل مختلف معنوی، سیاسی،جغرافیایی، اجتماعی و... بوده است.استقبال گسترده مردم از اسلام و پذیرش آن به عنوان آیین خود، همواره به علت ذات پاک و تعالیم روح بخش اسلام واعمال مسلمانان به خصوص شخص پیامبر(ص)، بوده است؛ نه معلول زور و فشار.

از جمله عوامل گسترش اسلام، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

یک دسته از درون خود اسلام نشأت می گیرد و مربوط به روح اسلام و محتوای آن، چه درزمینه های عقیدتی و ذاتی و چه در زمینه ی روشی و عملی می باشد. دسته ی اول شامل: جهانی بودن تعالیم اسلامی، سادگی عقیده اسلامی، طبیعی و فطری بودن آن قوانین، اصالت عقل در اسلام، بی پیرایگی و همه جانبه بودن اسلام و نقش قرآن می باشد. دسته دوم، به توجه اسلام به روح زندگی و اصل امر به معروف و نهی از منکر، اختصاص دارد. از جمله عوامل درونی پیشرفت اسلام، خصایل و رفتار انسانی برخاسته از روح اسلام است؛ که شامل نقش پیامبر (ص) و نقش مسلمین در این امر می باشد. خودی بودن پیامبر (ص)، شرافت نسبی، گذشته ی نیکو، تلاش فوق العاده و... از جمله عواملی هستند که در نشر اسلام توسط ایشان بسیار نقش مهمی داشته است. سایر مسلمین با ایمان، وحدت و یکپارچگی، کوشش صلح جویانه، اخلاق نیکو و... توانستند به گسترش اسلام کمک نمایند.

 مقتضیات زمان و شرایط محیط در آن برهه از زمان،و فرو رفتن جهان در جهل و تاریکی،. درعربستان و تمدن های بزرگ آن زمان همچون ایران و روم و... باعث شد تا مردم ستمدیده با آغوش باز از اسلام استقبال نمایند. همچنین پذیرش دسته جمعی، نقش زنان، آزادی در انتخاب مذهب و عقیده (تسامح دینی)، نقش فرایض دینی و ... جزء عواملی هستند که به صورت دینی و یا اجتماعی،کمک به بسط و رشد این دین نموده اند. واین عوامل خارج از متن اسلام قرار دارند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :