يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195621
تاریخ انتشار : 10 خرداد 1388 11:9
تعداد بازدید : 210

تحقیق پایانی-مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س)

مبانی نظری و فکری سکولاريسم

تحقیق پایانی سرکار خانم نسیبه سوری با عنوان«مبانی نظری و فکری سکولاريسم»

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ......حضرت فاطمه(س)...............................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مبانی نظری و فکری سکولاريسم

1388

 

نسیبه سوری

 

 

 

فاطمه شيرازی کيا

 

 

 

 

طوبی شاکری

 

سکولاریسم،ایدئولوژی،مکتب،

دین،سیاست

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

سکولاريسم، ايدئولوژي جدايي دين از سياست و شئونات دنيايي است که منشأ آن در کشورهاي غربي و به صورت عکس العملي در برابر افکار دگم و افراطي کليسا پديد آمد. ضعف هاي موجود در الهيات خشک و غيرقابل انعطاف مسيحيت و تحريفاتي که از راه هاي گوناگون در اين دين ايجاد شده بود، مباني درون ديني ايجاد اين مکتب شدند.

از جمله اين موارد مي توان به عدم سابقه تشکيل حکومت و يا لااقل تأکيد به اهميت آن در سنت و کلام حضرت عيسي7 و حتي حواريون اشاره نمود. فقدان قوانين اجتماعي و حکومتي در انجيل و متون ديني مسيحيت نيز مؤيد همين مطلب است. مبارزه با علم و عقل، گناهکار جلوه دادن بشر از بدو تولد و رنگ الهي دادن به اشتباهات کليسا، از ديگر ضعف هاي کليسا بود که مبناي جدايي را بنا نهاد.

از طرفي ظهور برخي مکاتب، نظريات و افکار در گوشه و کنار جوامع غربي از جمله علم پرستي، عقل گرايي، ليبراليسم، انسان مداري، فلسفه مردم سالاري، پيتيسم، و ناسيوناليسم نيز افکار عمومي جامعه را آماده پذيرش بهتر و بي چون و چراي سکولاريسم نمود.

بسياري از دشمنان مسلمين براي ضعيف نمودن کشورهای مسلمان و تسلط داشتن بر آنها، سعي در رواج اين انديشه در اسلام و جوامع اسلامي نمودند، اما از آنجا که بنيان فکري و عقيدتي دين اسلام با مسيحيت تفاوت هاي اساسي و شگرفي دارد، امکان پذيرش انگيزه جدايي اسلام از سياست در اين دين، منتفي و محال نمود مي کند. هم چنان که پيشوايان اين دين نيز بر خلاف مسيحيت در سيره قولي و عملي خود نيز اين گونه نشان دادند.

به عنوان مثال شخص پيامبر اکرم9 به محض فراهم آمدن شرايط، اقدام به تشکيل حکومت سياسي و نظامي کردند. وجود آيات متعدد قرآن کريم مبني بر اهميت تشکيل حکومت و اداره و رهبري سياسي جامعه و نيز موجوديت مجموعه عظيمي از احکام حکومتي در اسلام از ساير دلايل موضوع اند.

تأکيد اسلام بر اتحاد دين و سياست آنقدر واضح است که نه تنها انديشمندان مسلمان بلکه متفکران غربي نيز به اين مسأله اعتراف مي کنند، که در مسير پژوهش با جزئيات بيشتري از آن آشنا مي شويم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :