جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195637
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 11:46
تعداد بازدید : 187

حضرت معصومه علیها سلام تحقیق پایانی

حيا در قرآن

مفهوم شناسي حيا در قرآن اهميت خاصي دارد و تعريف اصطلاحي حيا در قرآن عبارتست از : حفظ و نگهداري نفس از انجام كار زشت و قبيح و ترك آن به خاطر ترس از سرزنش فرد محترم و گران مايه . اين تعريف از سه ركن فاعل ، ناظر و فعل قبيح تشكيل شده و از ابعاد مختلفي قابل بررسي است از جمله : اسباب و موانع ، آثار و فوايد ، ارزش ، انواع و راههاي حفظ كه قرآن به همه اين ابعاد پرداخته است اسباب حيا در قرآن عبارتند از : ايمان ، عقل هستند و مهم ترين موانع حيا عبارتند از : شراب خواري ، قتل و دروغ .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

حيا  در قرآن

 

آذر 1386

 

 

 

فاطمه غيبي

 

 

جناب آقاي مشهدي آقايي

 

جناب آقاي تدين

 

حیا-نفس-حسن -قبح

 

مفهوم شناسي حيا در قرآن اهميت خاصي دارد و تعريف اصطلاحي حيا در قرآن عبارتست از : حفظ و نگهداري نفس از انجام كار زشت و قبيح و ترك آن به خاطر ترس از سرزنش فرد محترم و گران مايه . اين تعريف از سه ركن فاعل ، ناظر و فعل قبيح تشكيل شده و از ابعاد مختلفي قابل بررسي است از جمله :     اسباب و موانع ، آثار و فوايد ، ارزش ، انواع و راههاي حفظ كه قرآن به همه اين ابعاد پرداخته است اسباب حيا در قرآن عبارتند از : ايمان ، عقل  هستند و مهم ترين موانع حيا عبارتند از : شراب خواري ، قتل و دروغ .

    حيا آثاري در همه ابعاد زندگي فردي ، اجتماعي ، تاريخي ، سياسي و فرهنگي انسان دارد و اين آثار وقتي اهميتش آشكار تر مي شود كه حيا از زندگي انسان حذف شود چنانچه گفته شده اگر حيا نباشد فساد اجتماعي و اخلاقي به دنبال مي آورد . به تبع اين آثار، فوايد حيا هم فراوان است .

     اما مهمترين فوايدي كه در قرآن مطرح شده اين است كه منشأ رأفت و رحمت ، پاكدامني ، توفيقات ربّاني و گذشت مي باشد و ارزش حيا در آن است كه حيا امري فطري است باعث تبديل سيئات به حسنات مي شود .

   در قرآن انواع مختلفي  براي حيا آورده شده اما مهمترين آنها دو نوع است :

   يكي حياي مطلوب و مثبت ، ديگري حياي منفي كه از نظر قرآن ، حياي مثبت مورد قبول و تأييد است براي اين نوع حيا راههايي هم ارائه شده تا استمرار پيدا كند و به صورت ملكه درآيد كه از جمله اين راهها: كنترل نظر و نگاه ، سرزنش افراد بي حيا ، راه رفتن آميخته با حيا ، حفظ زينت و ازدواج مي باشد.

در زمينه حيا تحقيقات دقيق كم هستند و همين مقداري هم كه وجود دارد مطالعه عيني و صحيح پيرامون آنها انجام نمي گيرد ، مثلاً در زمينه ارتباطات بين زنان و مردان افراد اطلاع دقيق در مورد چگونگي برقراري ارتباط صحيح و شرعي ندارند و راههاي دقيقي هم براي اجراي حيا در ابعاد گوناگون زندگي انسان براي افراد ارائه نشده از اين رو به نظر مي رسد اگر در ابعاد گوناگون راهكارهايي ارائه شود و در بحث خانواده اگر محورهاي حيا به افراد شناسانده شود و در هر محوري دستورالعملي داده شود حيا ابتدا در خود افراد و بعد در خانواده و به تبع آن در جامعه اثر گذار مي شود .

   اگر پدر و مادر ها در كنار توجه به حيا در خودشان به حياي كودكشان هم توجه كنند و راهكارهاي ايجاد و تقويت حيا در فرزندان را آموزش ببينند به موفقيت هاي زيادي دست پيدا مي كنند هم چنين در زمينه آموزش اگر آموزش و پرورش بخشي از متون درسي را به بحث حيا اختصاص دهد دانش آموزان اطلاع بيشتري كسب كرده در نتيجه ميزان حيا در آنها بالا مي رود همان طور كه در زمينه اجتماعي اگر زنان و مردان شيوه صحيح حضور در جامعه را بدانند حيا به عنوان يك وظيفه شخصي و عمومي چه در سطح خانواده چه در سطح جامعه و اجتماع فراگير مي شود و بسياري از مشكلات و عوارض ناشي از بي حيايي در جامعه ريشه كن مي گردد و توجه به ايمان و اخلاق مي تواند در اين زمينه اثر گذار باشد.

 

 

 (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه حضرت معصومه علیها سلام


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :