يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195647
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 12:45
تعداد بازدید : 162

صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات

ژوهش به بررسی صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات می پردازد . صله رحم به معنی دیدار کردن ، دیدن خویشاوندان و شریک ساختن آنها در مال و جاه و دیگر خیرات زندگی که انسان به آنها دست پیدا می کند . قطع رحم به معنی قطع رابطه کردن ، آزردن و یاری نکردن خویشان در مال و آسایش و دیگر خیرات دنیوی در حالی که به آن محتاج باشند . کیفیت انجام صله رحم نسبی است ، یعنی نسبت به افراد و محیطی که در آن زندگی می کنند متفاوت است مهم آن است که شخص در عرف خودشان قاطع رحم محسوب نشود . واین فریضه نسبت به تمام خویشاوندان ( زن و مرد بی تقوا و با تقوا ، مسلمان و کافر ، ظالم و صالح ) باید انجام شود حتی اگر خویشان قطع رابطه کرده باشند ، این رابطه تا آنجاست که به سایر احکام دین آسیبی نرساند ، ولی اگر بر اثر این ارتباط ، سایر احکام دین در خطر قرار گرفت این ارتباط نه تنها لازم بلکه جايز هم نیست . صله رحم در آیات و روایات دارای اهمیت زیادی می باشد از جمله اینکه دستور العمل اسلام ، جزء دین ، بیشترین پاداش ، برترین فضیلت و ... می باشد .

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات

 

زمستان 1392

 

 

زهرا عبدی

 

 

آقای حمید رضا فاتحی

 

 

خانم خدایی

 

 واژه : صله رحم رحم، قطع رکلیدحم ، آثار صله رحم ، آثار قطع

 

 

 

پژوهش به بررسی صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات می پردازد .

صله رحم به معنی دیدار کردن ، دیدن خویشاوندان و شریک ساختن آنها در مال و جاه و دیگر خیرات زندگی که انسان به آنها دست پیدا می کند .

قطع رحم به معنی قطع رابطه کردن ، آزردن و یاری نکردن خویشان در مال و آسایش و دیگر خیرات دنیوی در حالی که به آن محتاج باشند .

کیفیت انجام صله رحم نسبی است ، یعنی نسبت به افراد و محیطی که در آن زندگی می کنند متفاوت است مهم آن است که شخص در عرف خودشان قاطع رحم محسوب نشود . واین فریضه نسبت به تمام خویشاوندان ( زن و مرد بی تقوا و با تقوا ، مسلمان و کافر ، ظالم و صالح ) باید انجام شود حتی اگر خویشان قطع رابطه کرده باشند ، این رابطه تا آنجاست که به سایر احکام دین آسیبی نرساند ، ولی اگر بر اثر این ارتباط ، سایر احکام دین در خطر قرار گرفت این ارتباط نه تنها لازم بلکه جايز هم نیست . صله رحم در آیات و روایات دارای اهمیت زیادی می باشد از جمله اینکه دستور العمل اسلام ، جزء دین ، بیشترین پاداش  ، برترین فضیلت و ... می باشد .

صله رحم و قطع رحم دارای ((آثار فردی و اجتماعی)) و ((آثار دنیوی و اخروی)) می باشند . از آثار صله رحم می توان به اجر صد شهید ، دخول در جنت ، طولانی شدن عمر ، و ... اشاره کرد و آثار قطع رحم کم شدن روزی،ویرانی شهرها ، دوری از رحمت خدا و ..

 (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران 

زمستان 1392

 

 

زهرا عبدی

 

 

آقای حمید رضا فاتحی

 

 

خانم خدایی

 

کلید واژه : صله رحم رحم، قطع رحم ، آثار صله رحم ، آثار قطع

 

 

 

پژ


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :