سه شنبه - 2018 اکتبر 23 - 13 صفر 1440 - 1 آبان 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195693
تاریخ انتشار : 24 آبان 1395 23:3
تعداد بازدید : 127

مسأله غدیر خم و تأثیر آن بر وحدت شیعه و سنّی - حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها

تحقیق پایانی- مسأله غدیر خم و تأثیر آن بر وحدت شیعه و سنّی

غدیر، عصاره و نتیجه خلقت و چکیده تمام ادیان الهی و خلاصه مکتب وحی است. این نام مقدس، عنوان یک عقیده و اساس یک دین است. غدیر، ثمره نبوت و میوه رسالت است. غدیر، تعیین خط مشی مسلمین تا آخرین روز دنیاست. غدیر، مجموعه وقایعی سرنوشت ساز است که خطبه غدیر شاخص ترین و زنده ترین سند آن است. این خطبه قانون نامه زیر بنایی اسلام است که چکیده آن جمله« مَن کُنتُ مولاه فَهذا علیٌ مولاه» است. غدیر، یک رخداد تاریخی صرف، و تنها یک گذرگاه جغرافیایی نیست یک سر فصل اعتقادی است که درونمایه همه طاعتها از آن منشأ می گیرد. و رسالت همه پیامبران در آنجا مفهوم می یابد و همه رشدها، تعالیها از آنجا آغاز می شود. بنابراین شناخت غدیر، از ضروری ترین و بنیادی ترین شناخت اعتقادی است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

مسأله غدیر خم و تأثیر آن

بر وحدت شیعه و سنّی

 

 

1391

مریم پری

 

خانم دکتر معصومه وحیدی

دکتر طوبی شاکری

غدیر خم، وحدت، شیعه، سنّی،ولی.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

از مباحث مهم واقعه غدیر، اثبات و تأثیر آن بر وحدت بین مسلمین است؛ چرا که الفت و دوستی میان مسلمانان لازمه حیات آنان است و تبیعت از اسلام راستین و دوری از تفرقه رمز موفقیت امت اسلامی است؛ از آن روز که فرشته وحی در غدیر خم آیات نورانی ولایت را بر قلب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل کرد و بیعت عمومی مسلمانان با امیر المؤمنین علی علیه السلام تحقق یافت تا کنون اظهار نظرها، تحلیل ها و تفسیرهای گوناگونی از حماسه غدیر مطرح کردند؛ برخی از گروههای اسلامی اصل غدیر را باور کردند اما اهداف آن را به گونه دلخواه تغییر دادند و بعضی دیگر تنها سکوت کردند و بی هیچ دلیل و مدرکی حاکمیت سران سقیفه را پذیرفتند و جرأت و شجاعت درک واقعیت را نداشتند و به این نتیجه رسیدند که هدف پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم از اعلام« من کنت مولاه فعلی مولاه» ابلاغ دوستی علی علیه السلام بوده است نه آن که رهبری و امامت جهان اسلام مطرح شده باشد.

در این نوشتار با روش تحلیلی، تاریخی- نقلی و با بررسی اشتراکات و اختلافات شیعه و سنی درباره مسأله غدیر و بیان سخنان بزرگان آنان با هدف بررسی تأثیر مسأله غدیر بر وحدت شیعه و سنی پرداخته و ثابت شده است که مسأله غدیر عامل وحدت بین فرقه های اسلامی است.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :