جمعه - 2018 اکتبر 19 - 9 صفر 1440 - 27 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 195759
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 23:53
تعداد بازدید : 271

نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن - حوزه علمیه الزهرا سلام الله علیها

تحقیق پایانی- نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن

يكي از مسائل مهمي كه همواره ذهن بشر را به خود معطوف داشته است رسيدن به سعادت و خوشبختي است. اما با توجه به انگيزه ها و گرايشات مختلفي كه انسان ها دارند و نيز محيط تربيتي و آموزشي آن ها، هر يك تعريف جداگانه اي از سعادت و رستگاري دارند و تمام تلاش خود را در جهت رسيدن به آن به كار مي گيرند. اما كدام يك از اين عوامل، واقعاً موجب سعادت انسان در دنيا و آخرت است، مسئله اي بسيار پيچيده است.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه الزهرا (سلام الله علیها) شهر ری

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

نقش ايمان و عمل صالح در سعادت انسان از منظر قرآن

 

 

1391

فائزه غلامي

 

سركار خانم غلامي

 

خانم  دکتر شاكري

فلاح، فوز، سعادت، تكامل، ايمان، عمل صالح، نيت، فكر، نماز.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

ميل به فلاح و رستگاري يك مساله فطري است كه از جهات مختلف قابل بحث است. آن چه در اين پايان نامه بررسي شده با رويكردي اعتقادي است كه گاهي سبقه ي تفسيري يافته است. در اين تحقيق با هدف كاربردي و با استفاده از روش توصيفي-تحليلي است كه مطالب آن به صورت كتاب خانه اي جمع آوري شده است. ايمان و عمل صالح به عنوان دو عامل اساسي براي رسيدن به سعادت و رستگاري در آيات مورد توجه قرار گرفته است.

فلاح و رستگاري يكي از مهم ترين مباحثي است كه همواره ذهن انسان را به خود معطوف داشته است. رسيدن به تكامل داراي مراتب فراواني است كه نقطه ي نهايي آن رسيدن به مقام قرب الهي و خليفة اللهي است. هر شخصي سعادت خود را در چيزي جست وجو مي كند اما آيات قرآن، ايمان به خدا و عمل صالح را مؤثرترين عامل رستگاري معرفي مي كند. ايمان از دو عنصر اساسي معرفت و اراده تشكيل شده است. بنابراين انسان با افزايش شناخت و نيز تقويت گرايش و اراده مي تواند ايمان خود را تقويت كند و هر چه پايه هاي ايمان انسان قوي تر باشد قرب او به خداي متعال بيشتر خواهد بود.

عامل ديگر براي رسيدن به تكامل، انجام اعمال صالحه است. عمل صالحي كه فقط به انگيزه ي الهي صورت بگيرد زيرا نيت به منزله ي جان و روح عمل و مقوم آن است و بدون آن، عمل اصلاً شكل نمي گيرد تا بخواهد اثر داشته باشد. بنابراين اگر عملي كه حسن فعلي دارد با انگيزه ي غير الهي يا به خاطر خوشايند نفس انجام شود، چنين اثري ندارد.

اگر اعمال انسان را به دو دسته ي باطني و جوارحي تقسيم كنيم از ميان اعمال باطني، ذكر و فكر مهم ترين عامل تكامل، بر اساس آيات است زيرا توجه به مبدا هستي و درك تعلق و ارتباط بين خالق و مخلوق و توجه به هويت انساني، در سير تكاملي و تقرب انسان به سوي حق بسيار مؤثر است. از نماز و زكات مي توان به عنوان اعمال جوارحي ياد كرد كه انسان را به تكامل خواهند رساند زيرا كه نماز روحيه ي خشوع و بندگي را در انسان بالا برده و روحيه ي خودپرستي و خودخواهي را به تدريج ريشه كن خواهد كرد و پرداخت زكات يكي از عوامل مؤثر براي دل كندن از دنيا و تقرب به سمت خداست.

آن چه در اين مسير مانع رسيدن به سعادت و تكامل انسان است، نگاه استقلالي و هدف گونه به دنيا و وابستگي به آن است كه در ضمايم آورده شده است.

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :