سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196480
تاریخ انتشار : 7 آذر 1395 11:54
تعداد بازدید : 249

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه حضرت زینب (س) شاهد

ریا از دیدگاه اسلام

یکی از حقایق قرآنی که آیات متعددی به زوایای مختلف آن پرداخته است ریا می باشد. از دیدگاه قرآن و سنت، ریا به معنای تظاهر به خوبی است بدون آن که حقیقت داشته باشد. آیات بسیاری در قرآن، به بیان و بررسی این موضوع پرداخته است، خداوند در بعضی آیات اشاره به ریا می کند و می فرماید :«فَعَلَ ذلِکَ رئاءً» آن را از روی ریا انجام داد به خلاف آن چه که در دل داشت. و زمانی که به صدقه دادن های ریاکارانه اشاره می کند می فرماید: «لا تُبطِلُوا صَدَقاتِکُم بِالمَنِّ وَ الأذی کَلَذی یُنفقِ مالهُ رِئاءَ النّاس»؛ و در جایی، انفاق کردن اموال را برای نشان دادن به مردم مطرح می کند و می فرماید: «وًالَّذینَ یُنفِقُونَ اَموالَهُم رِئاءَ النّاس». و زمانی نیز می فرماید: وای بر نمازگزارانی که... «فَوَیلٌ لِلمُصَلّین، الّذین هُم عَن صَلاتِهِم ساهُون، الّذین هُم یُراؤُن و یَمنَعُون الماعون».

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه .....زینب(س) شاهد................................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

ریا  از دیدگاه اسلام

 

 1390

 

سمانه بیات افشاری

 

سرکارخانم شهربانو صائب نیا

 

 

 

 

ریا- ریاکار- شرک- سمعه- نفاق- ایمان- اخلاص.

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

چکیده

موضوع این تحقیق «ریا از دیدگاه اسلام» است.

روش تحقیق، کتابخانه ای است که در آن عمدتا از کتب مختلف در این زمینه استفاده شده است.

اهمیت پرهیز از ریا به اندازه ای است که آیات قرآن کریم و روایات ائمه ی معصومین (علیهم السلام) به بیان آن پرداخته اند.

ریا در حقیقت یکی از بلاهای نفس است که با مکرهای پنهانی که دارد، همه را گرفتار خود می سازد، حتی علما و خداپرستانی که با همت و اراده ی ایمان، در طی راه آخرت می کوشند به آن گرفتار می شوند.

در رابطه با نکوهش ریا در آیات و روایات مطرح شد که خودنمایی در عمل و انجام عبادت و کار خیر به خاطر جلب نظر مردم حرام و مورد خشم خداست. پس وای بر نمازگزارانی، که در نماز خود سهل انگارند، آنان که ریا می کنند و از دادن زکات دریغ آن ها پرداخته ام.

اموری که می شود به وسیله آن ها ریا کرد به پنج قسم تقسیم شده که تمام وسایل ریا در این اقسام جمع می شوند. 1-بدن 2-هیئت و ترکیب ظاهری 3-گفتار 4-کردار 5-پیروان و هر چیزی که خارج از وجود شخص باشد. که این ها در تقسیمات زیر تاثیر گذار است: 1-ریای در عبادت 2-ریای در غیر عبادات 3-ریای أکل 4-ریای در جنگ 5-ریای در اصل ایمان است.

بالاترین و بدترین مرتبه ریا آن است که ریا کننده از عمل خود به هیچ روی، قصد امتثال امر الهی را نداشته باشد، به طوری که اگر کسی او را نبیند آن عمل را انجام نمی دهد.

ریا کار کوردل است. عملش پذیرفته نمی شود و راه نجاتی ندارد و فرجام بدی دارد که حسابرسی سختی داشته و بهشت بر او حرام می گردد.

هر کار نیکویی که برای رضای خداوند متمعال انجام نگیرد، زستی ریا بر آن است و میوه اش زشتی کیفر باشد.

حاصل ریای دسته جمعی، که همان ریای اجتماعی است نفاق در جامعه را تشکیل می دهد. و به شخصه به یک نفر ریاکار منافق نسبت داده می شود.

درمان ریا از دو راه علمی و عملی میسر می گردد. این که انسان بفهمد ریا چه ضررهایی برای او دارد، و بداند که چه مصالح باطنی را از او می گیرد. و این که اسباب ریا را بشناسد و با آن ها مبارزه کند.

نتیجه این که در همه ی مراحل درمان باید از خدا کمک بخواهیم و با نفس خود مبارزه کنیم که مقابله با نفس بر عهده ی بنده و هدایت از خداوند است.

به امید این که خداوند متعال ما را در راه رسیدن به این امور یاری فرماید.

کلید واژه: ریا- ریاکار- شرک- سمعه- نفاق- ایمان- اخلاص.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :