سه شنبه - 2018 سپتامبر 25 - 15 محرم 1440 - 3 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 196484
تاریخ انتشار : 7 آذر 1395 13:6
تعداد بازدید : 787

تحقیق پایانی- مدرسه علمیه حضرت زینب (س) شاهد

حسد از منظر آیات و روایات

یکی از رذایل اخلاقی حسد است. حسد به حالت درونی انسان گفته می شود که به معنای بدخواهی و خواستار بودن زوال نعمت و سعادت دیگرست اما غبطه عبارت است از تمنا و خواستن همان نعمتی که دیگری واجد آن است بدون آنکه نسبت به دیگری آرزوی از بین رفتن آن را داشته باشد لذا حسد مذموم و غبطه ممدوح است که در آیات و روایات به این اقسام اشاره شده است. از جمله راه های درمانی حسد درمان روان شناختی، علمی و عملی آن است.


بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه ...زینب(س) شاهد..................................................................

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

 

 حسد از منظر ایات و روایات

 

1389

 

 

طاهره خسروآبادی

 

سرکارخانم اسلامی

 

سرکارخانم شاکری

حسد, غبطه, منافسه

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

 

 

چکیده

یکی از رذایل اخلاقی حسد است. در آیات قرآن کریم و روایات حسد به عنوان صفتی مذموم مورد اشاره قرار گرفته است. در کتاب های اخلاقی نیز یکی از صفات رذیله اخلاقی که مورد بحث و بررسی قرار گرفته حسد می باشد. در این پایان نامه سعی شده است تمامی ابعاد حسد با استناد به آیات قرآن کریم و روایات معصومین و استفاده از منابع گوناگون نگارش یافته مورد بررسی قرار گیرد.

این پایان نامه پس از بیان کلیان در فصل اول (شامل تعریف و تبیین موضوع، ضرورت و اهداف تحقیق، پیشینه تحقیق، سوالات و فرضیه تحقیق و کلید واژه)، شامل فصول و بخش های ذیل است: فصل دوم حسد در آیات و روایات شامل بخش های معنای لغوی و اصطلاحی حسد، حسد در قرآن، حسد در روایات، تفاوت حسد با غبطه، حکم فقهی حسد، بررسی حدیث رفع و پاسخ به یک شبهه، اقسام و مراتب حسد، فصل سوم ریشه حسد و علل آن شامل بخش های ریشه های حسد در نگاه دانشمندان اخلاق، احساس از نگاه روان شناسی، مضرات حسد و مفاسد آن، حسد مایه ضرر دنیوی حاسد است نه محسود، علائم حسود، فصل چهارم، پیامدهای فردی و اجتماعی حسد شامل بخش های پیامدهای فردی حسد، پیامدهای اجتماعی حسد، سرایت حسد، عواملی که در رشد حسد موثرند، توراث حسد، فصل پنجم درمان حسد شامل بخش های بهداشت از حسد، معالجه علمی حسد، معالجه عملی حسد، حسد و درمان آن از دیدگاه روان شناسی، روان کاوی و درمان احساس حقارت.

در پایان سه عامل پشتوانه اعتقادی و ایمان به خدا و روز حساب، یاد خدا، خود آگاهی و انتقاد پذیری برای درمان حسد پیشنهاد شده است و نتیجه گیری می شود که برای رسیدن به مقامات معنوی و کمالات باید ضمیر و باطن از هر گونه رذایل اخلاقی و گناهان از جمله حسد پاک گردد و اگر فردی مبتلا به حسد یا سایر رذایل اخلاقی گردد باید آن را درمان کند و فرصت رشد و پیشرفت آن گناه را بگیرد تا منجر به گناهان بعدی نگردد و به همین دلیل راه حل هایی علمی و عملی... پیشنهاد گردیده است تا فرد و اجتماع از آثار مخرب گناهان متفرر نگردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :