چهارشنبه - 2018 سپتامبر 26 - 16 محرم 1440 - 4 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197778
تاریخ انتشار : 24 آبان 1395 12:58
تعداد بازدید : 234

مدرسه علمیه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

برنامه های اجراشده ی هفته ی کتاب در مدرسه علمیه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

یکی از اهداف مدرسه علمیه حضرت معصومه (سلام الله علیها) فرهنگ سازی مطالعه و کتابخوانی می باشد، و این هدف امری است تدریجی و تزریقی که در طولانی مدت محقق می شود در برنامه ی راهبردی مدرسه پایه گذاری فرهنگ مطالعه در مدرسه با محوریت اصلی انس با کتاب قرآن در نظر گرفته شده است. برنامه های اجراشده در هفته کتاب در مدرسه علمیه حضرت معصومه (سلام الله علیها)

1)      بررسی و دسته بندی مجدد کتاب های کتابخانه

2)      نشست انس با کتاب قرآن

3)      برگزاری مسابقه ی کتابخوانی امر به معروف و نهی از منکر

4)      اردوی کار تحقیق طلاب تشکل های پژوهشی پایه اول تا سوم

5)      مسابقه ی کتابخوانی انسان دویست و پنجاه ساله (ماهانه)

مقدمه:

لازم به توضیح است یکی از اهداف این مدرسه فرهنگ سازی مطالعه و کتابخوانی می باشد، و این هدف امری است تدریجی و تزریقی که در طولانی مدت محقق می شود در برنامه ی راهبردی مدرسه پایه گذاری فرهنگ مطالعه در مدرسه با محوریت اصلی انس با کتاب قرآن در نظر گرفته شده است، لذا در هفته ی کتاب نشستی با این عنوان در نظر گرفته شد.

بررسی و دسته بندی کتب کتابخانه

تمام کتاب های کتابخانه مجددا بررسی شد و کتاب های تکراری و بلا استفاده از کتابخانه جمع آوری شد، همین طور بعضی کتب اهدایی و خریداری شده به کتابخانه اضافه شد این کتب بیشتر کتب مرجع و معجم و کتب اخلاقی بود.

 نشست انس با کتاب قران:

در تاریخ 26 آبان ماه ساعت 15 الی 16 نشستی با موضوع انس با کتاب نور با حضور تمام طلاب پایه اول تا پنجم برگزار گردید.  در این نشست بعد از تلاوت آیاتی از قرآن طلاب از سخنان استاد گرانقدر حجت الاسلام والمسلمین سید حسن علوی در این موضوع به ایراد سخنرانی پرداختند، که خلاصه ی سخنان ایشان بدین شرح می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

فردای قیامت مردم را دسته بندی می کنند یک ا دته بندی هایی که خدا دارد این ات که هر کس کتابش چه بوده است؟ قرآنی ها و غیر قرآنی ها؛ آن هایی که منطق و زاویه نگاهشان از قرآن گرفته شده است، اقرا کتابک یعنی این کتابی است که باید از روی آن عمل کنی، انسان در زندگی با مفاهیم زیادی روبروست این مفاهیم چه هستند و ترتیب آن ها چگونه اس؟ این ها را از کدام کتاب می گیرید اگر از کتاب قرآن می گیرید یعنی شما قرآنی هستید ...

انسانی که از دنیا می رود سه شاکی خصوصی دارد که یکی از این شاکیان قرآن هست، سوال قبر قرآن است، تنها کتاب اسمانی که بعد قرن 20 در مقابل علم ایستاد قرآن است، معجزات علمی قرآن را ببینید...

هدف اصلی قرآن «هدی للمتقین» می باشد، بشر برای رسیدن به سعادت محتاج هدایت است، چه بخورم؟ چه بپوشم؟ چه قدر برای این ها بدوم...؟! انسان یک عمر و فرصتی دارد موضوعات متععدی جلوی  او هست از کدام فرار کند و به کدام روی بیاورد؟ لذا انسان محتاج هدایت بود و باید هدایت می شد محتاج درس و کتاب و مدرسه بود چون نمی دانست چه باید بپوشد و چه باید بخواند و کجا باید برود؟ باید خیلی چیزها را بفهمد و دنبال کند.

اگر این پیام را بگیرید تحول عظیمی در زندگیتان رخ می دهد!

انسان مازاد بر غریزه دو چیز نیاز دارد:

1)      قلب (همان حب این کار را دوست دارد ، این کا را دوست ندارد)

2)      عقل که همان چرائی کارهاست

انسان ها دست به آسمان بلند کردند گفتند خدایا ما این دو را دادیم حالا باید چه کار کنیم؟ باید این ها را پر کنیم! عطش دادی، آب ندادی؟! لذا انسان برای هدایت این دو حس محتاج بود پس برای عقل قرآن نازل شد، هیچ گزاره ای نیست که در قرآن شما نتوانید آن را درست تشخیص دهید! و برای قلب اسم ولی نازل شد! و این جا عقل و قلب بر هم منطبق شد چون کتاب قرائت امام است و امام کتاب تجسم یافته است.

بهترین روش انس با قران همین حلقه های قرآنمی است. در مدارس بعد از ظهر ها قبل غروب یک صفحه ی قرآن تدبری خوانده می شد و نورانیتی بسیاری در جمع ایجاد می شد.

قرآن را موعظه ای بخوانید روزی یک صفحه قرآن با تدبر و تعمق بخوانید، همه چیزتان عوض می شود، کل قرآن را یک دور به ین شکل بخوانید! کلی نورانی می شوید و پایه ی زندگیتان براساس مبانی قرآن شکل خواهد گرفت، بزرگترین مانع این عمل سرگرمی های پوچ و برنامه های غیر مفید می باشد.


برگزاری مسابقه ی کتابخوانی امر به معروف و نهی از منکر

کتابچه ای با موضوع امر به معروف از ماه گذشته بین طلاب این مدرسه و طلاب علاقه مند مدارس دیگر توزیع شد، و در تاریخ 24 آبان این مسابقه بین این طلاب برگزار شد.

مسابقه ی کتابخوانی انسان دویست و پنجاه ساله (ماهانه)

طبق بودجه بندی سیر مطالعاتی فصل 6، 7، 8 کتاب انسان دویست و پنجاه ساله از طلاب علاقه مند امتحان گرفته شد.

اردوی کار تحقیق طلاب تشکل های پژوهشی پایه اول تا سوم

طلاب فعال عضو کارگاه تحقیق پایه اول و دوم و سوم با موضوع «عزم و اراده» و «نسا فی الاسلام» در مدرسه از چهارشنبه ساعت 17 بعد از برگزاری نشست و خواندن نماز مغرب تا ساعت 15 روز پنج شنبه در مدرسه برگزار شد.

طلاب پایه اول کارگاه تحقیق که در رابطه با موضوع عزم کار می کردند، ترجمه ی قسمت لغت نامه را به اتمام رساندند طلاب پایه دوم و سوم کارگاه با موضوع «نسا فی الاسلام» حدود صد صفحه از ویراستاری کتاب «نسا فی الاسلام» را به اتمام رساندند.و همین طور از استاد محترم عرب زبان سرکار خانم هاشمی دعوت به عمل آمد به مدت دو ساعت اشکالات ترجمه ای طلاب را پاسخگویی کردند، طلاب در برنامه ی معنوی سحر به مناجات و عبادت پرداختند.

یک ساعت برنامه بازی و نشاط همین طور برنامه ی تغذیه بسیار خوب برای طلاب در نظر گرفته شده بود.

تعداد طلاب شرکت کننده 18 نفر بودند.


 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :