چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197823
تاریخ انتشار : 29 آذر 1395 10:47
تعداد مشاهدات : 319

مدرسه علميه امام خميني(ره)

برگزاری کرسی آزاد اندیشی در مدرسه علمیه امام خمینی(ره)

به همت معاونت پژوهش مدرسه کرسی آزاد اندیشی با عنوان(( بررسی مصادیق حریم خصوصی)) با حضور طلاب،اساتید و فارغ التحصیلان برگزار شد.


در این کرسی سرکار خانم نادری به عنوان ارائه دهنده بحث ضمن بیان تعاریف مختلف حریم خصوصی عنوان داشتند که اندیشمندان برای این امر تعاریف متعددی ارائه نموده اند ولی به اجماع خاصی نرسیده اند به همین دلیل این موضوع با چالش های متفاوتی روبرو می باشد.

ایشان خصوصی بودن، آزادی از محدودیت های حقوقی، استقلال انحصاری در تصمیم گیری، عدم جواز دخالت و نظارت دیگران برآن، محرمانه بودن و... را به عنوان عناصر حریم خصوصی معرفی کرده و از مصادیق آن به اطلاعاتی، ارتباطی، جسمانی، منازل واماکن اشاره نموده و به طرح نظریه های مختلفی در این زمینه پرداختند.

د رادامه سرکار خانم قاسمی به عنوان منتقد بحث عنوان داشتند که برخی از تعاریف حریم خصوصی اشکالاتی دارد و از دیدگاه حقوقی معتبر نبوده و برای دیگران الزام آور نیست پس این تعاریف نسبی است  ایشان ادامه دادند دین اسلام به عنوان برترین دین جهان توجه ویژهای به حریم خصوصی انسان ها دارد به همین علت مواردی چون سوءظن، غیبت، تهمت، قذف و... را که حریم خصوصی افراد را به خطر می اندازد حرام کرده و ورود به آن را ممنوع نموده است. در ادامه خانم نادری چالشی را مطرح نمودند که در آن به این نکته اشاره شد که ایا گوشی های همراه از جمله مصادیق حریم خصوصی بین اعضای خانواده به ویژه زن و مرد به شمار می آید یا خیر؟ ایشان اشاره کردند با توجه به روابط زوجین در امور هسرداری هیچ معنایی ندارد که گوشی همراه را جزء حریم خصوصی بدانیم زیرا زن و شوهر باید همدیگر را در جهت رسیدن به رشد و تکامل یاری رسانند. البته در این زمینه به علت باورهای غلط موضع گیری های شدیدی وجود دارد خانم قاسمی در ادامه گفتند: این مشکلات از آنجا ناشی می شود که همسران به اشتباه حریم خصوصی را با دروغگویی و مخفی کاری در نظر می گیرند در حالیکه اگر تصویری صحیح از این موضوع داشته باشند متوجه می شوند که هسران می توانند به هم اعتماد داشته باشند و چیزی را از هم مخفی نکنند و حریم خصوصی را به شرط عدم لطمه به اصل تحکیم خانواده در اختیار داشته باشند.

در پایان گفت و گو خانم قلی زاده به عنوان مدیر جلسه  بحث را اینگونه جمع بندی نمودند که: طبق تعاریف ارائه شده تعریفی دقیق و جامع برای حریم خصوصی وجود ندارد و تعاریف موجود نسبی است و از دیگر مسائل اینکه گوشی همراه در خانواده حریم خصوصی محسوب می شود تا زمانی که استفاده از آن به اصل تحکیم خانواده و اصول دیگر حاکم برخانواده ضرری نرساند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :