سه شنبه - 2018 ژولاي 17 - 5 ذيقعده 1439 - 26 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197904
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 1:47
تعداد مشاهدات : 209

مدرسه علمیه کوثر ورامین

کارگاه روش تحقیق

در تلخیص تفصیلی خواننده نیاز به مراجعه به متن اصلی ندارد.

کارگاه روش تحقیق 

سومین  کارگاه  روش تحقیق  با  عنوان  مهارت های  تلخیص  با  حضور خانم  دکتر  بوترابی  در تاریخ  پنجشنبه 9/25  ساعت   8  صبح در مدرسه علمیه کوثر ورامین برگزار گردید .

در این جلسه دکتر بوترابی ضمن بیان خلاصه نویسی و اهمیت آن در مقاله نویسی گفت : خلاصه نویسی مانع از کسالت بار شدن متن خواهد شد .
دکتر بوترابی گفت : در مقاله نویسی ضمن رعایت تلخیص باید امانت داری را نیز در نظر داشت تا به مقصود نویسنده آسیب نرسد .
این استاد حوزه ضمن بیان مطالبی که قابل تلخیص نیستند اظهار داشت : آیات قرآن و یا بعضی داستان ها را نمی توان به صورت خلاصه نوشت و باید اصل مطلب ذکر شود .

وی ضمن بیان انواع تلخیص کفت : تلخیص با توجه به اهداف و کاربرهایش انواع مختلف دارد که یکی از آنها تلخیص تفصیلی می باشد  یعنی با هدف خلاصه کردن کتاب هایی که حجم بالا دارند و داری اهمیت است .

دکتر بوترابی ادامه داد : در تلخیص تفصیلی خواننده نیاز به مراجعه به متن اصلی ندارد.

دکتر بوترابی تلخیص ارجاعی را دومین نوع تلخیص بیان کرد و گفت : انگیزه های بخش کوچی از مباحث متن با هدف ایجاد انگیزه در مخاطبین برای مطالعه متن اصلی نوشته می شود که از این روش بیشتر در مقالات ، کتاب های سمینار علمی و .. کاربرد دارد .

دکتر بوترابی تلخیص آزاد را سومین نوع تلخیص خواند و بیان داشت این تلخیص با هدف معرفی کتاب و ذکر نکات اساسی به خواننده انجام می پذیرد  لذا در این روش انسجام مطالب لحاظ نمی شود و گلچینی از مطلب به خواننده ارائه می شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :