دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197913
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 7:42
تعداد بازدید : 148

مدرسه علمیه قبا

ستراژدی حج از دیدگاه رهبران اسلامی

علم و هنر بکارگیری امکانات ، برای پیشبرد اهداف با نظر گرفتن موانع و مشکلات ، مدنظر رهبران هر جامعه ای می باشد. البته جوامعی که با یک نگرش و ایده ای خاص به امکانات و اهداف خود توجه دارند ، برای رسیدن به مقصود ، تلاش مضاعفی را متحمل می شوند. در مکتب اسلام ، از کلیه امکانات و وسایل مادی و معنوی برای هدایت بشر و رسیدن او به سر منزل مقصود که همان هدایت الهی است ، بهره گرفته شده است و رهبران جامعه اسلامی به این مهم امر نموده اند . از آن جمله ، مسئله حج است که به عنوان ابزاری در سطح جامعه جهانی ، راه را برای هدایت الهی و جهانی انسانها هموار سازد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

استراژدی حج از دیدگاه رهبران اسلامی

1387

 

مریم توکلی

صدیقه امراللهی

طوبی شاکری

 

استراژدی – حج – شعائر - برائت

 

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

علم و هنر بکارگیری امکانات ، برای پیشبرد اهداف با نظر گرفتن موانع و مشکلات ، مدنظر رهبران هر جامعه ای می باشد. البته جوامعی که با یک نگرش و ایده ای خاص به امکانات و اهداف خود توجه دارند ، برای رسیدن به مقصود ، تلاش مضاعفی را متحمل می شوند.

در مکتب اسلام ، از کلیه امکانات و وسایل مادی و معنوی برای هدایت بشر و رسیدن او به سر منزل مقصود که همان هدایت الهی است ، بهره گرفته شده است و رهبران جامعه اسلامی به این مهم امر نموده اند . از آن جمله ، مسئله حج است که به عنوان ابزاری در سطح جامعه جهانی ، راه را برای هدایت الهی و جهانی انسانها هموار سازد.

با توجه به اینکه رهبران در سطح جهانی ، اهداف خود را با کمک برنامه ریزی و به تعبیر دیگر استراتزی هدفمند محقق می سازد. ما در این مسئله ، از حج به عنوان راهبرد و یک برنامه عملیاتی در سطح کلان برای جامعه اسلامی یاد می کنیم که با ویژگی یک برنامه استراژدی از نظر هدفمند بودن ، طرح ریزی ، نقاط قوت و ضعف و هم پوشانی جامعه اسلامی ، مطابقت داشته و در عصر حاضر ، اگر با توجه به علوم روز دنیا ، در نظر برنامه ریزان جلوه نماید یک راهکار مناس برای وحدت و انسجام اسلامی خواهد بود.

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :