چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197914
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 7:48
تعداد مشاهدات : 262

مدرسه علمیه قبا

جایگاه سفر و گردشگری در اسلام

با توجه به اینکه سفر وگردشگری در اسلام ، فی نفسه موضوعیتی تام و تمام دارد ودر قران مجید وروایات متعدد ، سفارش های بسیاری در مورد سیر در آفاق و گردش در سرزمین های مختلف شده است ، این موضوع ، محقق را بر این داشت تا تحقیقی در این رابطه به عمل بیاورد و علت سفارشات در این را زمینه بیابد . در این پژوهش ، سفر و پیشینه ی تاریخی آن ،اهمیت سفر در آیات و روایات و هم چنین در سیره ی پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) و ائمه ی اطهار (علیهم السلام) ، فواید و اقسام و آداب واحکام سفر و نیز چند نمونه از سفرهای معصومین (علیهم السلام) و بزرگان و دانشمندان اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت . منابع تحقیق به طور عمده قرآن وکتاب های روایی و . . . می باشد . نتیجه و حاصل این تحقیق این که پیشینه ی سفر به خلقت انسان بر می گردد و اولین مسافران این عالم حضرت آدم (علیه السلام) و همسرش حوا بوده اند . سفر و گردشگری در قرآن و روایات از جایگاه ویژه ای بر خوردار است ، به طوری که در آیات مختلف نه تنها مردم را به سفر وسیر وسیاحت در زمین ومیان اقوام مختلف تشویق و ترغیب می کند ؛ بلکه هدف و انگیزه های والایی از جمله عبرت آموزی ،شادابی روح ، شناخت بهتر دوستان ،خداشناسی و . . . را مطرح می کند .

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

جایگاه سفر و گردشگری در اسلام

1386

 

فاطمه الهام

شهربانو صائب نیا

طوبی شاکری

 سفر سیر- سیاحت -گردشگری

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

«حمد بي كران ويژه ذات لايزال پروردگار است كه موج سير و حركت را در سرشت مخلوقات نهادينه فرمود».

عنوان این تحقیق « سیر و سفر در اسلام » است .

با توجه به اینکه سفر وگردشگری در اسلام ، فی نفسه موضوعیتی تام و تمام دارد ودر قران مجید وروایات متعدد ، سفارش های بسیاری در مورد سیر در آفاق و گردش در سرزمین های مختلف شده است ، این موضوع ، محقق را بر این داشت تا تحقیقی در این رابطه به عمل بیاورد و علت سفارشات در این را زمینه بیابد .

در این پژوهش ، سفر و پیشینه ی تاریخی آن ،اهمیت سفر در آیات و روایات و هم چنین در سیره ی پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم)  و ائمه ی اطهار (علیهم السلام) ، فواید و اقسام و آداب واحکام سفر و نیز چند نمونه از سفرهای معصومین (علیهم السلام) و بزرگان و دانشمندان اسلامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

منابع تحقیق به طور عمده قرآن وکتاب های روایی و . . . می باشد .

نتیجه و حاصل این تحقیق این که پیشینه ی سفر به خلقت انسان بر می گردد و اولین مسافران این عالم حضرت آدم (علیه السلام) و همسرش حوا بوده اند .

سفر و گردشگری در قرآن و روایات از جایگاه ویژه ای بر خوردار است ، به طوری که در آیات مختلف نه تنها مردم را به سفر وسیر وسیاحت در زمین ومیان اقوام مختلف تشویق و ترغیب     می کند ؛ بلکه هدف و انگیزه های والایی از جمله عبرت آموزی ،شادابی روح ، شناخت بهتر دوستان ،خداشناسی و  . . . را مطرح می کند .

سفر ، اقسام مختلفی داردکه از یک نظر میتوان آن را به دو بخش ظاهری و باطنی تقسیم کرد و از آنجایی که هدف این پژوهش ، فقط پرداختن به سفرهای ظاهری است ، تنها اشاره ی کوتاهی به سفرهای باطنی شده و اقسام سفرهای ظاهری مانند : سفر حج ، سفرهای تبلیغی ، جهاد ، هجرت ، صله ی رحم ، سفرهای تجاری و . .  . را مورد بررسی قرار داده است .

سیر وسفر دارای آداب و شرایط خاصی می باشد. بخشی از این آداب بین تمام سفرها مشترک است ، مانند : انتخاب همسفر، آماده کردن توشه ی سفر ، انتخاب زمان مناسب ، دعا هنگام سفرو . . . . قسمتی از این آداب نیز مخصوص سفرهای زیارتی می باشد مثل : نیت ، انگیزه ی زیارت ، غسل زیارت و . . . .

دین مبین اسلام ، برای هر عملی از اعمال انسان احکام ودستوراتی جهت تعالی ورسیدن به کمال ارائه داده است .سفر نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد .احکام نماز و روزه ی مسافر با فرد غیر مسافر متفاوت است . به عنوان مثال مسافر بعد از طی طریق در صورتی که نخواهد ده روز در مقصد بماند باید نمازش را شکسته بخواند و روزه اش را افطار کند .

پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) و ائمه اطهار (علیهم السلام) در طول زندگی پر برکت خود سفرهای بسیاری داشته اند که این امر دلیلی بر اهمیت دادن این بزرگواران به سفر وسیاحت می باشد.مهمترین سفر رسول خدا (صلی الله علیه واله وسلم ) هجرت ایشان به شهر مدینه و تشکیل حکومت اسلامی است . ائمه اطهار (علیهم السلام ) سفرهای مختلفی مانند :سفر حج ، سفرهای سیاحتی ، سفرهای تبلیغی و . . . داشته اند . بنا بر توصیه های فراوان اسلام نسبت به سیر در آفاق ، دانشمندان و بزرگان اسلامی نیز  به این سنت دیرینه توجه بسیاری داشته و با دلایل مختلف مانند : جمع آوری احادیث ، کسب علم ودانش ،تجربه اندوزی و . . . به سیر و سفر پرداخته اند.

اميد اين است اين مجموعه كوچك بتواند گامي بزرگ در جهت آشنا كردن خوانندگان با گوشه هايي از آيين سفر در اسلام بردارد و مورد توجهات وليعصر قرار گیرد.                        

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :