يکشنبه - 2018 اکتبر 21 - 11 صفر 1440 - 29 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197918
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 8:12
تعداد بازدید : 247

مدرسه علمیه قبا

قوه خیال از منظر علامه حسن زاده آملی

مسئله این پژوهش بررسی قوه خیال وتحلیل وتبیین آن از دیدگاه علامه حسن زاده است.قوه خیال یکی از مراتب ادراکی نفس است که فلاسفه از آنتعبیر به مثال متصل ویا مثال مقید هم می کنند. قوه خیال وقتی به نیت برسد حمل نگهداری صور جزئی است که از طریق حس دریافت کرده. علامه حسن زاده خیال را به مثابه یکی از مبادی اساسی افعال وحلقه ی رابطبین عالم محسوسات ومعقولات ومانند ملکه ای حفظ صور می داند.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

قوه خیال از منظر علامه حسن زاده آملی

 

1393

روشنک هوشیارگر

فاطمه زارع

فاطمه فلاح تفتی

قوه ، خیال، نفس، صور برزخی، ملکات نفس

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

مسئله این پژوهش بررسی قوه خیال وتحلیل وتبیین آن از دیدگاه علامه حسن زاده است.قوه خیال یکی از مراتب ادراکی نفس است که فلاسفه از آنتعبیر به مثال متصل ویا مثال مقید هم می کنند. قوه خیال وقتی به نیت برسد حمل نگهداری صور جزئی است که از طریق حس دریافت کرده.

علامه حسن زاده خیال را به مثابه یکی از مبادی اساسی افعال وحلقه ی رابطبین عالم محسوسات ومعقولات ومانند ملکه ای حفظ صور می داند.

خیال جبلی آن بر صورتگری است .از نظر ایشان دور بین نفس ناطقه است ومجردبه تجرد برزخی است که هم صفات عالم ماده را داردوهم تجرد عالم عقل رادارد  لذا حد وسط بین عالم ماده وعالم عقل است واین قوه در شقاوت وسعادت انسان ودر تمثلات برزخی انسان نقش اساسی دارد.لذا از دیدگاه علامه حسن زاده باید انسان برای زلال وصافی شدن این تمثلات وقرب الهی به طهارت قوه خیال بپردازد تا به سعادت نفس نائل شود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :