دوشنبه - 2018 سپتامبر 24 - 14 محرم 1440 - 2 مهر 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197933
تاریخ انتشار : 30 آذر 1395 9:16
تعداد بازدید : 137

مدرسه علمیه قبا

سبک زندگی اسلامی از منظر حیان طیبه

هر فرد هوشیاری که بتواند برای لحظاتی (من)خود رااز غوطه ور شدن در کشش های حیات طبیعی محض رها سازد می فهمد که انسان به عنوان اشرف مخلوقات وظیفه سنگین تری وباید برای نیل به این وظیفه –عبودیت وقرب الهی –تلاش نماید که آن هم نیاز به یک بستر مناسب که سنخیت با آن داشته باشد می طلبد.

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه قبا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

سبک زندگی اسلامی از منظر حیان طیبه

1392

فاطمه قنبری

زهرا سبحانی

حوریه خدایی

حیات طیبه-حیات طیبه سبک زندگی اسلامی -اخلاق

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

خداوند انسان را آفرید واورا از نعمت بزرگ حیات بهره مند ساخت تا با انجام تکالیف الهی که در اختیاردارد آینه تمام نمای مظهر خلیفه اللهی گردد.

هر فرد هوشیاری که بتواند برای لحظاتی (من)خود رااز غوطه ور شدن در کشش های حیات طبیعی محض رها سازد می فهمد که انسان به عنوان اشرف مخلوقات وظیفه سنگین تری وباید برای نیل به این وظیفه عبودیت وقرب الهی تلاش نماید که آن هم نیاز به یک بستر مناسب که سنخیت با آن داشته باشد می طلبد.

آن چه که به عقیده محقق اکمروز ضرورت دارد،ایجاد بستر وزمینه مناسب برای انجام این وظیفه خطیر الهی است وبهترین بستر مناسب ،سبک زندگیاسلامی وحیات طیبه تا با رویانیدن آرمان های حیات طیبعی به وسیله اصول عقلانی الهی ،نجات شخصیت از خاک برخاسته انسان با نور فطرت ،قرار دادن آزادانه شخصیت در جاذبه ربوبی ،زدودن دل از سیاهی وزنگارها ،حفظ اعضاءوجوارح از گناه ترویج اخلاق ناب محمدی در جامعه وعامل بودن خود به این اخلاق اسلامی ،مصف نمودن قلب ،آینه تمام نمای صفات الهی شویم .

جامعه بدون برخورداری افراد از خلقیات نیکو ،نمی تواند به هدف والای بعثت پیامبر دست کند.آنچه فرد وجامعه را به مقامات  عالی انسانی می رساند،اخلاق نیکوست .برای آنکه در جامعه اخلاق استقرار پیدا کند هم باید خود فردتلاش کند وهم اجتماع ،البته که قانون فردی واجتماعی اسلام در جای خود ،وسیله ای برای سعادت بشرند،  امااجرای همین قوانین هم احتیاج به اخلاق خوب دارد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :