چهارشنبه - 2018 ژولاي 18 - 6 ذيقعده 1439 - 27 تير 1397
Delicious facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 197938
تاریخ انتشار : 24 آبان 1386 10:30
تعداد مشاهدات : 110

مدرسه علمیه فاطمیه (س) پیشوا

پیشینه حجاب و رابطه آن با فطرت

تحقیق پایانی با عنوان پیشینه حجاب و رابطه آن با فطرت

بانک جامع تحقیقات پایانی (پایان نامه سطح دو (کارشناسی)) طلاب حوزه علمیه خواهران استان تهران

مدرسه علمیه فاطمیه (س ) شهرستان پیشوا

عنوان اثر

سال دفاع

نام و نام خانوادگی طلبه

نام و نام خانوادگی استاد راهنما

نام و نام خانوادگی استاد داور

واژگان کلیدی

پیشینه حجاب و رابطه آن با فطرت

 

 

24/8/86

صغری الیکایی     

 

زهرا سادات قاضی زاده

فاطمه سلیمانی

 

حجاب ، فطرت ، پیشینه رابطه

چکــیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــده

 

تحقیق کاربردی با عنوان پیشینه حجاب و رابطه آن با فطرت در پی کشف حقایقی پیرامون حجاب شکل گرفته است . حجاب در لغت به معنای پرده و غشاء می باشد و در اصطلاح به پوشش مخصوص زنان گفته می شود . بر این اساس حجاب قدمتی به اندازه ی طول تاریخ بشر دارد و مرز جغرافیایی نمی شناسد ، چون برخواسته از فطرت انسان است .

تحقیق فوق بااستفاده از روش کتابخانه ای و جمع آوری اطلاعات از کتب ، مجلات و روزنامه ها و تفکر روی موضوع صورت گرفته است .

بررسی تاریخ نشان می دهد اقوام و مللی که مانعی بر سر راه بروز استعداد طبیعی خود نداشته و از مسیر فطرت الهی دور نبوده اند، به حکم عقل خود به حجاب روی آورده بودنددر تمام ادیان الهی نیز زنان ملزم به رعایت حجاب شده اند . بررسی چهار دین بزرگ الهی ( زرتشت ، یهودیت ، مسیحیت و اسلام ) نشان می دهد که تمام ادیان الهی در تشریع امر حجاب وحدت دارند و اختلاف در حدود و کیفیت حجاب می باشد .

از طرفی انسان تنها حیوانی است که لباس می پوشد و علت آن نیز فطرت انسان می باشد . فطرت ، انسان را به سمت پوشش ظاهر دعوت می نماید . فطرت در لغت یعنی سرشت و طبیعت ، در اصطلاح به ویژگی هایی ذاتی در اصل خلقت و آفرینش انسان گفته می شود .

دلایل زیادی را برای اثبات فطری بودن حجاب می توان اقامه نمود . دقت در محیط اطراف ما را به این نکته رهنمون می سازد که ، انسان در طول زندگی با بسیاری از حجاب ها مواجه است ، از این رو زنان چندان با امر حجاب بیگانه نیستند و امر نمودن زنان به حجاب دور از درک و فهم آنان نیست . در ضمت علت پیدایش حجاب به فطرت و سرشت زنان باز می گردد . حجاب زن امری فطری است ، همچنان که حیاء در انسان فطری می باشد و نتیجه وجود حیاء انتخاب حجاب از سوی زنان است .

وجود حجاب در میان اقوام و ملل نخستین و ادیان الهی بیانگر این مطلب است که حجاب باید از بخشی از وجود آدمی نشأت گیرد که چنین دارای دوام و بقایی به اندازه طول تاریخ بشر می باشد ، آن بخش از وجود انسان فطرت است . علاوه بر این آمارهای موجود از رشد روز افزون گرایش زنان به حجاب حکایت می کند و این خود دلیلی دیگر بر فطری بودن گرایش زنان به حجاب است.

درنهایت این نتیجه حاصل می شود ، از زمان نخستین انسان ها حضرت آدم و حضرت حوا تا به امروز ، حجاب در میان انسان ها رواج داشته و به قوم و ملت خاصی محدود نمی گردد و مرز جغرافیایی نمی شناسد و علت آن فطری بودن حجاب زنان است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :